درمان های خانگی برای خشکی بینی(3)

درمان های خانگی برای خشکی بینی(3)
درمان خشکی بینی با ژل پترولیوم یا وازلین
یکی از روش های درمان خشکی بینی، استفاده از ژل پترولیوم یا وازلین می باشد. استفاده از وازلین در بهبود  فوری خشکی بینی بسیار موثر است. هم چنین وازلین برای طولانی مدت می تواند شما را از شر خشکی بینی رهایی ببخشد.
روش درمان:
•    با استفاده از یک گوش پاک‌کن وازلین را داخل سوراخ‌های خشک بینی‌تان بمالید.
عوارض استفاده از وازلین:
استفاده از وازلین به طور کلی بی‌خطر است؛ ولی گاهی اوقات استنشاق مواد چرب نظیر وازلین و هم‌چنین روغن‌های معدنی به مدت طولانی می‌تواند به ایجاد مشکلات ریوی منجر  شود. معمولا، وازلین موجود در بینی‌تان به همراه ترشحات بینی وارد حلق شده و سپس بلعیده می‌شود. به مرور زمان، وازلین در ریه‌تان انباشته شده و می‌تواند باعث بروز التهاب خطرناکی چون ذات‌الریه‌ی چربی شود. ممکن است این مشکل باعث ایجاد هیچ گونه نشانه یا علامت نشود ولی در برخی موارد، ممکن است به ایجاد درد قفسه‌ی سینه، سرفه، یا تنگی نفس منجر شود.
نکته:
در صورتی که هنگام استفاده از وازلین برای رفع خشکی بینی با مشکلی مواجه شدید، استفاده از آن را متوقف کنید. به جای استفاده از وازلین می‌توانید از بخار ساز استفاده نمایید. هم‌چنین می‌توانید از انواع روان‌ کننده‌های بهداشتی نیز استفاده کنید.
درمان خشکی بینی با محلول نمک

درمان های خانگی برای خشکی بینی(3)
استفاده از محلول آب و نمک، برای درمان خشکی بینی بسیار موثر است. هم چنین استفاده از اسپری آب و نمک کمک بسیار زیادی به رفع گرفتگی و خشکی بینی خواهد کرد. این محلول را خیلی آسان می توانید در خانه تهیه کنید. البته انواع ژل‌های نمکی در داروخانه‌ها نیز موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این محلول را در ظرف اسپری بینی بریزید، و آن را داخل بینی خشک تان اسپری کنید. این محلول می تواند درد و تورم ناشی از خشکی بینی‌ را کاهش دهد. برای درمان خشکی بینی این کار را روزی 2 الی 3 بار انجام دهید.
مراحل  درست کردن محلول نمکی:
•    ۲ تا ۳ قاشق چای خوری نمک بدون ید را در یک لیتر آب استریل و مقطر مخلوط کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود.
•    سپس یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به این محلول اضافه کنید.
•    می‌توانید این محلول را در قوری بینی‌ شوی یا یک سرنگ بزرگ بریزید و آن را داخل سوراخ‌های بینی‌تان اسپری کنید.
نکته:
اسپری محلول نمکی‌ را در دمای اتاق نگهداری کنید. حتما قبل از مصرف آن را  تکان دهید. اگر این محلول باعث سوزش بینی‌تان شد، دفعه‌ی بعد باید نمک کم‌تری در آن بریزید.
حمام سونا

درمان های خانگی برای خشکی بینی(3)
یکی از درمان‌های خانگی برای خشکی بینی، سونا می باشد. قرار گرفتن در میان بخار آب متراکم برای حفظ رطوبت بینی خشک‌ بسیار مفید است. هم چنین سونا در  تسکین درد و کاهش تحریک بینی‌ بسیار موثر می باشد و به تنظیم گردش خون‌ نیز کمک می‌کند.
نکته:
مدت بسیار زیادی در سونا نمانید، زیرا گرما باعث تعریق‌ می‌شود و در نتیجه منجر به کاهش آب بدن شده و دچار کم آبی می‌شوید. حتما بعد از خارج شدن از سونا مقدار زیادی آب بنوشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر