درمان و دلایل اسهال

اسهال به وضعیت دفع کردن سه الی بیشتر گفته می شود، که مدفوع به صورت آبکی و شل است. این حالت تقریبا برای هر انسانی به طور معمول رخ می دهد و به طور متوسط می توان گفت که بزرگسالان در طول سال چهار بار به عارضه اسهال دچار می شوند.

درمان و دلایل اسهال

انواع و دلایل اسهال:

اسهال عفونی: این نوع عارضه بر اثر خوردن یا نوشیدن آب و غذای آلوده و مسموم اتفاق می افتد، و معمولا از یک الی چهار روز علایم خود را بروز می دهد و تا سه روز الی یک هفته نیز باقی می ماند.

درمان و دلایل اسهال

اسهال غیر عفونی: این نوع اسهال بر اثر مصرف بعضی از داروها مثل آنتی بیوتیک ها، آلرژی های دارویی و بیماری های گوارشی نظیر التهاب روده و سایر بیماریها ایجاد می شود.

درمان و دلایل اسهال

مراقبت و راههای درمان اسهال

نوشیدن مایعات کافی: مایعات معمولا برای عارضه های اسهال غیر وخیم مناسب بوده و در اکثر مواقع آن را درمان می کند. بهتر است میزان مایعات صرفا نوشیدن آب و مایعات شیرین نباشد، بلکه نوشیدن آب به همراه نمک و قند نیز ضروری است. همینطور خوردن آب میوه های رقیق و شیرین با کمی نمک و سوپ های رقیق نیز می تواند در این پروسه چاره ساز و خوب واقع شود. برای اینکه بدانید چقدر و به چه میزان به مایعات در این دوران احتیاج دارید، به رنگ ادرار و دفعات خروج ادرار توجه کنید. چنانچه تعداد آن کم بوده و رنگ ادرار زرد تیره باشد، بدن شما به مایعات بیشتری احتیاج دارد.

درمان و دلایل اسهال
رژیم غذایی مناسب: اگر چه که تغذیه سالم و مناسب برای تمامی مواقع نیاز و جزو ضروریات است، اما در این دوران رژیم غذایی خاصی مد نظر نیست. بلکه می توانید از حبوبات و غلات آب پز شده مثل سیب زمینی، گندم و جو، و رشته فرنگی که دارای فیبر و نشاسته بیشتری هستند در این دوران استفاده کنید. همچنین خوردن میوه هایی چون موز، سوپ و غذاهای آب پز شده نیز برای افرادی که دارای اسهال آبکی شدید، هستند توصیه می شود.

درمان و دلایل اسهال

داروهای ضد اسهال: چنانچه فرد دچار اسهال خونی و تب نشده باشد می توان از داروهایی که تعداد دفعات اسهال و اینچنین حالتی را کم می کند استفاده کرد. لازم به ذکر است که این داروها علت اسهال را از بین نمی برد، بلکه فقط برای کم کردن تحریکات شکم و روده و کاهش دفعات اسهال به کار می روند. که البته باید با تجویز پزشک و زیر نظر او این امر صورت بگیرد.

درمان و دلایل اسهال

آنتی بیوتیک ها: مصرف آنتی بیوتیک ها در مواقع اسهال شدید تا مسافرتی توصیه می شود، که البته آن هم زیر نظر پزشک این امر باید انجام گیرد. چنانچه فردی دچار نقص ایمنی باشد، یعنی در دستگاه ایمنی آن، اختلالی رخ داده باشد و مجبور به بستری شدن بر اثر اسهال شدید گردد و یا اینکه بیش از 8 بار دفع اسهال و بیرون روی داشته باشد، و یا اسهالش بیش از یک هفته طول بکشد نیاز است که فرد برای اینکه درمان شود و حالش بهبود یابد از آنتی بیوتیک استفاده کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد