در تغذیه سالم چگونه باید غذا بخوریم

دستگاه گوارش یکی از مهترین دستگاههای بدن است و نحوه صحیح غذا خوردن تاثیر بسیار زیادی بر بهبود و تقویت این دستگاه می شود. هر چند که ما از غذاهای سالم نیز استفاده کنیم. چنانچه دستگاه گوارش در جذب و دفع غذا دچار مشکل شود. مواد جذبی به خوبی جذب نشده، و مواد دفعی نیز به خوبی از بدن خارج نمی شود و فرد دچار بیماری می شود. فرمول و قاعده کلی برای یک تغذیه مناسب و سالم اینکه غذایی در طول روز باید مصرف شود که ارگانیک و کاملا سالم باشد و در غذا و خوراکی که می خوریم توسط بشر دست کاری نشده باشد. این فرمول کلی را می توان به هرنوع روش تغذیه ای ربط داد.

 

در تغذیه سالم چگونه باید غذا بخوریم

شرایط غذا خوردن صحیح:
اینکه ما غذای سالم بخوریم و یا چگونه غذا بخوریم هر یک مباحث متفاوتی است. شرایطی که در ادامه این مطلب آمده است اصول غذا خوردن صحیح می باشد. که چنانچه این شرایط را رعایت کنیم، همواره سالم خواهیم ماند علاوه بر آنکه خوردن غذاهای سالم نیز نقش مهمی را در موضوع سلامتی ما ایفا می کند.
• یکی از موارد صحیح در غذا خوردن و خیلی هم مهم است این بوده که هر فردی باید وقتی که گرسنه است غذا بخورد. زیرا هنوز غذای قبلی در معده باقی مانده و چون شرایط هضم آن فرق می کند. خوردن غذا که ما هنوز احساس سیری داریم ممکن است به دستگاه گوارش آسیب بزند.
• اگر به هر دلیلی ناراحت و یا آشفته هستید و یا نگرانی و استرس دارید به هیچ عنوان غذا نخورید. زیرا که این باعث می شود تا آدرنالین در خون افزایش یابد و کار دستگاه گوارش تعطیل و به جای آن عضلات و سایر اندامها شروع به کار کند که برای هضم غذا فرد را دچار مشکل می کند.
• در بعضی مواقع ما گرسنگی را با احساس گرسنگی اشتباه گرفته می شود. چنانچه دچار ولع و یا هوس غذا دارید. دست از آن بکشید.
• همواره در محیط آرام غذا بخورید. و ازنگاه کردن به اخبار بد وگوش دادن به موسیقی های مهیج جلوگیری کنید.
• در موقع غذا خوردن سکوت کنید زیرا حرف زدن باعث وارد شدن هوای اضافی به معده می شود و آن را دچار نفخ می کند.

 

در تغذیه سالم چگونه باید غذا بخوریم
• همواره یک حس قدردانی نسبت به غذا داشته باشید زیرا علاوه بر جنبه معنوی این موضوع، باعث می شود تا بدن و غذایی که می خواهیم بخوریم آمادگی برای تغییر جدید را پیدا کند و غذا و خوراکی که می خوریم بهتر هضم گردد.
• در غذاهایی که می خورید همواره در طی روز از همه رنگها و طعمعها برای تغذیه تان استفاده کنید. این کار علاوه بر تنوع و فایده ای که برای روح و روان ما دارد، باعث می شود تا از همه عناصر و خواصی که در مواد غذایی وجود دارد بهره ببریم. زیرا هر کدام از رنگدانه ها عناصر مفید و باارزشی را درخود دارند که می تواند برای رشد و سلامتیمان مفید باشد.
• غذاهایی که می خوریم، تا حدی برگرفته از غذاهایی که اجداد ما می خورند و همینطور نوع آب و هوا و شرایط جغرافیایی که در ان ساکن هستیم بستگی دارد. بایستی برای تغذیه سالم به نوع غذایی که اجداد ما مصرف می کردند و همینطور غذاهای بومی و محلی خود توجه کرده و از آنها بهره مند شویم تا بتوانیم سالم تر بمانیم.
• نباید غذاها را نه زیاد سر و نه یاد گرم مصرف نمود زیرا همین باعث مشکلات در دستگاه گوارش ما می شود. همینطور است که نباید غذاها را زیاد حرارت داد زیرا مواد و خواص خود را از دست خواهند داد.
این نکات به ما کمک می کند تا در کنار تغذیه سالم بتوانیم همواره از سلامتی کامل برخوردار بوده و هیچ گاه دچار بیماری و یا ضعف د ربدنمان نباشیم. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت ببرید. 

 

در تغذیه سالم چگونه باید غذا بخوریم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد