در مورد رازیانه بیشتر بدانید

رازیانه یا بادیانه یا بادیان (نام علمی،Foeniculum vulgare) گیاهی از تیره چتریان واز لحاظ مزاجی دارای طبیعتی گرم می باشد.در طب سنتی ازرازیانه به عنوان گیاهی ضد بلغم و صفرا یا میکنند.در این مقاله به گیاه رازیانه می پردازیم.

رازیانه چیست

رازیانه از جمله گیاهان دارویی می باشد که از زمان های قدیم به خاطردرمان طبیعی بسیاری از دردها مورد توجه بوده است.رازیانه از لحاظ مورفولوژی دارای ساقه های سبز طولانی و قمست های رنگی بوده و تقریبا تمامی قسمت های آن مصرف خوراکی دارد و به طور تقریبا در همه جا قابل رشد می باشد.

 

در مورد رازیانه بیشتر بدانید

فواید رازیانه

رازیانه دارای عناصر، ویتامین ها و مواد مغذی چون رازیانه همچنین شامل فسفر، روی، مس، منگنز، سلنیوم، نیاسین، اسید پانتوتنیک، فولات، کولین، بتا کاروتن، لووتیان و زاکسنتین، ویتامین E و ویتامین K می باشد. همچنین رازیانه را می توان منبع غنی از ترکیباتی مشابه هورمون زنانه استروژن (فیتواستروژنها) دانست از این حیث رازیانه را می توان گیاهی سودمند دانست. بر این اساس با وجود این ترکیبات می توان فواید و محسنات زیر را برای گیاه رازیانه برشمرد:

١-مفید برای استخوان ها آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و محتوای ویتامین K موجود در رازیانه به طرق زیر به ساخت و حفظ ساختار و قدرت استخوان کمک می کنند. فسفات و کلسیم هر دو در ساختار استخوان اهمیت دارند.برای تولید و افزایش کلاژن وجود آهن و روی اهمیت دارند.منگنز معدنی نیز برای تشکیل ماتریکس استخوان لازم و حیاتی می باشد.مصرف کم از ویتامینK باعث می شود که استخوان ها در معرض شکستگی بیشتری قرار گیرد.در واقع ویتامین Kجذب کلسیم را جهت استخوان بهبود می دهد و البته دفع کلسیم به وسیله ادرار را کاهش می دهد.

٢-مفید برای فشار خون مواد معدنی (پتاسیم، کلسیم و منیزیم) در رازیانه می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.نیترات موجود در رازیانه دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد و به حفظ فشار خون نرمال و سلامت قلب کمک می کند.

٣-قلب سالم با مصرف رازیانه رازیانه حاوی مقدار قابل توجهی فیبر می باشد که در پایین آوردن کلسترول خون نقش مهمی دارد و در این راستا باعث سلامت قلب نیز می شود. فیبر، پتاسیم، فولات، ویتامین C، ویتامین B-6 همه ترکیباتی هستند که در سلامت قلب نقش مهمی دارند و کلسترول بد خون را کاهش می دهند.

٤-کمک به پیشگیری از سرطان و مهار رشد تومورها رازیانه با داشتن ترکیباتی چون فیبر، ویتامینC، فولات و ویتامینA به پیشگیری از سرطان کمک و رشد تومورها را مهار می کند. فولات موجود در رازیانه با دخالت در ساخت و ترمیم DNAبه مهار سلول های سرطانی کمک میکند. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در رازیانه اثر شایان توجهی در مراقبت از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد دارند و اینگونه بدن را از بروز سرطان ایمن نگه می دارند.

 

در مورد رازیانه بیشتر بدانید

٥-تقویت سیستم ایمنی رازیانه با ایجاد سلول های Tکشنده به نظر می رسد که اثر قابل توجهی در مقابله با عفونت ها و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

٦-اثرات هورمونی رازیانه شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین اثرات رازیانه که رازیانه به وسیله آن شناخته می شود اثر روی هورمون های زنانه و چرخه تولید مثل زنان است.رازیانه با داشتن استروژن های طبیعی بر روی کنترل وزن و... نیز در زنان تاثیر گذار می باشد.

٧- به تاخیرانداختن پیری پوست رازیانه را می توان منبع خون کلاژن سازی در پوست دانست چرا که منبع غنی از ویتامین Cمی باشد و این ویتامین در کلازن سازی و حفظ استحکام پوست بسیار حائز اهمیت می باشد.همچنین رازیانه این توانایی را دارد که از پوست در مقابل اشعه UVنور آفتاب محافظت به عمل آورد.

٨-رازیانه و مشکلات گوارشی رازیانه را میتوان درمان موثری درناراحتی های گوارشی دانست.رازیانه با مهار عفونت های باکتریایی ورفع اسهال همچنین و وجود اسید های آمینه ای چون هیستیدین جهت هضم و عملکرد دستگاه گوارش موثر می باشد و درواقع داروییجهتدستگاه هاضمه انسان است.

مضرات مصرف رازیانه

مصرف رازیانه ممکن است در بعضی افراد همراه با پاسخ آلرژیک همراه باشد.بهتر است رازیانه در برخی بیماری ها و یا در حین مصرف برخی داروها با نظر پزشک مصرف گردد.داروهایی چون بتا بلوکرها و داروهای کلیوی از جمله داروهایی هستند که لازم است در مورد مصرف همزمان آنها با رازیانه دقت شود.

در مورد رازیانه بیشتر بدانید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند