در هنگام مصرف آنتی بیوتیک به چه نکاتی دقت کنیم

در هنگام مصرف آنتی بیوتیک به چه نکاتی دقت کنیم
- تعدادی از آنتی‌بیوتیک‌ها هستند که باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند. برخی آنتی‌بیوتیک‌ها هم با مصرف برخی مواد غذایی تداخل دارند. بیشتر آنتی‌بیوتیک‌ها بهتر است با آبمیوه، چای، نوشابه و شیر  مصرف نشوند. مصرف شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌ آن ها را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک همراه با آب فراوان مصرف شوند
- مصرف بي‌رويه و بدون نسخه از آنتي‌بيوتيك‌هايي مانند آموكسي‌سيلين‌ها، تتراسايكلين، سفالكسين‌ها كه امروزه در ميان مردم رایج شده، علاوه بر ايجاد مقاومت‌هاي دارويي در بدن و كاهش اثرگذاري بر میکروب ها موجب از بين رفتن باكتري‌هاي مفيد بدن نيز مي‌شود.
- معمولا بیمار دوره درمان خود را با آنتی‌بیوتیک کامل نمی کند و به مدت زمانی که باید از این دارو استفاده کند به اندازه کافی دقت نمي‌کند. یعنی اگر قرار است دارو را برای یک دوره 7 تا 14 روزه مصرف کند طی 2 یا 3 روز اول که علائم بیماری کاهش می یابد، مصرف آنتی‌بیوتیک را قطع مي‌کند.

راهکار های پیشگیری از ایجاد مقاومت آنتی  بیوتیکی

در هنگام مصرف آنتی بیوتیک به چه نکاتی دقت کنیم
- در صورت داشتن بیماری ویروسی از پزشک تقاضای آنتی بیوتیک نکنند و برای تجویز آنتی بیوتیک به پزشک اصرار نکنند.
- دوره درمان را حتی در صورت بهبودی، کامل کنند. در غیر اینصورت باکتری ها بطور کامل از بین نمی روند و باکتری های باقیمانده باعث عفونت مجدد می شوند که ممکن است این بار مقاوم شده و دیگر به آنتی بیوتیک ها جواب ندهند.
- آنتی بیوتیک های باقیمانده را دور بریزند زیرا آنتی بیوتیک تجویزی روی همان عفونت بخصوص مؤثر و صرفاً برای آن بیماری تجویز شده است.
 - دارو را در ساعاتی که توسط پزشک یا داروساز معین شده، مصرف کنند. آنتی بیوتیک ها زمانی مؤثر خواهند بود که به طور منظم مصرف شوند.
- حتی اگر علایمشان یکسان باشد، آنتی بیوتیک های خود را به دیگران پیشنهاد نکنند، زیرا ممکن است برای آنها مناسب نباشد.
- در مورد نحوه مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها با پزشک یا داروساز مشاوره کنند. مصرف نادرست این داروها می تواند جذب آنها را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش یا حذف اثر آنها شود

در هنگام مصرف آنتی بیوتیک به چه نکاتی دقت کنیم
- مصرف آنتي بيوتيك‌ها را در صنايع دامپروري و كشاورزي به حداقل برسانيم.
- مصرف اشكال تزريقي داروها بايد فقط به موارد بسيار خاص بيماريها محدود شود.
- اگر کودک شما تب دارد، قبل از مشورت با پزشک به هیچ عنوان به آن آسپرین ندهید.
 - قبل از  مصرف مكملهاي ويتاميني، حتما آزمايش انجام دهید، تا کمبود ویتامین در بدن مورد بررسی قرار بگیرد.
- درمان همه گلودردها يكسان نيست. از مصرف داروهاي باقيمانده از گلودردهاي قبلي پرهيز كنيد
- براي تسكين هرگونه دردي نبايد بیش از حد دارو مصرف كرد. در مورد انتخاب و مصرف مسكن ها حتما با پزشک یا داروساز در داروخانه مشورت كنيد.
- مصرف  بیش از حد آنتي بيوتيكها بدون تجويز پزشك منجر به درمان ناقص و بروز مقاومت نسبت به اين دسته دارويي شده و هنگام بروز مجدد بيماريهاي عفوني شما را از دسترسي به داروهاي مؤثر جهت درمان محروم ميسازد.
به تجربه و تخصص پزشك خود اعتماد كنيد. اگر پزشك شما دارويي را مجدداً تجويز نكرده و يا مصرف آن را کمتر كرده است از داروساز انتظار پيچيدن مجدد آن نسخه را نداشته باشيد. چرا كه بعضي از داروها پس از گذشت زمان، نياز به تغيير در مقدار مصرف دارند و بعضي ديگر را نبايد براي مدت زماني طولاني به كار برد.
عوارض مصرف آنتی بیوتیک

در هنگام مصرف آنتی بیوتیک به چه نکاتی دقت کنیم
عفونت های قارچی به دلیل از بین بردن میکروب های مفید در بدن می باشند و یکی از عوارض مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها بخصوص آموکسی سیلین است. واکنش های حساسیتی بخصوص در کسانی که به خانواده پنی سیلین ها حساسیت داشته باشند می تواند برای فرد خطرناک باشد. تنگ نفس، درد مفاصل، احساس ضعف و بی حالی، بی خوابی، بی قراری، احساس کرختی و سوزن سوزن شدن اندامها، تهوع، اسهال، استفراغ، کولیت، خونریزی از دستگاه گوارش، تاول زدن پوست، کهیر و سیاه شدن زبان، قرمزی و التهاب پوست، کاهش گلبولهای سفید و پلاکتها، خارش بدن، التهاب عروق، زردی و یرقان، التهاب کبد، تیره شدن رنگ ادرار، خارش و زیاد شدن ترشحات واژن در خانمها، کم خونی، افزایش ائوزینوفیل خون، اضطراب، کاهش هوشیاری، سرگیجه، سوزش سر معده و گاهی تغییر رنگ دندانها از عوارض دیگر آموکسی سیلین می باشد.

چه زمانی بیمار دچار مقاومت دارویی میشود؟

در هنگام مصرف آنتی بیوتیک به چه نکاتی دقت کنیم

زمانی که بیمار یک دوره ی درمانی ضد میکروبی تجویز شده را با دوز صحیح و بطور کامل سپری نمی کند.

داروهاي شما براساس دانش و آگاهي افراد متخصص تجويز شده است. اين داروها تنها بايد از طريق پزشك تجويز و توسط داروساز دراختيار شما قـرار گيرند. براي جلوگيري از تداخلات ناخواسته دارويي، پزشك خود را از ديگر داروهايي كه مصرف ميكنيد، آگاه سازيد. اگر به بيش از يك پزشك مراجعه ميكنيد، مطمئن باشيد كه هريك از آنان از تمام داروهاي مصرفي شما مطلع هستند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

راهنمای سفر به مالزی

تعطیلات در مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

هتل باس بیوتیک ارمنستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر