دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

تاریخ تاثیر بسیاری بر دنیای امروز داشته است که شما از آن بی خبر هستید. در واقع ابداعات و نو آوری های گذشتگان، تجربیات، جنگ ها، پیروزی ها و شکست ها، نظریات، نوشته ها و... در شکل گیری دنیای امروز ما تاثیر گذار بوده است. در این مطلب قصد داریم که جالب ترین دستاوردهای یونان باستان را به شما معرفی کنیم.

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

محاکمه توسط هیئت منصفه

جالب است بدانید که ایده هیئت های منصفه که برای رسیدگی و تصمیم گیری در مورد پرونده ها ایجاد شده به دوران یونان باستان برمی گردد. در زمان گذشته اعضای هیئت منصفه، ثروتمندترین افراد آتنیان بودند که بیش از ۳۰ سال سن داشتند.

تئاتر

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

در یونان باستان، تئاتر یکی از جشنواره هایی بود که به افتخار دیونیسوس برگزار می کردند. امروزه تئاتر به یک رشته هنری مجزا تبدیل شده است. بر اساس شواهد، تسپیس اولین هنرویشه تئاتر بود. جالب است بدانید ایده نمایش به سبک تراژدی متعلق به اوست. در این سبک هر بازیگر، نقش خود را با نقاب اجرا می کند. یکی از کمدین های آن زمان، مناندر می باشد. نمایشنامه های او در مورد طبقات بالای اجتماعی بود.

بازی های المپیک

احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید در شهر باستانی المپیا، قدیمی ترین رویداد ورزشی دنیای مدرن و متمدن امروز رخ داده است. در سال ۷۷۶ قبل از میلاد، نخستین بازی های المپیک برگزار شد. این بازی ها به افتخار خدای خدایان، زئوس هر چهار سال برگزار می شدند اما در سال 393 که امپراطور تئودوسیوس آیین های مربوط به بت پرستی را ممنوع کرد، این بازی ها لغو شدند. اما دوباره در  سال ۱۸۹۶ میلادی، اولین بازی های المپیک مدرن در آتن برگزار شد.

نقشه کشی

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

اولین شخصی که نقشه جغرافیایی را رسم کرد، آناکسیماندروس بود. او در هنگام رسم نقشه هایش، مفهوم عرض و طول جغرافیایی را مطرح کرد و آن ها را به کار برد.

ساعت زنگ دار

جالب است بدانید ساعت زنگ داری که امروزه همه از آن استفاده می کنند، یکی دیگر از دستاوردهای یونان باستان است. اولین ساعت زنگ دار توسط افلاطون طراحی شده است. این ساعت بزرگ آبی برای زنگ زدن مانند کتری سوت می کشید. هم چنین یکی دیگر از مهندسان و مخترعان یونان باستان، از ساعت آبی همراه با عقربه برای نشان دادن زمان استفاده می کرده است.

اساس هندسه

با اینکه در دوره تمدن مصر باستان، بابل، دره ایندوس و … هندسه وجود داشته است اما اثبات حقایق هندسی از دیگر دستاورهای یونان باستان برای جهان امروز می باشد.

فانوس دریایی

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

ایده استفاده از نور از طریق فانوسی دریایی به عنوان راهی برای هدایت کشتی ها به بندر، یکی دیگر از دستاوردهای یونان باستان است. اولین فانوس دریایی در اسکندریه مصر ساخته شده است. فانوس اسکندریه یا به زبان خودشان (فاروس) یکی از بلندترین سازه های ساخته شده انسان در دنیای باستانی می باشد.

لنگر

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

یونان باستان کمک زیادی به ساخت و ساز کشتی و ناوبری کرده است. یکی از دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن و متمدن، ساخت لنگر است.

جرثقیل

جرثقیل یکی از ماشین های پر کاربردی است که امروزه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید جرثقیل یکی از دستاوردهای یونان باستان است که به قرن ششم قبل از میلاد مسیح برمی گردد. آثار به جا مانده روی سنگ ها نشان می دهد که در آن زمان یونانیان ماشینی را اختراع کردند که برای ساخت بناهای بزرگ از آن کمک می گرفتند.

کیلومتر شمار

دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن امروز

اگر ماشین داشته باشید، می دانید که کیلومترشمار مسافت طی شده خودرو را نشان می دهد. در یونان باستان کیلومتر شمار (odometer) بر گرفته از کلمات (هودو) به معنی جاده و (مترون) به معنی اندازه گیری است که برای فاصله مسافت بین شهرها استفاده می شده است.

دوش

یونانی های باستان نخستین دوش را اختراع کرده اند. یونانیان با استفاده از سیستم های فاضلاب پیشرفته و کانال های آب، دوش هایی را در سالن های ورزشی و مدارس ساخته بودند تا ورزشکاران بتوانند از آن استفاده کنند.

ماراتن

یکی دیگر از مهم ترین دستاوردهای یونان باستان، ماراتن می باشد. ماراتن برگرفته از نبرد میان سپاهیان ایران در زمان پادشاهی داریوش بزرگ با اهالی آتن است. در این جنگ آتن پیروز شد و یکی از سربازانش از شدت خوشحالی تمام مسافت بین دشت ماراتن (محل درگیری) تا آتن را دوید تا خبر پیروزی را به آنان بدهد. البته او به خاطر خستگی جان خود را از دست داد.

تاریخ

آثار به جا مانده از هرودوت، یکی دیگر از دستاوردهای یونان باستان است. امروزه هرودوت را نخستین تاریخ نگار جهان می دانند. او به جمع آوری و نگاه انتقادی رویدادهای تاریخی پرداخت و سپس آن ها رامستند سازی کرد، و سپس به صورت روایتی گردآوری شان کرد.

دستگاه فروش اتوماتیک

دستگاه فروش اتوماتیک یکی دیگر از دستاوردهای یونان باستان برای دنیای مدرن است. قهرمانی اهل اسکندریه سیستمی را اختراع کرد که به صورت خودکار آب را بین عابدان بناهای مذهبی پخش می کرد. این دستگاه به این صورت کار می کرد که با قرار دادن سکه در شکاف، آب از دستگاه خارج می شد.

برج ساعت

اولین برج ساعت که به نام برج بادها شناخته می شود، ۴۷ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده و یکی دیگر از دستاورد های یونان باستان به شمار می رود.  امروزه این برج به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. در زمان قدیم با کمک این ساعت، تجار زمان تحویل بار را برآورد می کردند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

موزه باستان شناسی مادرید

دنیای زیر آب پاتایا تایلند

موزه باستان شناسی آنتالیا

12 فایده انار برای سلامتی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد