دستاورد های انرژی خورشیدی، بادی و آبی در ایران در طول برنامه چهارم توسعه

انرژی خورشیدی در ایران

ایران منطقه ای مناسب برای انرژی خورشیدی محسوب میشود. ایران به طور متوسط روزانه ۳۰۰ روز آفتابی در سال دارد. متوسط انرژی خورشیدی در شمال ایران برابر ۲.۸ کیلووات ساعت در متر مربع در روز است. در مقایسه با ۵.۴ کیلووات ساعت در متر مربع در روز در جنوب و مرکز ایران. علاوه براین میانگین ساعات آفتابی ۲۸۰۰ ساعت در سال محاسبه شده است. ساعت های آفتابی سالانه به دلیل شرایط آب و هوای گرم و خشک، به ۳۲۰۰ ساعت در مناطق بیابانی مرکزی کشور میرسد.

 

دستاورد های انرژی خورشیدی، بادی و آبی در ایران

تولید انرژی خورشیدی در سال ۲۰۱۰ مقدار ناچیز ۷۲ مگاوات ساعت بوده است. PV تنها تکنولوژی است که در حال حاضر برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق در ایران مورد استفاده قرار میگیرد، اولین نیروگاه CSP در حال ساخت در شهر شیراز با ظرفیت ۲۵۰ کیلووات میباشد. نیروگاه های خورشیدی ایران در سال ۲۰۱۳ شامل تبریز (۲۴ کیلووات)، سرکویر سمنان(۱۵ کیلووات)، دربید یزد(۱۲ کیلووات )، و تهران (۱۰ کیلووات) هستند.

انرژی بادی در ایران:

ایران فرصتی عظیم برای آوردن انرژی باد به ترکیب انرژی خود با ظرفیت ۶۵۰۰ مگا وات به شکل تجاری دارد. (بیشتر در بخش شرقی کشور). با وجود استعداد فوق العاده خود و پیشگامان استفاده از باد در جنوب شرقی آسیا از سال ۱۹۹۴ ، ظرفیت کل نصب شده تا مارچ ۲۰۱۰ فقط ۹۰.۵ مگا وات بوده است با کل تولید برق برابر با ۲۲۶.۸ گیگا وات ساعت در سال ۲۰۰۹ که برابر با ۱/۰ از کل تولید برق بوده است. با این حال با توجه به سیاست های حمایتی کشور ( به ویژه نرخ تعرقه )، بخش خصوصی ۷۱۲ مگا وات اعمال کرده که ۴۸۹ مگا وات آن در حال ساخت و ۲۲۳ مگا وات در مرحله آماده سازی است. نیروگا های اصلی بادی در ایران در پایین نامبرده شده است:

-نیروگاه منجیل

منجیل در شمال ایران در استان گیلان قرار گرفته است. جریان باد دراین منطقه به دلیل تفاوت ارتفاع بسیار زیاد نسبت به دریای خزر و کانال طبیعی موجود در رودخانه سفیدرود است. سرعت باد ۸ تا ۱۲ متر بر ثانیه و در تابستان حداکثر ۴۰ متر بر ثانیه است. در پایان سال ۲۰۰۹ ظرفیت نصب شده برابر با ۶۰.۵۸ مگا وات بوده است. 

 

دستاورد های انرژی خورشیدی، بادی و آبی در ایران

-سایت بینالود

بینالود در شمال شرق ایران واقع شده است. سرعت باد ۶ تا ۸ متر بر ثانیه است. ظرفیت نهایی سایت به ۲۴.۸ مگاوات رسیده است. چهار سایت کوچک دیگر نیز وجود دارند. شامل دیزباد در شهر نیشابور، با ظرقیت۲۶۰ کیلووات، سهند با ظرقیت ۱۰ کیلو وات، ایون با طرفیت ۶۶۰ کیلووات.

انرژی آبی در ایران

سازه های هیدرولیکی در ایران دارای تاریخچه طولانی هستند. سازه های هیدرولیکی در شهر شوشتر به قرن پنجم قبل از میلاد، با دو کانال انحرافی بزرگ، که یکی از آنها هنوز هم آب شوشتر را تامین میکند برمیگردد. به علاوه ایران باستان تکنولوژی غنات را به جهان معرفی کرده است و روش پایدار برای استفاده از منابع آب (به ویژه در بیابان و مناطق خشک) را در مقایسه با چاه های عمیق که معمولا به ته نشینی آب های زیر زمینی کمک میکند، را به وجود آورده است. بلندترین غنات دنیا در نزدیکی شرقی شهر گناباد قرار دارد. ۳۳ ۱۱۳ متر طول دارد و هنوز آب این منطقه را تامین میکند. ایران در نیروگاه آبی توانسته پیشرفت چشمگیری داشته باشد. در حال حاضر ۴۴ نیروگاه آبی وجود دارد که ظرفیت کل آن ۷۷۰۴ مگا وات است. که نشان دهنده ۱۴/۰ درصد کل تولید برق در ایران است. نرخ رشد ظرفیت برق آبی در برنامه چهارم توسعه ۲۷.۵ درصد بوده است که ۹ برابر بیشتر از میانگین جهانی است.

علاوه براین ۷ گیگا وات در حال حاضر در دست ساخت است و ۲۱.۸ گیگا وات در حال مطالعه و آماده سازی برای شروع ساخت و همچنین ۷.۲ گیگا وات در مرحله اولیه است. نیرو گاه های برق آبی بزرگ (با ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگا وات ) به ترتیب ۹۱.۳ درصد از ظرفیت آبی ایران و ۸ درصد در اندازه های متوسط (۱۰ -۱۰۰ مگا وات ) و بقیه در اندازه های کوچک تر (کمتر از ۱۰ مگا وات ) هستند. در سال های اخیر، ‌به دلیل جنبه های زیست محیطی، سرمایه گذاری های بالا و مشکلات تکنولوژیکی، روند ساخت و ساز نیروگا های کوچک و مینی نیروگاه ها توسط مقامات مورد توجه قرار گرفته است. بلندترین سد در جهان در استان های چهار محال بختیاری (در غرب ایران) با ارتفاع ۳۱۵ متر، وظرفیت ۴.۸۵ میلیارد متر مکعب آب و ظرفیت بالقوه ۲۰۰۰ مگا وات ساخته شده است.

 

دستاورد های انرژی خورشیدی، بادی و آبی در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94