دفع مزاج

یکی از مواردی که نشانه خوبی برای سالم بودن و عدم سلامتی ما به شمار می آبد دفع مزاج است. زیرا که عمل دفع مزاج تمامی مواد مضر و سمی را از بدن خارج کرده و می توان به این شکل به چگونگی عمل جذب غذا در بدن پی برد.
پزشکان یک دفع مزاج طبیعی را کمتر از 60 ثانیه تا دو دقیقه می دانند. چنانچه این مدت به زمان بیشتری برای دفع مزاج صورت گیرد و یا به سختی و دشواری عمل دفع انجام شود، باید به علایم هشدار دهنده آن توجه نشان داده و آن را نادیده نگرفت.

 

دفع مزاج
علایمی که در دفع مزاج باید به آن دقت کرد، شامل موارد زیر است:
رنگ مدفوع: چنانچه رنگ مدفوع از حالت قهوه ای که حد نرمال و طبیعی آن است خارج شود. و متمایل به زرد شده، نشان دهنده این بوده که مواد در پروسه گوارش به خوبی جذب نشده و با سرعت بیشتری از بدن خارج می شوند. مثل زمانی که فرد دچار اسهال می شود، که این علامت نشان دهنده عدم جذب و هضم صحیح در دستگاه گوارش است. حتی رنگ خاکستری مدفوع نیز که به ندرت پیش می آید نشان دهنده ناکافی بود صفرا و ترشحات صفراوی می باشد.
گاهی نیز مشکلات کبدی باعث می شوند تا مدفوع از حالت و رنگ طبیعی خارج شوند همینطوراکثر تغییر رنگهای مدفوع به خاطر مشکلات و آسیبهای کبدی بروز می کند.

 

دفع مزاج
مصرف زیاد قندها و کمبود استفاده از غلات و به خصوص نمک نیز از علایم رنگ سبز رنگ مدفوع است، که گاهی درست کار نکردن صفرا عامل ایجاد آن بوده که بلا استفاده قرار گرفته می گیرد. البته رنگ غذاها در رنگ مدفوع تاثیر مستقیم دارد . به عنوان مثال اگر درطی روز فردی سبزیجات تیره و یا چغندر مصرف کرده باشد، در رنگ مدفوع تغییراتی ایجاد می شود. در غیر اینصورت و اگر بدون هیچ دلیلی مدفوع به رنگ خون تازه باشد، یک دلیل آن بروز بواسیر و یا جراحاتی در سطح داخلی روده بزرگ است که باعث به وجود آمدن این رنگ و حالتی شده که بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد.
همچنین است اگر مدفوع نیز خیلی تیره رنگ و یا به سیاه بزند نشان دهنده مشکلاتی در معده بوده که حاکی از آن است که معده درجایی آسیب دیده و یا درست کار نمی کند.

 

دفع مزاج
حالت و شکل مدفوع : این حالت در بدن علامت دیگری را نشان می دهدد. که جذب و هضم بدن چگونه انجام می گیرد. شکل و اندازه مدفوع سالم در فرد سالم معمولا به شکل موزی شکل به اندازه 5 اینچ و قطر4 اینچ می باشد. و در غیر این صورت اگر قطر آن به اندازه مداد باشد. نشان دهنده پلیپ و یا گرفتگی روده بوده و یا اینکه عمل جذب و هضم به درستی انجام نگرفته است. وجود استرس و تومور و این قبیل موارد اینچنینی نیز بر روی شکل و اندازه مدفوع تاثیر مستقیم دارد.

 

دفع مزاج
همچنین اگر مدفوعی به شکل سرگین حیوانات باشد، باز این علامت را د ربدن نشان می دهد که صفرا با محیط اسیدی در عدم توازن بوده و یا آنزیمهای مورد نیاز در روده به اندازه کافی نیستند.
عواملی که باعث ایجاد بوی بد و تند مدفوع می شوند:
کمبود آنزیمها در روده
مصرف غذاهای ناسالم
عدم هضم و جذب درست غذا
کمبود باکتریهای مفید
پیدایش و غلبه محیط اسیدی
عصبی بودن
نخوردن سبزیجات کافی
همچنین عدم توازن و ناکافی بودن باکتریهای مفید در بدن نیز دلیل ایجاد باد شکم به همراه مدفوع می شود. و یا حتی اگر مصرف چربیها در بدن زیاد شده و یا آنزیمهای لیپاز در صفرا کافی نباشد، باعث می شود تا مدفوع به سطح توالت بچسبد. همینطور است، تعداد دفعات رفتن به دسشویی و دفع مزاج که باید باید دفع مزاج به صورت مکرر و بعد از هر بار غذا خوردن و به راحتی و آسانی انجام گیرد. تمام نکات و موارد گفته شده در اینکه چه نوع تغذیه ای داشته باشیم و با بدن خود چگونه رفتار کنیم می تواند در سلامتی ما تاثیر گذار باشد.

 

دفع مزاج

دفع مزاج

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد