دلایل ورم کردن پاها

دلایل ورم کردن پاها
یکی از مهمترین اندام در بدن هر فردی پاها می باشند. تقریبا پاها در تمام فعالیت هایی که یک فرد انجام می دهد دخیل هستند و با تحمل وزن فشار زیادی بر آنها وارد می شود.
در برخی موارد، در پایان روز شاهد ایجاد ورم در پاها هستیم و یا ممکن است پاها به یک باره متورم شوند. این عارضه دلایلی دارد که در ادامه بیان می شود.
1- ایستادن ها و نشستن های طولانی
بسیاری از افراد به خاطر شرایط شغلی، مجبور به نشستن یا ایستادن به مدت طولانی هستند. عضلات پاها در این دسته از افراد به دلیل عدم تحرک تغییری نمی کند و با ضعیف و کند شدن جریان خون در قسمت پاها، موجب ایجاد تورم می شود.
همچنین نشستن های طولانی مدت علاوه بر مشکلات گفته شده در بالا، با مسدود کردن عروق، موجب وخیم تر شدن اوضاع می گردد.
خوشبختانه این مشکل چندان جدی نیست و با راه رفتن و یا استراحت، می توان ورم ایجاد شده را برطرف نمود. همچنین با بالا گرفتن پاها می توان میزان خونرسانی به آنها را افزایش داد و ورم را بهبود بخشید. علاوه بر این، برای بهبود سریع تر ورم پاها می توان، از جوراب مخصوص واریس که موجب سریع تر شدن جریان خون در پاها می شود، استفاده کرد.
2- مصرف بیش از حد نمک
همانطور که می دانید، نمک از ترکیب سدیم و کلر تشکیل می گردد. سدیم عنصری است، که موجب تجمع آب در بدن می شود. وجود سدیم اضافه در بدن موجب تشدید این عملکرد شده و در نتیجه در ورم کردن پاها بسیار موثر است.
بنابراین تا حد امکان بایستی مصرف نمک را محدود کرده و حداکثر میزان مجاز استفاده از نمک برای بزرگسالان، یک قاشق چایخوری در روز است. همچنین از آنجایی که مواد غذایی آماده دارای مقدار زیادی نمک هستند؛ از مصرف بی رویه آنها خودداری نمایید.
3- بارداری
بارداری با تغییر در هورمون های بدن همراه است. همین تغییرات هورمونی در برخی از موارد، موجب سست شدن مفاصل پاها و رباط ها می شود و به دنبال آن پاها ورم می کنند.

دلایل ورم کردن پاها
از طرف دیگر در فاصله ماه های 6-4 بارداری، به دلیل افزایش رشد جنین، فشار زیادی به ناحیه لگن مادر وارد می شود و موجب کندی جریان خون در این ناحیه می شود؛ که این مسئله در ورم کردن پاها تاثیرگذار است.
ورم پاها به تنهایی در بارداری، مسئله نگران کننده ای نیست اما اگر با ورم دیگر قسمت های بدن مانند صورت یا دست ها، همراه باشد؛ می تواند نشانه ای از افزایش بی رویه فشار خون در مادر باشد که بسیار خطرناک است.
4- چاقی
چاقی موجب تجمع چربی در ناحیه شکم می شود و همین امر جریان خون را در پاها با مشکل مواجه می کند و در نتیجه پاها ورم می کنند. برای از بین بردن ورم های ناشی از چاقی تنها راه حل تغییر رژیم غذایی و کاهش وزن است.
5- عدم تعادل هورمونی
هورمون های بدن به ویژه در زنان، به دلایل مختلفی از جمله قاعدگی، مصرف قرص های ضد بارداری و یائسگی از حالت تعادل خارج می شوند و با کاهش گردش خون در اندام ها، می توانند در ایجاد ورم در قسمت های مختلف بدن و به خصوص پاها موثر باشند.
برای کاهش این ورم ها می توان، میزان مصرف آب را افزایش داد، رژیم غذایی خود را اصلاح کرد و از غذاهای کم نمک استفاده نمود و همچنین بیشتر ورزش کرد.
6- مصرف برخی از داروها
مصرف برخی از داروها در بروز ورم در پاها و یا تشدید تورم ها موثر هستند. این داروها عبارتند از:
- داروهای ضد بارداری و هورمونی
- داروهای کنترل قند خون
- داروهای قلبی
- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
- داروهای ضد تشنج
- داروهای شیمی درمانی
- داروهای بیماری پارکینسون
7- مشکلات قلبی
برخی از مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی نیز در ایجاد ورم در پاها موثر است. در این شرایط قلب نمی‌تواند به‌ اندازه‌ی کافی خون را پمپاژ کند و در نتیجه خون به درون عروق برمی‌گردد و سبب تجمع مایع در آنها می‌شود. معمولا تورم در پاها نشان‌دهنده‌ی نارسایی در سمت راست قلب است و حتما بایستی در این رابطه با پزشک متخصص مشورت کرد.
8- مشکلات کلیوی
یکی از دلایل تجمع مایعات در بدن، عدم عملکرد صحیح کلیه هاست که در نتیجه آن پاها ورم می کنند.
افرادی که دارای کلیه های سالم هستند، برای از بین بردن ورم پاهای خود می توانند پاها را بالا نگه داشته تا مایعات اضافی توسط بدن‌شان جذب شده و کلیه‌ آنها را دفع کنند. اما در افرادی که بیماری نارسایی کلیوی دارند، نمی توانند به این شیوه مایعات اضافه بدن خود را دفع کنند و در نتیجه با تجمع مایعات در بدن این افراد، به غیر از پاها قسمت های دیگر بدن نیز متورم می شوند.
درمان بیماری کلیوی به رفع این مشکل کمک می‌کند و با مصرف داروهای مُدِر، میزان آب و نمک در ادرار افزایش یافته و کلیه ها، راحت تر می توانند مایعات را دفع کنند و در نهایت تورم ایجاد شده در قسمت های مختلف بدن و به ویژه پاها برطرف می شود.
9- اختلال در عملکرد کبد
اختلال در عملکرد کبد، موجب بالا رفتن فشار خون در ورید‌های منتهی به کبد می‌شود و در نهایت موجب بروز تورم در ناحیه شکم و پاها می گردد.
برای برطرف کردن این مشکل می توان، رژیم غذایی را اصلاح کرده و از داروهای ادرارآور استفاده نمود.
10- ورود صدمه به مچ پاها

دلایل ورم کردن پاها
ورود صدمه به مچ پا در اثر ضربه یا ورزش نیز می تواند موجب ایجاد تورم در این ناحیه‌ شود که پاسخ طبیعی بدن به آسیب است و در نتیجه جریان خون به این قسمت بیشتر می شود. همچنین برای کاهش ورم پاها می توان از کمپرس یخ نیز استفاده کرد.
11- اختلال در عملکرد دستگاه لنفاوی
عملکرد گره های لنفاوی در اثر برخی از بیماری ها یا اعمال جراحی، ممکن است با اختلال مواجه شود که در نتیجه، حرکت مایع لنفاوی به درستی در بدن صورت نگرفته و موجب تجمع این مایع در برخی قسمت ها می شود و در نهایت تورم ایجاد می گردد.
زمانی که گره های لنفاوی موجود در لگن، که مسئول کنترل حرکت مایع لنفاوی درون پاها هستند، آسیب ببینند یا از بین بروند؛ از برگشت مایع لنفاوی جلوگیری کرده و در نتیجه پاها ورم می کنند.
برای کنترل این شرایط می توانید، از جوراب های مخصوص واریس استفاده کرده و تا جایی که امکان دارد ورزش کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود

آرزوی پرواز کردن

تهدید و اخاذی کردن

علایم و دلایل آلرژی شیر

طریقه ی دم کردن چای سبز و روسی

علائم، دلایل و تشخیص آرتروز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر