ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

سازه ها و بناهایی در جای جای دنیا وجود دارند که از ارکان تحکیم هویت، غیرقابل جایگزینی و به دلیل اینکه جزء میراث فرهنگی قابل لمس هستند در میان نسل ها از احترام برخوردارند چرا که میراث برجای مانده از گذشتگان در مطالعه تاریخ موثر است و در دل هریک از آنها داستانی نهفته است و هرکدام گویای خاطرات و نیازهای گذشتگان است. این بناها ناشی از هنرند و این هنر است که استادانه جهان به این گستردگی را به هم وصل می کند. از میان بناهای تاریخی بسیاری که در سراسر دنیا وجود دارند یک سری از آنها به عنوان سازه های برتر و شاخص شناخته شده اند که ما در این مقاله قصد داریم درباره انها بنویسیم. پس اگر شما نیز جزء آن دسته از کسانی هستید که فرهنگ کشورها را از روی بناهای تاریخی شان دنبال می کنید با همراه باشید.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

اولین سازه شاخص جهان: مجموعه موزه های شکیل واتیکان در شهر واتیکان

موزه واتیکان یکی از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است. این موزه که آثار هنری و تاریخی بی‌نظیری و بی شماری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است در خود جای داده، سالیانه پذیرای حدود 5 میلیون بازدید کننده است.

پاپ ژولیوس دوم در سال   1506میلادی اقدام به بنای این موزه کرد. این بنا شامل چند مجموعه موزه باشکوه است که آثاری از تمدن های مختلف در آن وجود دراد و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. بخش اصلی این موزه از هنرهای عمومی و تندیس ها و پیکره های بسیاری که مربوط به کلیسای کاتولیک روم است، تشکیل شده  و بخش اصلی درآمد واتیکان از این موزه تامین می شود.

قسمت موزه پروفین لاتران دربرگیرنده تندیس‌های باستانی (به ویژه تابوت‌های سنگی مرمر یک دست) و سنگ نوشته‌هایی از دوران مسیحیت باستانی است. این موزه همچنین دربرگیرنده مجموعه مختلفی از پرده‌های منقوش و قالیچه‌نماهایی از قرن پانزدهم و هفدهم و همچنین مجموعه‌ای از نقشه‌ها و نقاشی‌های مختلف ایتالیا است. در داخل موزه واتیکان بیش از هرجای دیگری در جهان آثار برهنه وجود دارد.

شکوه این موزه بخاطر معماری و تزئینات هنرمندان برجسته عصر رنسانس همچون میکل آنژ هر بیننده ای را متحیر می کند و بی شک یکی از فاخرترین سازه های دنیاست.

دومین سازه شاخص جهان:کشور ایران، شهر اصفهان، مسجد جامع دیار نصف جهان

قدیمی ترین بنای تاریخی اصفهان که در زمان سلجوقیان ساخته شده و توسط صفویان مرمت شده است مسجد جامع آن است که در بین جهانیان نیز از شهرتی بی نظیر بخاطر معماری فوق العاده اش برخوردار است.  در واقع یکی از مهم‌ترین آثار معماری ایرانی به شمار می‌رود و گنجینه‌ای از هنرهای معماری ایرانی دوره‌های مختلف تاریخی از دیلمیان، سلجوقیان، آق قویونلوها، و ایلخانی تا صفوی، و قاجاری را دربرمی گیرد.مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ايوانی بنا شده و از آنجا که ابداعات هنری و معماری ۱۵ قرن دوران اسلامی را در خود گرد آورده است، يکی از بهترین بناها شناخته شده است.این ارزش های سازه ای و ساختاری، تزئینی و اسنادی بسیار موجب شد تا این مسجد با عظمت در فهرست میراث جهانی قرار بگیرد.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

سومین سازه شاخص جهان: کشور دانمارک، بنای زیبای اکسلبرگ در شهر کپنهاگ Axelborg

این سازه که در نگاه اول از بیرون هیچ گونه نمای زیبایی ندارد و برعکس داخل آن از زیبایی های مثال زدنی برخوردار است در سال 1920 میلادی بنا شده است و یکی از برترین سازه های جهان محسوب می شود و برعکس سایر بناهای تاریخی که تنها به عنوان موزه استفاده می شوند و جنبه جذب توریست دارند این ساختمان کاربری شهری و اداری خود را حفظ کرده است. ساختمان زیبا و چشم نواز اکسلبرگ متشکل از  راه پله های شگفت انگیز، سالن های مجلل، کف پوش ها و دیوار پوش هایی حیرت آور است که در کتار هم قرار گرفته اند. همه روزه مراجعان زیادی از گردشگران و یا ارباب رجوع های ادارات مختلف به این ساختمان می روند و از تماشای این همه زیبایی به وجد می آیند.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

چهارمین سازه شاخص جهان: کازا بالیو در قلب پایتخت معماری جهان، شهر بارسلونا اسپانیا

کازا بالیو از رویایی ترین و اصیل ترین خانه هایی است که  در سال 1904 میلادی تا 1906 میلادی با معماری آنتونی گائودی در شهر بارسلونا ساخته شده است. ساختمان در خیابان پَسیج دِ گراسیا قلب خیابان های اشرافی شهر قرار دارد، نمای رنگارنگ این ساختمان که با شیشه و سرامیک شکل داده شده است و سنت جرج بر سقف آن در حال کشتن اژدها دیده می شود شکوه و زیبایی بی حدی به این بنا داده است. پایه و اساس طرح کازا بالیو از طرح های برجسته آنتونی گائودی پیشرو سبک کاتال مدرن است. البته زیبایی های زکر شده تنها مربوط به نمای خارجی ساختمان نیست؛ نمای داخلی ان نیز در نوع خود منحصر به فرد است.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

پنجمین سازه شاخص جهان: مسجدی عظیم و خوش منظر در کشور امارات متحدۀ عربی، مسجد شیخ زاید در ابوظبی

مسجد شیخ زاید در دبی که به درخواست و سفارش رئیس جمهور امارات متحد عربی بنا شد تلفیقی است از مدرنیته و هنر معماری اسلامی و ارزش های سنتی. این مسجد با شکوه با معماری منحصر به فردش اگرچه یک مکان مذهبی به شمار می رود اما توانایی جذب هر نوع سلیقه ای با هر دین و مذهبی را به خود دارد.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

ششمین سازه شاخص جهان:حمام زیبای سلطان امیر احمد شهر کاشان در کشور ایران

حمام سلطان امیر احمد که جزء برترین سازه های جهان محسوب می شود در زمان سلجوقیان ساخته شد و در زمان حکومت قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.این حمام جزء لیست میراث ملی کشور است و این به دلیل معماری زیبای این حمام است که با کاشی کارهای طلایی و فیروزه ای آراسته شده است و جلوه ای است از فرهنگ غنی کشور عزیزمان ایران.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

هفتمین سازه شاخص جهان: بنای مجلل کویین هاوس در شهر لندن کشور انگلستان Queen’s House

این بنای زیبا و منحصر به فرد در بین سال های 1616 میلادی تا سال 1619 میلادی  به دستور شاه جیمز اول رهبر سلطنتی انگلستان در منطقه گرینویچ ساخته شده است. شاه جیمز طی سفری که به ایتالیا داشته است تحت تاثیر فرهنگ آنجا پس از بازگشت دستور ساخت کوین هاوس را داده و پس از تکمیل در اختیار همسرش گذاشته است تا به عنوان کاخ ملکه استفاده شود.

این بنا پله هایی دارد که دارای سبک معماری بی نظیری است و عنوان لاله ای دورانی را از آن خود کرده در حال حاضر نیز در نوع خود بی رغیب به نظر می آیند. در کنار این پلکان ها، معماری داخلی و خارجی قصر نیز از زیبایی های بی مثالی بهره مند است که هر بیینده ای را مقهور می سازد.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

هشتمین سازه شاخص جهان: اندلس اسپانیا و کاخی به به نام الحمرا

«کاخ الحمرا»، جواهر گردشگری اسپانیا كه به عنوان يكي از شاخص‌ترين نمونه‌هاي هنر شمال آفريقا و يكي از مشهورترين بناهاي اسلامي جهان به شمار مي‌آيد. اين بنا شامل چندين قسمت مجزاست كه در دوره‌هاي مختلف ساخته شده اند. این کاخ بر فراز یک تپه ساخته شده  و از بخش‌های مختلفی از جمله کاخ اصلی، قلعه، مسجد و حمام و باغی زیبا تشکیل ‌و در سالهای اخیر به یکی از مقاصد برتر گردشگری اسپانیا تبدیل شده است و یک شاهکار تمام عیار معماری اسلامی به شمار می رود. از ویژگی‌های بارز معماری الحمرا درون گرایی آن است. در الحمرا تزیینات درونی بسیار بیشتر از هیبت بیرونی است. این کاخ پُر زینت و مجلل در داخل دیواری دژ مانند به رنگ قرمز بنا شده است. نقشه اصلی بنا نامنظم و گسترده، به طور عمده مشتمل است بر دو حیاط مستطیل شکل عمود بر هم که هر یک به ردیف هایی از ورودیّه ها و سرسراها و اتاق ها راه می‌یابند.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

نهمین سازه شاخص جهان: سان فرانسیسکو و بنای امبارکادرو سنتر ایالت متحدۀ آمریکا Embarcadero Center

امبارکادرو سنتر، مجموعه 5 آسمانخراش بزرگ در منطقهٔ مالی سان فرانسیسکو است. اما این آسمانخراش ها بر خلاف ظاهرشان که کاملا مدرن و شبیه به سایر آسمان خراش ها هستند، دارای طراحی داخلی زیبا و متنفاوتی می باشند و قاطعانه می توان گفت که این مجموعه حیرت انگیزترین ساخته دست بشر هستند. این بناها با تعداد زیادی پله های مدور و فواره های عظیم و مجسمه هایی ذهنی، به مراکز تجاری و گردشگری بدل شده اند. همچنین تزئینات و ستون‌های موزائیکی، احساس برتری تاریخی به این مجموعهٔ مدرن بخشیده‌اند. در این مجموعه ما شاهد انواع و اقسام بوتیک ها، مراکز تجاری بین المللی، سینما، رستوران، کافه و دفاتر ادارای و... هستیم که تمامی اینها کافیست تا به جاذبه ای برای گردشگران تبدیل شود.

ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

دهمین سازه شاخص جهان: شیراز و مسجد نصیر الملک در کشور ایران

مسجد نصیر الملک؛ مسجد رنگ و نور از زیباترین بناهای تاریخی کشورمان ایران است که در شیراز قرار دارد این مسجد در سال 1255 هجری شمسی تا سال 1267 هجری شمسی مصادف با دهه 1880 میلادی بنا شده  و از شاخص ترین میراث کشور و تلفیقی از معماری ایرانی _ اسلامی است.

از زیبایی های بی حد و حصر این بنا تزئینات شیشه ای آن است که در طول شبانه روز و به واسطۀ تابش نور خورشید این شیشه های رنگی چنان انعکاسی را متصاعد می کنند که گویی رنگ ها در شبستان مسجد در حال سماع هستند.با سفر به شیراز می توانید دلایل علاقه عکاسان به این بنا را از نزدیک لمس کنید و در میان رنگ و نور قدم بزنید.

 ده سازه برتر و شاخص معماری جهان را بشناسیم

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل جهان مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر