دیابت نوع دو در کودکان

دیابت نوع دو در کودکان
دیابت نوع دوم، بیماری مزمنی است که در هر سنی می تواند بروز کند. شروع آهسته و تدریجی دارد که تشخیص آن را می تواند دشوار کند.
دیابت نوع دو چیست؟
 بیماری مزمن که علت آن قندخون بالاست. پانکراس هورمونی به نام انسولین تولید می کند که به کنترل  قندخون کمک می کند. در افرادی با دیابت نوع دو یا بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند به طور مناسب به هورمون ها پاسخ دهد. با افزایش وزن و چاقی معمولا احتمال بروز این نوع دیابت در بچه ها و بزرگسالان افزایش می یابد.

دیابت نوع دو در کودکان
 علایم: این بیماری شروع آهسته و تدریجی دارد و به همین دلیل تشخیص این بیماری در کودکان دشوار است. علایم و نشانه های هر دو نوع دیابت مشابه است.
افزایش میزان ادرار:  با بالا رفتن قندخون، کلیه ها مجبور می شوند، بیشتر کار کنند تا این قند را جذب کرده و فیلتر کنند. این مساله می تواند باعث افزایش ادرار شود.
تشنگی: افزایش ادرار می تواند باعث کاهش آب بدن شود. این فرد احساس تشنگی خواهد کرد و نیاز دارد تا بیش از حد معمول آب بنوشد.
خستگی: .قتی بدن نمی تواند ازقند موجود  در خون استفقاده کند دچار خشتکی می شود.
تاری دید: سطح بالای قند خون می تواند مایع درون لنز داخل چشم را بکشد و همین امر باعث می شود، فوکوس کردن دشوار شود.
تیرگی پوست: مقاومت نسبت به انسولین می تواند باعث تیرگی در بعضی از نواحی پوست شود.
بهبود آهسته زخم ها: قندخون بالا می تواند باعث شود دوره درمانی زخم ها طولانی تر شود.

دیابت نوع دو در کودکان
علت: هر کسی می تواند دچار دیابت نوع دو شود، از جمله کودکانی که چاق هستند و یا اضافه وزن دارند. چاقی احتمال بروز دیابت نوع دو را افزایش می دهد و معمولا به دلیل مقاومت در برابر انسولین این اتفاق رخ می دهد. بافت ها و ارگان های بدن پاسخ مناسبی به انسولین نمی دهند و نمی توانند  قند را از خون جذب کنند. مقاومت به انسولین، قند خون را بالا می برد و هرچه سطح قند و گلوکز پایین تر بیاید، التهاب بیشتر می شود و کبد گلوکز بیشتری تولید می کند.
عوامل خطر دیابت نوع دو در کودکان:
•    عامل ژنتیک
•    داشتن نشانه های مقاومت به انسولین مثل تیرگی پوست
دیابت نوع ۲ در کودکان چگونه درمان می شود؟

دیابت نوع دو در کودکان
اولین قدم این است که فرزند خود را به دکتر ببرید. متخصص قند خون او را تست می کند تا ببیند آیا او دیابت یا پیش دیابت دارد یا نه؟ اگر او مبتلا به دیابت باشد، ممکن است چند قدم اضافی برای پیدا کردن دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ نیاز باشد.
زمانی که پزشک، دیابت نوع ۲ را تایید کرد، از شما می خواهد که به کودک خود کمک کنید تا شیوه زندگی او را تغییر دهد. او ممکن است  دارویی به نام متفورمین تجویز کند. این دارو  تنها یکی از دو داروی کاهش قند خون تایید شده  برای بچه های کمتر از ۱۸ سال می باشد، اما داروهای دیگر در حال مطالعه هستند. فرزند شما باید هر ۳ ماه یک آزمایش هموگلوبین A1c بدهد . این تست، سطح متوسط قند خون او را طی آن دوره اندازه می گیرد. بهتر است کودک خود را به یک متخصص تغذیه ببرید تا یک برنامه غذایی مناسب برای او تعیین کند. هم چنین کودک شما باید حداقل به مدت ۶۰ دقیقه در هر روز ورزش کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس دو کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر