دیابت و زندگی

دیابت، آرتریت روماتوئید، آلرژی و برخی بیماری های مزمن دیگر وجود دارند که ابتلای صرف به آن ها کشنده نیست اما در صورت عدم رعایت نکات پزشکی می توانند زندگی سختی را برای ما ایجاد کنند. در عین حال با رعایت چند نکته ی ساده در کنار درمان های دارویی می توان گفت فرد مبتلا و یک فرد عادی زندگی مشابهی را به لحاظ کیفی تجربه می کنند.

 

دیابت و زندگی

بخش بزرگی از کسانی که توسط پزشک تحت درمان دیابت قرار می گیرند به علت کاهش بینایی، اختلالات کلیه و اختلالات عصبی شناخته می شوند. علت این امر عدم آگاهی عمومی و عدم شناخت دیابت است.
دیابت در دو نوع کلی ۱ و ۲ است که هر کدام زمینه ی متفاوتی دارند. دیابت نوع ۱ یا وابسته به انسولین نوعی بیماری خود ایمنی است که با از بین رفتن سلول های بتا در جزایر لانگرهانس رخ می دهد. این سلول ها مسئول تولید انسولین و انسولین مسئول وارد کردن قند به درون سلول است. در نبود این سلول ها قند داخل خون افزایش یافته و موجب آسیب به اعضایی مانند شبکیه ی چشم می شود. دیابت نوع ۱ معمولا در سنین نوجوانی و جوانی رخ می دهد و فرد مبتلا باید به طور منظم تا پایان عمر انسولین دریافت کند.
دیابت نوع ۲ یا دیابت اکتسابی اما داستان دیگری دارد. وقتی فرد افزایش وزن و چربی خون پیدا می کند، حساسیت گیرنده های انسولین تغییر کرده و انسولین را به خود جذب نمی کنند. در واقع این افراد مشکل انسولین ندارند، بلکه مشکل گیرنده های انسولین به این افراد صدمه می زند.

 

دیابت و زندگی

از آن جایی که این نوشتار قصد پرداخت به درمان دیابت را ندارد تنها توصیه هایی راه گشا برای مبتلایان به هر دو نوع دیابت ارائه می شود. پیش از آن باید توجه داشت اگر دچار پر نوشی، پر ادراری، افزایش وزن، کاهش دید و بی حسی اندام شدید حتما به پزشک برای تست دیابت و قند خون مراجعه کنید.

شاید باید وزن زیاد را مهم ترین عامل ایجاد و پیشرفت عوارض دیابت به حساب آورد. وزن زیاد نه تنها موجب ایجاد دیابت می شود که شانس ابتلا به فشار خون، سکته ی قلبی، سکته ی مغزی، بیماری های استخوان و... را افزایش می دهد. اضافه کردن کمی ورزش به برنامه ی روزانه و پرهیز از خوراکی های چرب، صنعتی، شیرین و پر نمک راه کارهایی ساده نه تنها برای کنترل دیابت که برای لذت بردن از زندگی هستند. برای کاهش وزن فرمول ها و روش های متعددی وجود دارد که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

 

دیابت و زندگی

عارضه های مهم دیابت باید به طور مدام بررسی شوند. کاهش بینایی که شایع ترین عارضه ی دیابت است بایستی هر شش ماه یک بار بررسی شود تا در صورت پیشرفت، روند درمانی تغییر پیدا کند. دیگر عارضه ی شایع و خطرناک دیابتی ها مشکلات کلیوی است. جمع شدن مورچه ها به دور ادرار شما نشانه ی اختلال کلیه ی شماست که نتوانسته قند موجود در خون را به طور کامل از ادرار تصفیه کند. در مراحل بعد نارسائی کلیه که عوارض بسیاری به همراه خود دارد و حتی تا لزوم دیالیز پیش می رود، رخ می دهد. همچنین آسیب مهم دیگر دیابتی ها آسیب اعصاب حسی ایشان است. به خصوص نوک انگشتان این افراد به خوبی محرک ها را حس نمی کنند. زخم پای دیابتی عارضه ی شایع ناشی از این اختلال است که به علت مشکل انعقادی در افراد دیابتی و عفونی شدن زخم تا قطع عضو هم پیش می رود. پیشنهاد عمومی این است که افراد دیابتی حتما در خانه با جوراب و دمپایی باشند تا از آسیب به انگشتان پا جلوگیری شود. کفش طبی و عدم انجام کارهای ریسکی مثل فوتبال از دیگر پیشنهادات هستند. چک کردن روزانه ی انگشتان پا برای تشخیص زودتر آسیب و درمان بدون عارضه از اهمیت بسیار برخوردار است.

لطفا از پیشنهادات سنتی و غیر علمی هم پرهیز کنید. هیچ درمان قطعی تا کنون برای دیابت وجود ندارد اما با گرفتن درمان مناسب و رعایت همین نکات ساده می توانید مانند انسان های غیرمبتلا به دیابت زندگی کنید. اما بهترین راه پیشگیری است. درست است که برای دیابت نوع ۱ پیشگیری وجود ندارد اما با ورزش، کنترل وزن، استفاده از خوراک سالم و آرامش اعصاب می توان از ابتلا به دیابت نوع ۲ و اضافه شدن این نوع دیابت به نوع اول جلوگیری کرد.

 

دیابت و زندگی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر