دیدنی های کربلا و آرامگاه امیرکبیر - 4.0 out of 5 based on 4 votes

دیدنی های کربلا و آرامگاه امیرکبیر

در سفر خود به عراق می‌توانید از دیدنی های کربلا و مکان های زیارتی آن مانند حرم امام حسین، بین الحرمین، گودال قتلگاه، ‏تله زینبیه، خمیه‌گاه اما حسین (ع) و دیگر اماکن زیارتی کربلا دیدن نمایید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دیدنی های کربلا آشنا کنیم. 

حرم مطهر امام حسین

هر سال زائران زیادی برای زیارت قبور مطهر امامان به شهرهای کربلا، نجف، سامرا و کاظمین سفر می کنند. ‏حرم مطهر امام حسین(ع) و تعدادی از یاران او در شهر کربلا واقع شده است. مرقد ‏مبارک امام حسین(ع) اولین بار توسط مختار ثقفی بنا گردید ولی بعد ها به دست شیعیان و ‏به خصوص حاکمان زمان مورد بازسازی قرار گرفت. البته این حرم بارها توسط وهابیان و خلفای عباسی تخریب شده و آخرین بار نیز در سال 1411 هجری قمری توسط ‏حکومت بعث عراق مورد حمله قرار گرفت که با بازسازی‌های مجدد از نو ساخته شد. شما می توانید از طریق ده باب که در محله های مختلف کربلا واقع شده به صحن حرم مطهر امام حسین وارد شوید.  باب القبله، یکی از قدیمی‌ترین درب هایی است که ‏دروازه اصلی صحن محسوب می‌شود. از دیگر درب ها می توان باب الرجاء، باب قاضی ‏الحاجات، باب الشهداء، باب الکرامه، باب السلام، باب السدره، باب السلطانیه، باب رأس الحسین و باب ‏الزینبیه ازرا را نام برد.

دیدنی های کربلا

حرم حضرت عباس

حضرت عباس، برادر امام حسین(ع) و پرچمدار لشکر او در صحرای کربلا بود. ایشان برای بدست آوردن آب برای  رفع تشنگی کودکان سیدالشهدا (ع) به سمت نهر علقمه رفت که توسط لشکریان ‏عمر سعد مورد حمله قرار گرفت. ابتدا دست‌های حضرت را از پیکر جدا کردند و سرانجام ایشان را به شهادت رساندند. یادبودهایی نیز در مکانی که دست‌های ایشان را از تن جدا کردند، ساخته شده است. حرم مقدس حضرت عباس در نزدیکی حرم ‏مطهر امام حسین(ع) و در فاصله 378 متری از آن قرار دارد و فاصله‌ی این دو حرم را بین الحرمین ‏نامیده‌اند. ‏

دیدنی های کربلا

بین الحرمین کربلا

‏به حد فاصل ضریح مقدس امام حسین(ع) و حضرت عباس، بین الحرمین می‌گویند. هم چنین در طرفی تل زینبیه را مشاهده خواهید کرد و در سمتی دیگر مقام حضرت علی اکبر و مقام حضرت علی ‏اصغر (محل شهادت حضرت علی اصغر) به چشم می‌آید. کف العباس هم در قسمتی دیگر از بین ‏الحرمین نمایان می‌شود. شما می توانید از درب شرقی حرم مطهر امام حسین(ع) وارد بین الحرمین شوید و این مسیر را به سمت حرم حضرت ابوالفضل عاشقانه طی کنید.

دیدنی های کربلا

نهر علقمه

نهر علقمه (علقمی) همان نهری‌ است که در روز تاسوعا زمانی که حضرت عباس برای آوردن آب به کنار آن رفته بود و توسط لشکر عمر بن سعد به شهادت رسید. البته امروزه مکان دقیق این نهر در شهر کربلا مشخص نیست، زیرا در اثر حملات مختلف و ساخت و سازهای متعدد، نمی‌توان جایگاهی که حضرت عباس برای آوردن آب رفته بود را معین نمود.

دیدنی های کربلا

تل زینبیه

تل زینبیه مکانی است که حضرت زینب (س) در روز دهم محرم سال 61 هجری ‏قمری، جنگ برادرش را با لشکر یزید نظاره می‌کرد. شیعیان این جایگاه را مقدس می‌دانند و در کنار زیارت از حرم امام حسین (ع) به ‏زیارت این مکان مقدس می‌روند. تل زینبیه در غرب آستان مطهر اباعبدالله (ع) و در گوشه‌ای از بین ‏الحرمین واقع شده است. فاصله این بنا تا قتلگاه امام حسین (ع) حدود 35 متر می باشد. تل زینبیه از جمله جاذبه های کربلاست که پیشنهاد می کنیم حتما از آن بازدید نمایید.

دیدنی های کربلا

قتلگاه امام حسین

گودال قتلگاه در حرم امام حسین (ع) قرار دارد. این مکان جایگاهی است که امام حسین آخر عمر خود را آن‌جا سپری کرده است. در انتهای رواق جنوب غربی حرم یک سالن باریک واقع شده که توسط یک درب به جایگاه قتلگاه متصل می‌شود. در این اتاق یک سرداب قرار دارد که روی آن یک سنگ مرمر به ارتفاع نیم متر به صورت قبر جای گرفته است که به آن قسمت، گودال قتلگاه می‌گویند.

دیدنی های کربلا

مرقد حر بن ریاحی

یکی از دیدنی های کربلا، مرقد حر بن ریاحی است که هر سال زائران و گردشگران بسیاری را به سمت خودش جذب می کند. حر بن یزید ریاحی اولین شخصی بود که جلوی کاروان امام حسین (ع) ایستاد؛ اما بعد به لشکر ایشان پیوست و در راه حضرت اباعبدالله (ع) به شهادت رسید.  مرقد حر بن ریاحی کمی دورتر از حرم مطهر امام حسین (ع) در نزدیکی شهر کربلا و در روستای کمالیه قرار دارد. او با اینکه با خاندانش مخالفت کرد و به دفاع از کاروان فرزندان علی (ع) پرداخت، اما گروهی از طایفه حر، پیکر او را در کنار شهدای کربلا دفن نکردند و او را در مکانی به نام نواویس به خاک سپردند. در سال 370 هجری قمری مرقد حر بن ریاحی  به دستور عضدالدوله دیلمی (امیر بزرگ آل بویه و قدرتمندترین امیر شیعه در ایران) ساخت شد. بعد ها شاه اسماعیل صفوی مجددا بنای آن را در سال 914 (ه.ق) بازسازی نمود. نمای خارجی مرقد حر بن ریاحی با کاشی کاری‌های آبی و سفید مزین شده و ضریحی از جنس نقره در مرکز آرامگاه قرار دارد.

دیدنی های کربلا

رود فرات کربلا

رود فرات یکی از نهرهای بسیار معروف عراق می باشد. نام این رود سه مرتبه در قرآن آمده است. طبق برخی روایات این رود به عنوان یکی از چهار رود بهشتی شناخته می شود. در واقع گذر این رود در کشور عراق موجب رشد جمعیت و حاصل‌خیزی خاک آن شده است.

دیدنی های کربلا

آرامگاه امیرکبیر

امیرکبیر یکی از صدر اعظم‌های دربار ناصرالدین شاه بود که آرامگاه او در شهر کربلا قرار دارد. او موسس مدرسه‌ی دارالفنون در تهران بود و همچنین روزنامه‌ی وقایع اتفاقیه را نیز منتشر کرد. وی در روز جمعه 17 ربیع الاول سال 1268 (ه.ق) در حمام قصر فین کاشان به دستور ناصرالدین شاه به قتل رسید. پیکر او ابتدا در گورستان پشت مشهد کاشان به خاک سپرده شده بود؛ اما به اصرار همسرش، جسدش را به کربلا منتقل کردند. درب آرامگاه وی رو به حرم امام حسین (ع) باز می‌شود. در سفر زیارتی خود به کربلا، حتما از آرامگاه امیرکبیر دیدن نمایید.

دیدنی های کربلا

حرم طفلان مسلم بن عقیل بن ابی طالب

حرم طفلان مسلم بن عقیل بن ابی طالب در کنار رود فرات در شهر مسیب واقع شده است. ابراهیم و محمد، فرزندان مسلم توسط حارث به شهادت رسیدند. ابتدا طفلان مسلم در یک باغ و در دو قبر مجزا به خاک سپرده شدند؛ اما این آرامگاه در گذر زمان با تغییرات زیادی رو به رو شد. در زمان قاجار یکی از وزیران قاجاری دستور داد تا استراحتگاه‌هایی برای زائرین ساخته گردد و همچنین گنبدها را با کاشی کاری‌های زیبا مزین نمایند. آخرین بار هم در سال 1384 هجری شمسی، ستاد بازسازی و مرمت حرم مطهر حضرت ابراهیم و محمد در شهر قزوین تشکیل شد و دو گنبد طلا کاری شده را بر فراز آستان دو کودک قرار دادند و به تعمیر مناره ساعت و تصفیه خانه آب حرم پرداختند.

دیدنی های کربلا

خیمه گاه امام حسین

خیمه گاه مکانی است که خیمه‌های امام حسین (ع) به همراه یارانش در کربلا برپا می شده است. خیمه گاه امام حسین (ع) در قسمتی از بین الحرمین واقع شده و یکی از زیارتگاه ها برای مومنان محسوب می‌شود. هم چنین خندقی در پشت این چادرها حفر شده بود که از حملات دشمن در امان باشند. خیمه امام حسین (ع) بزرگ‌ترین چادر، در رأس و محل برگزاری جلسات مهم، خیمه بانوان در غرب آن، خیمه یاران در شرق و خیمه حضرت زینب (س) در پشت چادر برادرش نصب شده بود. هم چنین خیمه حضرت بنی هاشم در اطراف خیمه زنان و کودکان و در پشت خیمه امام حسین (ع) قرار داشته است. به دلیل اینکه نوع چیدمان این خیمه‌ها به صورت نیم دایره‌ای بود، در مرکزیت آن محل اقامت حضرت اباعبدالله قرار می گرفت. پس از شهادت آن امام مظلوم، دشمنان به خیمه گاه امام حسین (ع حمله کردند و زنان را به همراه امام زین العابدین (ع) در یک چادر جمع کرده و تمام خیمه‌ها را آتش زدند. امروزه در همان مکان بنایی ساخته شده که اطراف آن دیوار کشی شده است و در مرکز آن ساختمانی با چند گنبد سبز رنگ ساخته شده که تداعی یک خیمه‌ی بزرگ می باشد. در زیر خیمه گاه امام حسین یک چاه وجود دارد که به چاه حضرت عباس (ع) (بئر العباس) معروف است.

تصویر-11

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (4 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر