ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

راهنمای سفر به باکو

کشور آذربایجان دارای جاذبه های دیدنی بسیاری است. پایتخت این کشور باکو می باشد و یکی از زیباترین شهر های آذربایجان به شمار می رود. در ادامه بیشتر در مورد این شهر توریستی صحبت می کنیم.

راهنمای سفر به باکو

 به این 5 دلیل توریست‌ها به باکو سفر کردند:

1-یکی از شهر های مورد علاقه توریست ها، شهر شکی می باشد که به معدن ابریشم معروف است.
2-اکثر گردشگران برای خوردن انواع کوفته های خوشمزه و دلمه های خوش عطر به باکو سفر می کنند.
3- باکو، یکی از مقصد های گردشگری مورد علاقه ایرانیان است.
4- از مقرون به صرفه‌ترین سفرها، سفر به آذربایجان است.
5- یکی از جاذبه‌ی گردشگری باکوT گِل‌فشان است. البته در ایران هم مکان هایی مانند این جاذبه گردشگری وجود دارد.

ویزا بگیرم؟

برای سفر به باکو می‌توانید به راحتی ویزای الکترونیکی به صورت آنلاین بگیرید و با خیال راحت سفر کنید. توجه داشته باشید که مشخصات خود را کامل و دقیق وارد کنید، زیرا اگر اسم یا سال تولدتان اشتباه باشد از فرودگاه برگردانده می‌شوید و اجازه ورود به باکو را نخواهید داشت.

راهنمای سفر به باکو

انعام می‌خواهد؟

رستوران: اگر برای صرف نهار به رستوران رفتید، لازم نیست که به گارسون انعام بدهید؛ زیرا هزینه خدمات به صورت‌حساب شما اضافه شده است.

هتل: خدمه‌ی هتل انتظار انعام را دارند؛ اما لازم نیست مبلغ زیادی بپردازید.

تاکسی: به هیچ  وجه به راننده تاکسی انعام ندهید، فقط زمانی که چمدان شما را حمل می کنند؛ می توانید مقدار انعام پرداخت نمایید.

چه ارزی با خودم ببرم؟

شما برای سفر به باکو می توانید دلار به همراه داشته باشید. هم چنین بعد از رسیدن به باکو می توانید به یک صرافی مراجعه کرده و مقداری از پول خود را به منات تبدیل کنید.  به علاوه شما می توانید با رفتن به بانک ملی که در مسیر زمینی در مرز نوردوز و بیله‌سوار قرار دارد، پول خود را به منات تبدیل نمایید. راه حل دیگر برای تبدیل پول خود به منات، مراجعه به صرافی هتلی می باشد که در آنجا اقامت دارید.

با چی برم؟

هواپیما

یکی از راحت‌ترین وسیله ها برای سفر به باکو، هواپیما است. مدت زمان پرواز حدود 2 ساعت می باشد.

قطار

شما می توانید برای سفر به باکو، قطار را انتخاب کنید و سفری متفاوت را تجربه نمایید. البته قطار مستقیم از تهران به باکو وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید خودتان را به مرز آستارا برسانید و با قطار به آذربایجان بروید. قیمت بلیط قطار به باکو، حدودا صد هزار تومن می باشد و ساعت حرکت آن، شب است.

راهنمای سفر به باکو

اتوبوس

برای سفر به باکو از طریق اتوبوس می توانید از طریق دو راه اقدام نمایید:

مرز آستارا:  یکی از این راه ها، مرز آستارا است که یکی از پر رفت و آمد ترین مسیرها برای رسیدن به آذربایجان می باشد. شما در این مسیر باید 500 کیلومتر از تهران تا رشت و سپس  400 کیلومتر از مرز آستارا تا باکو را طی کنید.  
ساعت کار مرز آستارا از 8 صبح تا 8 شب.

 مرز بیله سوار: راه دیگر برای رسیدن به باکو رفتن به مرز بیله سوار است. شما در این مسیر باید 760 کیلومتر از تهران تا بیله سوار و از آنجا حدود 200 کیلومتر تا باکو را طی نمایید.
ساعت کاری مرز بیله سوار از 9 صبح تا 17 عصر.
شما برای خرید بلیط اتوبوس باید به پایانه تهران غرب بروید. قیمت بلیط های اتوبوس به سمت باکو، حدود 150 هزار تومن می باشد.

تاکسی

شما برای رفتن با باکو، می توانید از ماشین‌های کرایه‌ای لب مرز آستارااستفاده نمایید. اغلب ماشین‌ها بنز هستند و حدود 200 هزار تومان هزینه دارند. البته نرخ  تاکسی‌ها در فصل‌هایی که مشتری زیاد دارند، مثل تابستان متفاوت است.

چطور از وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنم؟

اجاره‎ی خودرو

راهنمای سفر به باکو

برای گشت زنی در شهر باکو، بهترین گزینه اجاره‌ی خودرو است. شما می توانید با کرایه یک خودرو، به مکان های مختلف آذربایجان سر بزنید و جاهای ناشناخته را کشف نمایید. فقط داشتن گواهی‌نامه بین‌المللی را فراموش نکنید. هزینه بنزین در آذربایجان ارزان است و هر لیتر، حدود یک منات می باشد. اکثر خیابان های این شهر بزرگ است و بدون ترافیک می باشد. اصلا نگران خواندن تابلو های راهنمایی نباشید؛ زیرا حروف الفبای آذری ها شبیه حروف لاتین است.

اتوبوس

شما برای گشت زنی در شهر باکو می توانید از اتوبوس استفاده کنید. هزینه‌ اتوبوس در شهر باکو، حدود 5 منات است. اگر از بلیط های شارژی استفاده می کنید، فقط می توانید از اتوبوس‌های قرمز رنگ باکو استفاده نمایید.  

مترو

ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین وسیله حمل و نقـل عمومی در باکو، مترو می باشد که دارای 23 ایستگاه و 3 خط است. مهم‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه 28 مای، در مرکز شهر باکو قرار دارد. همچنین این ایستگاه به راه آهن بسیار نزدیک می باشد. حتما قبل از سوار شدن به باکو، کارت خریداری نمایید. قیمت آن حدود 5 منات است. هم چنین از این کارت می‌توانید برای سوار شدن در اتوبوس هم استفاده کنید. ساعت کار مترو باکو از ساعت 6 صبح تا 24 می باشد. به علاوه شما می توانید در آخرین روز سفرتان به باکو، کارت تان را در ایستگاه 28 پس دهید و بقیه پول‌ تان را بگیرید.

شما می توانید در سفر خود به باکو، باکی کارت (BakıKart) را از ایستگاه‌های مترو و ایستگاه‌های اتوبوس خریداری کنید؛ دو نوع باکی کارت داریم:
کارت‌های پلاستیکی: این کارت ها قابلیت شارژ مجدد دارند و هزینه‌ی آن 5 منات است.
 کارت‌های کاغذی: این کارت ها غیر قابل شارژ هستند و حداکثر تا 4 بار می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تاکسی

راهنمای سفر به باکو

یکی از وسیله های گشت زنی در شهر باکو، تاکسی است. تمام تاکسی های این شهر، مجهز به تاکسی متر می باشند. حتما قبل از سفر شدن به تاکسی، دقت کنید که تاکسی متر آن صفر باشد. هزینه تاکسی چنان گران نیست و شما با پرداخت حدود 5 تا 15 منات می‌توانید به هر جایی از باکو بروید.

کی برم؟

بهترین زمان برای سفر به باکو، اوایل فرودین تا اواسط مهر می باشد. البته در فصل زمستان هم باکو بسیار دیدنی می باشد و شما می توانید در این فصل به پیست سری بزنید.

راهنمای سفر به باکو

زبان رسمی آذربایجان چیست؟

زبان رسمی مردم باکو، ترکی آذربایجانی‌ می باشد.  

وضعیت بهداشتی و درمانی در باکو چطور است؟

کشور آذربایجان دارای سیستم درمانی بسیار پیشرفته ایی نیست.

وضعیت آب در باکو

از نوشیدن آب‌های لوله‌کشی در سفرتان به باکو خودداری کنید. حتما در سفر خود به باکو از قرص های تصویه آب استفاده نمایید.

واکسن بزنم؟

در سفر به باکو نیازی به واکسن ندارید.

 چه داروهایی ببرم؟

راهنمای سفر به باکو

شما باید در سفر داروهایی مثل قرص سرماخوردگی، قرص آنتی هیستامین، قرص معده، قرص سردرد و سرگیجه، قرص اسهال و قرص یبوست با خود به همراه داشته باشید.
 توجه داشته باشید که از به همراه داشتن قرص های کدئین‌دار  پرهیز نمایید.

باکو امن است؟

•    در مکان‌های شلوغ مواظب کیف پول‌تان باشید. اگر کیف تان گم شد، سریع با پلیس محلی با شماره 102 تماس بگیرید.
•    این شهر برای گشت زنی های شبانه امن می باشد.
•    از اشاره کردن به مردم در خیابان یا لبخند زدن به آنها خودداری کنید.
•    در سفر خود به باکو، سعی کنید همیشه از نقشه استفاده نکنید؛ زیرا نشانه‌ی عدم آگاهی درست شما از شهر است.
•    به هیج وجه به افراد غریبه اعتماد نکنید.
•    آدرس هتل اقامت و سفارت‌خانه را همراه داشته باشید.
•    به هیچ وجه از مترو و ساختمان‌های رسمی عکس نگیرید. ممکن است شما را به خاطر این کار جریمه کنند.
•    برای رد شدن از خیابان حتما از خط عابر استفاده کنید؛ در صورت رعایت نکردن این قوانین پلیس شما را حدود 25 منات جریمه می کند.
•    از حمل کالاهای افراد ناشناس خودداری کنید.

تکنولوژی چه کمکی به من می‌کند؟

شما می توانید در سفر خود به باکو از اپلیکیشن سرویس تاکسی 189 استفاده کنید و به راحتی درخواست تاکسی نمایید. هم چنین می توانید با نصب نرم افزار Yollar Baku،  نقشه سه بُعدی آذربایجان را در گوشی موبایل خود داشته باشید.  

چه سیم‌کارتی بگیرم؟

شما می توانید در سفر خود، سیم کارت باکو را خریداری کنید که هزینه های تماس تان کاهش یابد. سیم کارت هایی که مناسب سفر شما هستند؛ شامل آذرسِل (Azercell) می باشد که بهترین اپراتور تلفن همراه‌ است و آنتن‌دهی خوبی دارد. هم چنین باکوسِل (Bakcell) و آذِرفون (Azerfon) هم اپراتوراهای دیگری هستند که به تازگی در باکو مورد استفاده قرار گرفته‌اند. هزینه این سیم کارت‌ها حدود 60 منات می باشند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

تور باکو

تور باکو تابستان 96

تور باکو تیر 96

تور باکو مرداد 96

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد