راهنمای سفر به رشت، پایتخت غذای جهان

اگر مایل هستید که به شمال ایران و شهر زیبای رشت سفری داشته باشید، ما به شما توصیه می کنیم که ابتدا این متن معرفی را بخوانید تا بتوانید بهتر و بیشتر از حضورتان در این شهر زیبا لذت ببرید.

شهر رشت مرکز استان گیلان می باشد که می توان گفت یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای شمال ایران می باشد. این شهر در فاصله 325 کیلومتری تهران قرار گرفته است.

آب و هوا

مانند اکثر شهرهای شمال ایران، در رشت نیز بارندگی زیاد است و بر اساس گزارشات سازمان هواشناسی به طور متوسط 135 روز از سال در رشت بارندگی وجود دارد. کمترین میزان بارندگی در ماه های تابستان خصوصا مرداد و بیشترین میزان بارندگی نیز در مهر و آبان می باشد.

به دلیل وفور بارندگی خانه های سنتی رشت ساختار خاصی دارند که سقف های شیروانی معروف است. می توان گفت که شهر رشت پر باران ترین شهر ایران و حتی خاورمیانه است.

دانستنی هایی در مورد رشت

  • رشت از سوی یونسکو به پایتخت غذای جهان منصوب شده است زیرا با 170 نوع غذای محلی دارای بیشترین تعداد غذای بومی مربوط به یک منطقه است.
  • اولین کتابخانه ملی ایران در رشت تاسیس شد.
  • رشت دارای اولین خطوط اتوبوس شهری بود (از سال 1270)
  • اولین اتوبوس شهری ایران ( سال 1270 )
  • اولین خط راه آهن ایران در رشت احداث شد (سال 1229)
  • اولین داروخانه شبانه روزی ایران در رشت افتتاح شد.
  • رشت دارای اولین آسایشگاه معلولین و سالمندان در ایران است.
  • اولین شهرداری ایران نیز در رشت تاسیس شد.
  • و می توان گفت که اولین مدرسه دخترانه در ایران نیز در رشت بود.
  • صنایع دستی شهر رشت

صنایع دستی شهر رشت و سایر شهرهای استان گیلان نقش مهمی در اقتصاد مردم این منطقه دارد که شغل اصلی آنها کشاورزی می باشد. از جمله صنایع دستی رشت می توان صنایع دست باف پشمی، حصیر بافی، چادر شب، چموش دوزی و رشتی دوزی را نام برد که می توانید به عنوان سوغات رشت برای عزیزانتان خریداری کنید که رنگ و بو و حال و هوای رشت را برای شما و آنها تداعی خواهد کرد.

اماکن دیدنی رشت

میدان شهرداری رشت

با توجه به اینکه اولین شهرداری ایران در رشت بنا شد، پس میدان شهرداری رشت نیز اولین میدان شهرداری در ایران است. این شهرداری مسئولیت اداره شهر رشت را به عهده داشت و مربوط به دوره پهلوی می شود و در سال 1356 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

نام میزرا کوچک خان جنگلی به گوش تمام ایرانیان، کوچک و بزرگ آشنا است. این دلاور ایرانی که در خطه شمال ایران پا به جهان گذاشت در همین پهنه زیبا نیز به خاک سپرده شده است. میرزا کوچک جنگلی از مبارزین انقلاب مشروطه و سردار جنبش جنگل بود. آرامگاه وی که معروف به سردار جنگل است در شهر رشت می باشد. هر ساله مسافران زیادی برای دیدن این آرامگاه به رشت و محله سلیمان داراب که آرامگاه این بزرگ مرد در آنجا واقع شده است می آیند.

آرامگاه دانای علی

دانای علی از یکی اهالی روستای سیاه رشت بود. نقل شده است که دانای علی فردی دارای قابلیت های منحصر به فرد و دانش بالایی بود. مقبره این شخص در شهر رشت قرار دارد و مردم محلی اعتقاد خاصی به این آرامگاه دارند.

بقعه امام زاده هاشم

زیارتگاه امامزاده هاشم در 35 کیلومتری جاده قزوین- رشت قرار گرفته است و یکی از قطب های مهم زیارتی و گردشگری رشت می باشد.  

پارک شهر یا باغ محتشم

این پارک یکی از قدیمی ترین پارک های رشت می‌باشد که باغ محتشم نام دارد قدمت باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت شده است، به دوره ناصرالدین شاه قاجار بر می گردد.

عمارت کلاه فرنگی

این عمارت مشهور که در میان پارک شهر رشت قرار گرفته است یکی از زیبایترین بناهای شهر رشت به شمار می رود. یک رودخانه به نام گوهر رود از جنوب این ساختمان و باغ ، عبور می کند و زیبایی این محل را چند برابر می سازد. عمارت کلاه فرنگی در زمان سردار معتمد ساخته شده است. این بنا چهار طبقه دارد و هر کدام از این طبقات دارای پنجره هایی هستند که رو به باغ باز می شوند.
این عمارت تا مدت ها محل سکونت حاکمان و فرمانداران رشت بوده است و چندین بار بازسازی و مرمت شده است. این عمارت هم اکنون متعلق به سازمان میراث فرهنگی گیلان است و از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای سنتی استفاده می گردد.

موزه میراث روستایی گیلان

این موزه به طور کوچک و نمادین نحوه‌ زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان را نشان می دهد. که شامل نحوه زندگی، نوع کسب و کار، ابزار و وسایل متداول مورد استفاده، نوع لباس ها، غذاها و در مجموع هرچیزی که به زندگی در روستاهای شمال مربوط می شود. می باشد.

خانه گردشگری 

این بنای زیبا در کنار پارک ملت رشت قرار دارد و مرکز اطلاع رسانی و گردشگری و عرضه محصولات و صنایع دستیاستان گیلان می باشد که ظاهر ساختمان نیز به شکل یک کلبه محلی است.

مسجد شیخ صفی رشت

مسجد صفی یا مسجد شهیدیه یکی از مساجد قدیمی و معروف شهر رشت می باشد بنای این مسجد بسیار زیبا بوده كه‌ ساخت آن به دوره‌ صفویه‌ بر می گردد. شیخ صفی پسر بزرگ‌ شاه‌ عباس‌ معروف بوده ‌است که این مسجد به نام او نامگذاری شده است. نمای داخل مسجد شیخ صفی‌ دارای‌ كاشی‌ كاری‌ و گچ بری‌ های بسیار زیبایی‌ می باشد‌ و به‌ همین دلیل‌ و علاوه بر این به خاطر قدمت‌ تاریخی‌ که دارد، به یک نقطه گردشگری تبدیل شده است.

کتابخانه ملی رشت

همانطور که گفته شد، کتابخانه ملی رشت اولین کتابخانه ملی ایران می باشد و در میدان شهرداری واقع شده است. ساخت این کتابخانه در سال 1306 شروع شده است و در 1313 هم‌ زمان با جشن هزاره فردوسی، این کتابخانه افتتاح شد.

تالاب عینک

یکی از جاذبه های طبیعی در شهر رشت تالاب یا مرداب عینک می باشد که یک آبگیر طبیعی در شهر رشت بوده و در بلوار شهید افتخاری واقع شده است. تالاب عینک دارای طول 2630 متر و عرض 120 متر می باشد.

موزه گنجینه رشت

موزه گنجینه رشت دارای قدمتی نزدیک به 70 سال می باشد. این موزه که چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است ذر سال 67 بازگشایی شده و دارای دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی می باشد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

هتل آپارتمان پایتخت مشهد

رستوران نقش جهان کیش

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

جهان پناه هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر