راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

شهر بم در استان کرمان قرار دارد. و جزو بزرگترین شهرهای استان کرمان می باشد. بیشتر باغ هی اطراف آن را نخلستان ها و خانه های خشتی فرا گرفته است. به دلیل آب وهوای این شهر در قدیم خانه ها بیشتر از خشت ساخته شده است. اگر با تاریخ کمی آشنا باشید به طور حتم به این مسئله که شهر بم جزو قدیمی ترین شهر های ایران است گواه می دهید. این شهر جنوبی ابتدا شهری باصفا و آباد بود ولی بعد از زلزله ای که آمد تمام خانه ها را ویران کرد. شاید بیشتر مردم زلزله بم را به خاطر بیاورند. این زلزله بیشتر آثار تاریخی این شهر زیبا را ویران کرد.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

آثاری همچون تپه تاریخی بيدرون و تل آتشین در فاصله ی چندکیلومتری از شهر بم قرار گرفته اند. قدمت تل آتشین به هزاره های دوم تا چهارم قبل از میلاد مسیح برمی گردد. شهر بم در جهان شهرت به خصوصی دارد و معروف ترین بنای تاریخی آن ارگ بم است. خرما یکی از محصولات معروف این شهر است که به کشورهای دیگر نیز صادر می شود، کیفیت خرما های بم حرف اول را می زند.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

بم در قدیم به عنوان دروازه شرق ایران معروف بود. موقعیت این شهر در زمان لطفعلی خان زند مهم بود زیرا در آن زمان به عنوان پایتخت ایران محسوب می شد و در نتیجه، بسیار پر اهمیت بود. قلعه ی بم بسیار مستحکم و مقاوم بود به همین دلیل می توانست جلوی ورود بیگانگان را به داخل شهر بگیرد. در زمان قدیم این منطقه به عنوان مرکز صنعتی کرمان شناخته می شد و در آن پارچه های نخی تولید می شد. کیفیت پارچه های نخی به قدری عالی و مرغوب بودند که به کشورهای دیگر نیز صادر می شد. با کمی تحقیق در اسناد به جا مانده از بم می توان فهمید که نخستین بومیان این شهر آریایی ها بودند. دلایل آن هم وجود استحکامات مهمی همچون ارگ، برج، باروها و... بود. در آن زمان مردم به صورت دسته جمعی زندگی می کردند. نژاد مردم بم به آریایی ها برمی گردد.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

جاذبه های گردشگری بم

ارگ بم

ارگ بم به عنوان یکی از آثار تاریخی استان کرمان شناخته شده است. قدمت این بنای قدیمی به دو هزار و پانصد سال قبل بر می گردد. حتی ارگ بم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. جاده ابریشم نیز از این مکان می گذرد. مردم در زمان قدیم در داخل ارگ زندگی می کردند ولی، با شروع قحطی و مشکلات فراوان همچون یورش دشمنان به بیرون از ارگ آمدند، و زندگی خود را از نو آغاز کردند. ارگ بم در طول عمر خود چندیدن بار بازسازی شده است.

ارگ بم از لحاظ نظامی قابل اهمیت بود و حالا به عنوان یکی از مهم ترین آثار تاریخی ایران شناخته می شود. معماری آن برای آشنایی مردم با نحوه ی دفاع در زمان قدیم بسیار آموزنده و جالب است. این بنای تاریخی تنها با استفاده از خشت، آجر و گل ساخته شده است و به عنوان بزرگ ترین مجموعه خشتی جهان شناخته شده است. این بنا در زمان اشکانیان ساخته شده است. با این وجود بعد از زلزله ی هولناکی که در سال ۱۳۸۲ به وقوع پیوست باعث از بین رفتن ۸۰ درصد از بنا تاریخی ارگ بم شد.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

تل آتشین دارستان بم

تل آتشین دارستان بم یکی از مهم ترین آثار تاریخی این شهر به حساب می آید. با تحقیق های فراوانی که در این قسمت انجام گرفت، مشخص شد این بنا به دوران نوسنگی بر می گردد. نشانه هایی که محققان در این بنا بدست آوردند با آثار موجود در فلسطین همخوانی دارد در نتیجه، مشخص است هر دو به دوران نوسنگی مربوط هستند. تنها تفاوتی که با هم دارند وجود سفال هایی در منطقه دارستان است.

دهبکری

شهر بم به عنوان یک شهر کویری و جنوبی شناخته شده است. دهبکری برخلاف بم دارای سرسبزی متفاوت می باشد که این امر باعث محبوبیت آن شده است. فاصله آن از بم ۵۰ کیلومتر می باشد. نام این روستا برگرفته از نام یکی از بزرگان طایفه ی بومی به نام بکر می باشد. محققین قدمت این روستا را ۲ قرن تخمین زده اند.

در این منطقه آبشارهای زیبایی به چشم می خورد که در دل جنگل و دامنه کوه قرار گرفته است. بومیان نام این آبشارها را دغوییه گذاشته اند. اگر برای گردشگری این روستا را انتخاب کردید، می توانید در ارتفاعات آن مشغول به کوهنوردی شوید و از ارتفاعات آن استفاده کنید. یکی از این ارتفاعات شیرو در منطقه مرغک قرار دارد. این ارتفاعات دارای جنگل های سرسبز و زیبایی مانند پسته و بادام وحشی می باشند.

 راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور