راهنمای سفر به شهر وان - 0.0 out of 5 based on 1 vote

راهنمای سفر به شهر وان


شهر وان ترکیه، یک شهر زیبا در شرق ترکیه و نزدیک به مرز های ایران است. این شهر دارای یک دریاچه بسیار زیبا و بناهای تاریخی چشم نواز است. گونه کمیابی از گربه سانان در جهان که فقط در این شهر نگهداری می شود. دریاچه شهر وان بزرگترین دریاچه کشور ترکیه است که دارای جزایری کوچک و زیبا است که هرکدام از این جزایر دارای کلیساهای قدیمی هستند. به دلیل نزدیک بودن این شهر کوچک و توریستی به مرز مشترک ایران و ترکیه، گردشگران بسیاری از ایران از این شهر بازدید کرده اند. این شهر توریستی یکی از بهترین مقاصد بازار گردی و خرید برای ایرانی ها است. فاصله شهر وان تا مرز رازی در شهرستان خوی تنها یک ساعت فاصله است. این شهر با وجود وسعت کوچکی که دارد توانسته بزرگترین دریاچه ترکیه را در خود دهد و هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران از کشور های اطراف به ویژه ایران شود.

 

راهنمای سفر به شهر وان
آشنایی با شهر وان
شهر وان یک شهر کوچک در استان وان و در قسمت شرقی کشور ترکیه است که در نزدیک مرز های ایران قرار دارد. این شهر در حاشیه بزرگترین دریاچه ترکیه بنا شده است. در زمان های قدیم و در زمان پادشاهی اورارتو این شهر از شکوه و وسعت بالایی برخوردار بود اما حالا به یک شهر تقریبا کوچک تبدیل شده و از شکوه باستانی خود فاصله گرفته است. این شهر حدود 3400 سال قدمت دارد و از شهر های باستانی خاورمیانه و جهان محسوب می شود. جمعیت این شهر حدودا 370 هزار نفر است و وسعت آن به 1938 کیلومتر مربع می رسد. اغلب شهروندان این شهر کرد هستند و ترک ها در اقلیت هستند. نماد اصلی شهر و شهره جهانی آن به گربه های مخصوص این منطقه است که مجسمه هایی از این گربه های پشمالو و با نمک در میدان های مختلف این شهر دیده می شود.

 


اطلاعات مهم از شهر وان
عاملی که این منطقه را به قطب بازارگردی و خرید در خاورمیانه تبدیل کرده قیمت بسیار پایین کالا ها و محصولات اعم از پوشاک و لوازم در این شهر است به گونه ای که برخی از ایرانیان سالی چند بار به این منطقه سفر می کنند تا کالاهای مورد نیاز خود را با پایین ترین قیمت نسبت شهر های مختلف ایران خریداری کنند. واحد پول این شهر لیر ترکیه است و این شهر با تهران یک ساعت و نیم اختلاف ساعت دارد. اگرچه اکثر شهروندان این شهر کرد زبان هستند ولی زبان رسمی در کشور ترکیه زبان ترکی است و در این شهر نیز زبان ترکی به عنوان زبان رسمی مردم انتخاب شده است. دین رسمی مردم وان مانند اکثر شهر های ترکیه دین اسلام است و اکثر مردم وان، مسلمان هستند. قالی و گلیم این شهر از مشهور ترین سوغات این شهر به شمار می روند.
این شهر دارای یک فرودگاه داخلی است ولی از آنجایی که این فرودگاه بین المللی نیست. نمی توان به طور مستقیم از تهران به این شهر پرواز داشت و شاید کم هزینه ترین و کم دردسر ترین مسیر برای رسیدن به این شهر از راه زمینی باشد. بهترین وسیله نقلیه عمومی در این شهر دلموشه ها هستند. دلموشه خودروهایی مشابه ون هستند که برای جابجایی های بین شهری و جابجایی های درون شهری از آنان استفاده می شود. بهترین زمان سفر به شهر وان ماه های خرداد تا آبان است. این شهر دارای زمستان های سرد است و مردم این ناحیه تابستان های گرمی را تجربه می کنند در واقع شهر وان از نظر وضعیت آب و هوایی بسیار شبیه ایران است و در اقلیمی قاره ای و مرطوب قرار دارد. در ادامه این مطلب به معرفی برخی از مهم ترین جاذبه های شهر وان ترکیه می پردازیم.

 

راهنمای سفر به شهر وان
دریاچه وان
بزرگترین دریاچه ترکیه در قسمت غربی این شهر و دارای جزیره های کوچک است. بزرگترین جزیره این دریاچه جزیره آختامار می باشد. این دریاچه مکانی بسیار عالی با آب و هوای معتدل برای قایقرانی و ماهیگیری است. اطراف این دریاچه زیبا با کوه های کم ارتفاع پوشیده شده است که چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده است. این دریاچه حاصل فعالیت یک کوه آتش فشانی است. به همین دلیل این دریاچه نمکی است و آب آن در سرمای زمستان به هیچ عنوان یخ نمی زند.

 

راهنمای سفر به شهر وان

خانه گربه های شهر وان
بدون شک این مکان از زیباترین و منحصربفرد ترین جاذبه های شهر وان است. محلی برای نگهداری یک گونه کم یاب از گربه سانان با رنگ دو چشم آن ها با هم یکی نیست. یکی از چشمان این گربه های پشمالو کهربایی و رنگ چشمان دیگر آبی است. دولت ترکیه پس از خطر انقراض این گربه های کمیاب این مرکز را راه اندازی کرد که امروزه به عنوان نماد این شهر محسوب می شود.

 

راهنمای سفر به شهر وان
موزه وان
یک موزه قدیمی با اشیاء و اسناد قدیمی که نشان دهنده قدمت این شهر است. در این موزه اشیائی از دوران اوراتورها و عثمانی ها نیز به چشم می خورد. موزه وان از مهم ترین جاذبه های تاریخی شهر وان است.
جزیره آختامار
بزرگترین جزیره دریاچه وان برگرفته از یک کلمه عشق است. این جزیره دارای کلیسای جامع ارمنی صلیب مقدس است. این کلیسا دارای طراحی و معماری منحصربفرد است و مهم ترین جاذبه گردشگری این جزیره است. این کلیسا در سال 2005 بازسازی شد. این کلیسا هم از نظر مذهبی و هم از نظر فرهنگی و هنر جایگاه بسیار مهمی در شهر وان دارد.
آبشار مرادیه
یک آبشار بسیار زیبا در 88 کیلومتری شهر وان قرار دارد که به ابشار مرادیه مشهور است. این آبشار منظره ای چشم نواز و دیدنی در شهر وان ایجاد کرده است و یکی از جاذبه های گردشگری شهر وان است. این شهر در بین گردشگران شهر وان جایگاه ویژه ای داشته است.
قلعه وان
یک قلعه باستانی و بزرگ که از مهم ترین جاذبه های تاریخی شهر وان است. این قلعه باستانی از سنگ ساخته شده است و قدمت آن به 3300 سال قبل باز می گردد. این قلعه بر روی ارتفاعات شهر بنا شده و در زمان باستان از آن برای دیده بانی و مقابله با هجوم دشمانان در جنگ ها استفاده می شده است. این قلعه به دلیل نزدیک بودن به دریاچه وان دارای چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی است که به زیبایی تاریخی آن اضافه شده است بو گونه ای که این بنای باستانی را به محبوب ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری – تاریخی شهر وان تبدیل کرده است.

 

راهنمای سفر به شهر وان
کلیسای واراگاوانک
این کلیسای تاریخی دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بسیار بالایی است که 9 کیلومتر از شهر وان فاصله دارد. کلیسای وان در زملن های قدیم مرکز مهم مذهبی و فرهنگی کشور ترکیه محسوب می شد.
کتیبه خشایار شا
کتیبه هایی باستانی و ارزشمند در نزدیکی قلعه وان که در ارتفاع 20 متری از سطح زمین قرار گرفته است. این کتیبه برای اولین بار به دستور داریوش ساخته شد اما مراحل ساخت آن هیچ گاه تمام نشد تا در نهایت به دستور خشایار شا این کتیبه تکمیل شد. بر روی این کتیبه تاریخی 27 سطر و 3 ستون متن حکاکی شده است. این کتیبه از معدود کتیبه های هخامنشی است که در خارج از مرز های ایران قرار گرفته است.
چگونه خود را به شهر وان برسانیم؟
همان طور که گفته شد بهترین راه برای رسیدن به شهر وان، راه زمینی است. اگر از تهران قصد سفر به شهر وان را دارید یکی از مسیر ها مسیر تهران به خوی و بعد از آن استفاده از ون برای انتقال از شهر خوی به شهر وان می باشد. یکی دیگر از مسیر های مناسب این است که از تهران به خوی سفر کنید و از آنجا با تاکسی به مرز رازی بروید و از با خودروهای ون مرز رازی خود را به شهر وان برسانید. راه دیگری از سمت تبریز هم وجود دارد و خودرو های ون مستقیما شما را از شهر تبریز به شهر وان منتقل می کنند.

 

راهنمای سفر به شهر وان
فرهنگ غذایی شهر وان و کشور ترکیه
فرهنگ غذایی شر وان و در مجموع کشور ترکیه برگرفته از فرهنگ عثمانی است. استفاده از سبریجات تازه، ماهی تازه و روغن زیتون غذاهای این شهر را به عنوان غنی ترین و لذیذترین غذاها در جهان معرفی کرده است. شیوه های پخت و پز غذا در شهر وان و کشور ترکیه تحت تاثیر فرهنگ های آسیای میانه، قفقاز، بالکان، خاورمیانه و مدیترانه بوده است. گوشت، سبزیجات و حبوبات بیشترین کاربرد را در غذاهای ترکی دارند.

 

راهنمای سفر به شهر وان

 

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل وان ورلد مالزی

مرکز خرید وان اوتاما مالزی

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

شهر جرموک ارمنستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان