راهنمای پذیرش تحصیلی در هند - 5.0 out of 5 based on 2 votes

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

کشور هند در جنوب آسیا قرار دارد و بعد از کشور چین جزء کشورهای پر جمعیت جهان محسوب می شود. این کشور علاوه بر بناهای تاریخی و طبیعت بی نظیر، دارای دانشگاه های معتبر و فوق العاده ای نیز می باشد. اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید، باید قبل از آن، اطلاعاتی درباره شرایط پذیرش تحصیلی در هند کسب کنید. آگاهی از وضعیت تحصیل در این کشور و همچنین شرایط پذیرش تحصیلی هند، امری مهم و ضروری است. از شهر های مهم این کشور می توان به بمبئی، دهلی، کلکته، چنای و بنگلور اشاره کرد که دارای بزرگ ترین دانشگاه ها نیز هستند. امتیاز تحصیل کردن در هند شامل شهریه پایین، امکان تحصیل با زبان انگلیسی و هزینه مناسب زندگی است.

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

کودکان از 5 سالگی، شروع به تحصیل می کنند و دوره ابتدایی آنها، 5 سال طول می کشد. بعد از آن، وارد دوره متوسطه می شوند که این دوره 7 سال است و به دو دوره ۵ ساله و ۲ ساله تقسیم می شود و بعد از 12 سال تحصیل، ‌به دانش‌آموزان‌ مدرک دیپلم‌ دبیرستان (Intermediate Certificate) داده‌ شده  و بعد از آن، تحصیلات در دانشگاه آغاز می گردد.

تحصیلات‌ دانشگاهی‌

یکی از شرایط  ورود به دانشگاه های هند، این است که دانشجویان حتما مدرک دیپلم دبیرستان داشته باشند. هم چنین شرط پذیرش در رشته های پزشکی و مهندسی، معدل بالای دیپلم دبیرستان می باشد. به علاو در بعضی‌ از موسسات‌ ممتاز نظیر موسسات‌ فن ‌آوری‌ هندوستان‌ (Indian Institute of Technology)  تنها نمرات‌ خیلی‌ خوب کافی نیست، بلکه باید در امتحان‌ ورودی‌ و مصاحبه‌ نیز پذیرفته شوند.

تاریخ شروع کلاس ها در هند

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

اکثر دانشگاه های هند خصوصی می باشند و به همین دلیل زمان شروع کلاس ها با توجه به مدیریت دانشگاه ها متفاوت است. اما استاندارد آموزشی و محتوای امتحانات دانشگاه های خصوصی، زیر نظر دانشگاه های مرکزی می باشد. تاریخ شروع ثبت نام در دانشگاه های هند از فوریه (بهمن ماه)  است و تا پایان تابستان ادامه دارد. هم چنین تاریخ شروع کلاس ها از  آگوست / سپتامبر (مرداد / شهریور) می باشد.

نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک تحصیلی

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

مدارک Diploma و Bachelor

با دو سال تحصیل در مراکز آموزش عالی معتبر، با شرط داشتن دیپلم ۱۲ ساله به همراه پیش دانشگاهی، در مقطع کاردانی ارزشیابی می شوید.

مدارک Bachelor

با شرط داشتن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با سه تا پنج سال تحصیل در دانشگاه های گروه الف و ب در مقطع کارشناسی ارزشیابی می شوید.

مدارک Master

با شرط دو تا سه سال تحصیل در دانشگاه های گروه الف و ب و داشتن مدرک کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مربوطه ارزشیابی می شوید.

مدارک D

در دانشگاه های گروه الف و ب، با شرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه در مقطع دکترا ارزشیابی می شوید.

مدت و هزینه دوره های زبان آموزی در هند

یکی از شرایط تحصیل در هند، مسلط بودن به زبان انگلیسی می باشد. برای گذراندن دوره های زبان در این کشور، باید هر سه ماه شهریه ای برابر با ۳۰۰ دلار، هر چهار ماه ۶۰۰ دلار، هر شش ماه ۱۲۵۰ دلار و هر یک سال حدود ۱۸۵۰ دلار پرداخت کنید.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

شما برای تحصیل در دانشگاه های هند باید هر ترم حداقل ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار دلار پرداخت کنید، به طور مثال شهریه تحصیل در دوره کارشناسی سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار می باشد که معمولا رشته های مهندسی بالاترین شهریه را در این کشور دارند. هم چنین هزینه تحصیل در دوره‌ های کارشناسی ارشد ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و دکترا ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار  در سال می باشد.

میانگین هزینه زندگی در هند

هزینه زندگی برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، بسیار ارزان است. بخش اعظم هزینه ها مربوط به اجاره خانه است. به دلیل استقبال زیاد از دانشگاه های این کشور، معمولا خوابگاه ها شلوغ هستند و دانشجویان در بیشتر مواقع مجبور به اجاره خانه می باشند. هزینه ای که دانشجو برای اقامت در خوابگاه باید بپردازد، حدود ۹۰۰۰۰ روپیه در سال است. هم چنین هزینه اجاره خانه ی یک خوابه در منطقه متوسط در هند حدودا ۷۰۰۰ روپیه تا ۱۲۰۰۰ روپیه می باشد. به علاوه، هر فرد باید حدود  ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ روپیه را برای هزینه های مربوط به خوراک در نظر بگیرد. به طور کلی، هزینه سالانه زندگی در هند ۴۰۰۰ دلار است.

محدودیت سنی برای تحصیل

بعضی از دانشگاه های هند، محدودیت سنی دارند. مثلا سن مجاز در دوره کارشناسی حداکثر ۲۷ سال و کارشناسی ارشد ۳۲ سال است، اما دوره دکترا محدودیت سنی ندارد.

ویزای تحصیلی هند

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

•    بعد از اینکه از پذیرش دانشگاه مطمئن شدید، باید از طریق سفارت هند برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.
•    برای والدین دانشجویان، ویزای ۳ ماهه صادر می شود.
•    شرایط کار کردن دانشجویان در طی تعطیلات دانشگاه وجود ندارد.
•    این امتیاز برای دانشجویان متاهل در دوره دکترا وجود دارد که می توانند برای همسر خودشان در هند ویزای همراه بگیرند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور هند

تور هند نوروز 94

تور هند ویژه شهریور 94

تور هند ویژه تعطیلات شهریور 94

تور هند لحظه آخری شهریور 94

تور هند ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد