راه های خانگی درمان چشم درد
راه های خانگی درمان چشم درد

چشم ها یکی از حساس ترین اندام بدن به شمار می روند و از آنجایی که در بیشتر ساعات شبانه روز در حال فعالیت هستند ممکن است در اثر عواملی دردناک شوند.

چشم درد ها بر اساس محلی از چشم که دچار درد و ناراحتی شده است طبقه بندی می شوند. برخی از چشم دردها به علت وجود یک جسم خارجی در چشم ایجاد می شوند و معمولا با ایجاد سوزش و خارش همراهند. دسته ای دیگر از چشم دردها بر اثر وجود بیماری های دیگر مانند میگرن یا سینوزیت، ایجاد می شوند. اما در در هر صورت در اکثر موارد می توان با انجام مراقبت های ساده ای، این دردها را کاهش داد و یا به کلی برطرف نمود.

در اینجا در مورد شیوه های درمان خانگی چشم درد مطالبی را بیان خواهیم نمود.

راه های ساده درمان چشم درد

1- پلک زدن: پلک زدن یکی از راه هایی است که می توان برای درمان چشم دردهایی که ناشی از ورود جسم خارجی به چشم است، امتحان نمود. پلک زدن منظم و مداوم موجب افزایش گردش خون در چشم ها شده و فشار ناشی از وجود جسم خارجی را کاهش می دهد. برای این منظور هر یک ثانیه یک بار چشمان خود را باز و سپس پلک بزنید.

2- کمپرس سرد: اگر چشم ها در اثر عفونت درد می کنند و یا خارش دارند، می توان از کمپرس سرد برای کاهش درد و خارش آنها استفاده کرد.

راه های خانگی درمان چشم درد

برای این منظور حوله تمیز کوچکی را درون آب یخ فرو برده و پس از گرفتن آب اضافی آن، بر روی چشمان خود قرار دهید و پس از چند دقیقه حوله را بردارید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا درد و خارش چشم ها برطرف گردد.

3- شستشوی چشم: شستشو یکی از راه هایی که به سادگی موجب کاهش درد ناشی از ورود جسم خارجی به چشم می شود. برای این منظور بهتر است از محلول آب مقطر و نمک استفاده نمایید.

4- آب گل رز: در طب سنتی برای کاهش چشم درد و برطرف کردن خستگی چشمان از آب گل رز استفاده شده است. آب گل رز دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است و برای کاهش درد ناشی از عفونت ها بسیار موثر است.

راه های خانگی درمان چشم درد

برای این منظور 3 قطره آب گل رز خاص را در مقداری آب مقطر حل کرده و برای شستشوی چشمان خود از آن استفاده نمایید.

 

5- ماساژ دادن: اگر در اثر استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی دچار چشم درد شده اید و یا چشم درد شما در اثر بیماری میگرن است، می توان برای کاهش درد، ماساژ دادن را امتحان نمایید.

برای این منظور انگشتان خود را به روغن زیتون آغشته کرده و به آرامی هر دو پلک بالایی و پایینی خود را به صورت جداگانه به مدت چند ثانیه ماساژ دهید. این کار را 2 بار در روز انجام دهید.

نوعی دیگر از ماساژ نیز به این صورت است که ابتدا دستان خود را به هم کشیده تا گرم شوند. سپس چشمان خود را بسته و دستان خود را به آرامی و با اعمال فشار نسبتا کمی بر روی پلک های بسته خود قرار دهید. 30 ثانیه صبر کنید و سپس چشمان خود را باز کنید. این کار را حداقل 3 بار در روز تکرار نمایید.

 

پیشگیری از بروز چشم دردراه های خانگی درمان چشم درد

-کاهش زمان استفاده از وسایل الکترونیکی: استفاده طولانی مدت از وسایل الکترونیکی موجب خستگی و وارد شدن فشار به چشم می شود. بنابراین با کاهش ساعات استفاده از این گونه وسایل، چشم درد ناشی از آنها به خودی خود کاهش می یابد.

-استفاده از عینک: اگر به هر دلیلی در معرض استفاده از مواد شیمیایی قرار دارید و یا در محیطی کار می کنید که آلوده است و ذرات گرد و غبار پیرامون شما زیاد است؛ برای محافظت از چشمان خود حتما از عینک استفاده نمایید. چرا که بیشتر چشم دردها در اثر ورود اجسام خارجی مانند گرد و غبار به چشم می باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد