راه های پیشگیری از سرطان پوست (1)

سرطان پوست

آمار نشان می دهد  یکی رایج‌ترین سرطان‌ ها در جهان  سرطان پوست است و  از هر شش آمریکایی یک نفر به این سرطان مبتلا است. متخصصان پزشکی مدتی است که به دنبال تولید واکسن برای حفاظت از پوست در مقابل این سرطان هستند اما آیا واقعا واکسن برای پیشگیری از سرطان پوست راهکار صحیحی است یا  می تواند انسان‌ها را در برابر این سرطان در امان نگه دارند؟

سرطان پوست عموما در صورت، بازوه، سینه و جاهایی که بیشتر در معرض تابش پرتوهای خورشیدی قرار دارند، مشاهده می‌شود. البته این سرطان می‌تواند پوستِ سر، گوش‌‌، لب‌ها، گردن، زیر ناخن‌‌، کف پا، اندام‌های تناسلی و سایر نقاط از بدن که حتی زیاد در معرض آفتاب نیستند را هم تحت تاثیر قرار دهد ونیز درگیر کند. سرطان پوست معمولا به شکل لکه‌ پوستی، کک‌ومک و خال‌های سیاه و مشکوک روی پوست نمایان می‌شود، ولی علائم سرطان پوست بسته به نوع آن هم می تواند متفاوت باشد.

آتینیک کراتوز یا کراتوز خورشیدی

این عارضه‌ی پوستی به نوعی ضایعه‌ پیش از ‌سرطان خود را نمایان می کند و به‌صورت ضایعات پوستی سخت  در نقاط مختلفی از بدن بروز می‌کند. پوستِ سر، گوش، پشت دست، بازو، شانه و گردن که بیشتر در معرض تابش‌ مستقیم خورشید قرار می گیرند، با احتمال بیشتری هم درگیر بیماری می‌شوند.

علائم سرطان پوست

ضایعات حاصل از این پدیده ممکن است خیلی ریز و میکروسکوپی باشند که حتی نتوان آنها را با چشم دید و فقط با لمس کردن متوجه‌ وجود انها شوید. این ضایعات معمولا سریعا شروع به گسترش می‌ کنند و حسی شبیه به تماس یک کاغذ سمباده وسخت را  بر روی پوست ایجاد می‌کنند. معمولا دارای رنگ قرمز و ملتهب هستند، ولی ممکن است به رنگ‌های قهوه‌ای مایل به زرد و صورتی هم در مواردی با پیشرفت سریع و بد خیمی نیز مشاهده شوند. حتی ممکن است این ضایعات به رنگ خودِ پوست هم در همان زیر پوست و زیر جلدی باقی بمانند. تشخیص و درمان سریع این ضایعات بسیارمهم است، زیرا ۱۰٪ از موارد آکتینیک درصورتی ‌که به سرعت درمان انها شروع نشود به سرطان سلول های سنگفرشی تبدیل می‌شوند.

سرطان سلول پایه‌ای و زمینه ی

سرطان سلول پایه‌ای و زیر اپیتلیم در سلول‌های پایه‌ای پوستی متفاوت نمایان می‌شود. از جمله علائم آن عبارتند از:

    زخم‌هایی که با گذشت ۷ تا ۱۰ روز بهبود نمی‌یابند؛

    وجود لکه‌های قرمزدر سطح پوست که ممکن است با خارش و پوسته‌پوسته شدن شدید همراه باشد و به‌راحتی پوست خاصیت کش سانی خود را از دست می دهد و خشک می شود و شروع به خونریزی می کند؛

    توده‌های عموما به رنگ‌های صورتی، قرمز و سفید در افرادی که پوست روشنی دارند و توده‌هایی به رنگ قهوه‌ای، سیاه و یا زرد در افرادی که پوست‌شان تیره است؛

    ضایعات صورتی‌رنگ که اطراف‌ انها کمی بالاتر از سطح پوست و حالتی متورم و برامده دارند یا حتی ممکن است حالت فرورفته داشته باشند.

این شکل از سرطان پوست نیز معمولا در نقاط مختلفی از بدن دیده می‌شود که بیشتر در معرض تابش‌ خورشید قرار گرفته اند به خصوص در قسمت ساعد دست ها. معمولا سرطان سلول پایه‌ای به‌ راحتی در صورت تشخیص به موقع درمان است رشد این ضایعات پوستی به اهستگی صورت می‌گیرد. بنابراین احتمال گسترش آن به سایر اندام‌ها، استخوان‌ها و اعصاب کم است.

از پیشنهادات سالم و مفید برای  حفاظت ومبارزه با سرطان پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد که به شرح زیر است:

1- استفاده از رژیم‌غذای مدیترانه‌ای و ماهی به دلیل داشتن امگا 3

دنبال کردن یک رژیم‌غذایی سرشار از سبزیجات شامل  چغندر، کدو حلوایی، و استفاده از غلات سبوس‌دار و گوشته های سبک و خون سرد مثل ماهی، میگو و روغن زیتون، مقاومت بدن را بیش از 50 درصد افزایش می دهدو همپنین دارای ویتامین های از گروه خانواده E و D نیز مواد مغذی‌ای هستند که ترکیبات مورد نیاز برای مقابله با سلول‌ سرطانی را در اختیارکامل بدن قرار می‌دهند.

2- استفاده از عسل و موم ان

تاثیرات شگفت‌انگیز موم عسل را بر جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی بدبخیم به اثبات رسانده است. موم عسل همچنین قدرت سیستم ایمنی را افزایش داده وباعث احیا دوباره در سلول‌ها که به واسطه سرطان آسیب دیده‌اند،می شود. مصرف روزانه تنها 30 تا 50 قطره از موم عسل  وعسل می توانید تاثیرات فوق العاده در سلامت پوسن و مو و سایر اعضا بدن مشاهده کنید اثرات حیرت‌آوری که در کاهش خطر انواع سرطان‌ها به ویژه سرطان پوست دارد. موم عسل همچنین در کاهش انواع دیگر سرطان‌نظیر سرطان سینه، سرطان روده بزرگ موثر است.

3- مصرف قهوه و چای سبز

کافئین موجود در قهوه در صورت مالیدن موضعی بر روی پوست به صورت استفاده ازقرص های ان یا پودر ان مانند یک عینک در مقابل اشعه ماوراء بنفش عمل می‌کند. چای سبز و قهوه حاوی پلی‌ فنول و آنتی‌اکسیدان‌های هستند که در ترمیم و حفاظت از مولکول‌بدن و نقش ان در احیا ماده ژنتیکی ان در برابر آسیب از اشعه ماوراء بنفس موثر خواهد بود پلی‌فنول موجود در چای سبز از ترشح آنزیم‌هایی که سبب رشد تومورسرطانی می‌شوند،  به شدت جلوگیری می‌کند

4- استفاده از روغن عصاره کندر

این روغن سال‌های زیادی برای مراقبت از زخم های جراحی استفاده می‌شود، یکی از عوامل اصلی برای مقابله با سرطان‌ها به خصوص سرطان پوستی بدخیم است. استفاده موضعی چند قطره از روغن  ان لکه‌های مشکوک به سرطان را ناپدید می‌کند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر