رشد غیر طبیعی موهای زائد

رشد غیر طبیعی موهای زائد
بررسی اجمالی
موهای زائد مسئله ایست که اکثر افراد با آن روبرو هستند و برخلاف نظر برخی از مردم، رشد غیر طبیعی آن می تواند نشاندهنده وجود اختلالی در عملکرد برخی از ارگان های بدن باشد. در این مطلب به دلایل رشد غیر طبیعی موهای زائد پرداخته می شود.
دلایل رشد غیر طبیعی موهای زائد و درمان آنها
1- عدم تعادل هورمون های مردانه و زنانه در بدن
رشد موهای زائد به دو دسته کلی هیپرتریکوز و هیرسوتیسم طبقه بندی می شوند. نوع اول در هر دو جنس مردان و زنان رخ می دهد و دلایل خاص خود را دارد. اما نوع دوم یعنی هیرسوتیسم، وابسته به هورمون های جنسی مردانه یا همان آندروژن ها مانند تستوسترون بوده و موجب رشد بیش از حد مو در نواحی خاصی از بدن مانند صورت می شود.
همانطور که می دانیم موهای زائد در صورت زنان به طور طبیعی بایستی نازک و کمرنگ باشند؛ اما در برخی از موارد با بر هم خوردن تعادل هورمون های زنانه، این موها با الگویی مردانه شروع به رشد می کنند و ضخیم تر و سیاه رنگ تر از قبل می شوند.
یکی از دلایل بر هم خوردن تعادل هورمونی در زنان، سندروم تخمدان پلی کیستیک است؛ که با ترشح بیش از حد هورمون های مردانه آندروژن، موجب بروز این اختلال می شود.
معمولا برای درمان این مشکل، اولین اقدام مصرف قرص های ضد بارداری است. البته اگر به هر دلیلی شخص نتواند از این قرص ها استفاده کند و یا مصرف آنها تاثیری در برطرف کردن اختلال نداشته باشد؛ داروهایی دیگری برای کاهش سطح آندروژن تجویز می شود.
مصرف قرص های ضدبارداری و داروهای ضد آندروژن برای زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند، ممنوع می باشد؛ چرا که موجب ایجاد اختلالات مادرزادی در جنین می گردد.
2- شروع دوران یائسگی
با وارد شدن به دوران یائسگی، تعادل هورمون های بدن بر هم می خورد و با کاهش ترشح هورمون زنانه استروژن، هورمون های مردانه (آندروژن ها) که قبلا تاثیری در بدن فرد نداشتند، موجب بروز عوارضی ناخواسته می شوند که یکی از شایع ترین آنها، رشد غیر عادی موهای زائد و ریزش موها با الگوی مردانه است.
معمولا برای درمان این مشکلات، داروهایی برای افزایش هورمون استروژن تجویز می شود.
3- ورود به دوران بارداری
همانطور که می دانید، بارداری نیز با تغییرات بسیار در سطح هورمون های بدن همراه است. سطح بالای برخی از هورمون ها در دوران بارداری موجب رشد سریع تر موهای زائد شده و علاوه بر رشد سریع تر، ضخیم تر و تیره تر نیز می شوند.

رشد غیر طبیعی موهای زائد
برای متوقف کردن یا برطرف کردن موهای زائد در دوران بارداری نمی توان از داروی خاصی استفاده کرد؛ چرا که ممکن است موجب بیماری های مادرزادی در جنین شود.
4- اختلال در عملکرد غده تیروئید
بیماری های غده تیروئید مانند پرکاری یا کم کاری تیروئید، در بر هم زدن تعادل هورمون ها، در بدن نقش داشته و موجب رشد غیر عادی موهای زائد خواهد شد.
برای متوقف کرن رشد موهای زائد، علل زمینه ای رشد آنها بایستی مشخص گردد، سپس با برطرف کردن مشکلات زمینه ای، رشد موهای زائد نیز متوقف خواهد شد.
5- فعالیت بیش از حد غدد فوق کلیوی
اگر موهای زائد به صورت ناگهانی شروع به رشد غیر عادی کنند و در مدت کوتاهی بسیار ضخیم و تیره شوند؛ ممکن است این مشکل ناشی از اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی باشد.
اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی، موجب افزایش ترشح کورتیزول می شود و در نتیجه آن هورمون های مردانه نیز بیشتر از میزان عادی ترشح می شوند و همین امر در رشد غیر طبیعی موهای زائد بسیار موثر است.
برای برطرف کردن اختلال عملکرد غدد فوق کلیوی، می توان از درمان دارویی و یا جراحی (وجود تومور در غده آدرنال که در اکثر موارد خوش خیم هستند) کمک گرفت و به این وسیله تعادل هورمون های بدن را ایجاد نمود و در نتیجه رشد موهای زائد به حد طبیعی خود باز خواهد گشت.
6- چاقی
معمولا سطح انسولین در بدن افراد چاق بیشتر از حد نرمال است و همین امر موجب افزایش تولید هورمون تستوسترون و بر هم خوردن تعادل هورمون های بدن می شود و در نهایت با رشد غیر طبیعی موهای زائد همراه است.

رشد غیر طبیعی موهای زائد
برای درمان، بهترین و موثرین راه، کاهش وزن و رسیدن به وزن نرمال می باشد؛ که با کاهش مصرف قندها، چربی ها و سایر مواد مضر برای سلامتی و استفاده از یک رژیم غذایی کم کالری، می توان به این هدف دست یافت.

7- فولیکول
در فولیکول های مو، گیرنده هایی وجود دارد که نسبت به هورمون های مردانه (آندروژن ها) بسیار حساس هستند. در این شرایط حتی اگر هورمون های بدن در حالت تعادل باشند؛ فولیکول مو به آنها واکنش نشان می دهد و در نتیجه موهای زائد ضخیم تر و تیره تر از قبل می شوند.
در این شرایط برای از بردن موهای زائد چندین گزینه وجود دارد که بسته به شرایط، فرد می تواند از یک یا چند مورد از آنها استفاده نماید. روش های درمان موقت مانند اصلاح یا اپیلاسیون و روش های درمان دائمی مانند لیزر (بهترین گزینه درمان) موهای زائد را می توان نام برد.
8- وراثت
ژنتیک یکی از تاثیرگذارترین عوامل در رشد موهای زائد است و از آنجایی که هیچ راهی برای تغییر ژنتیک افراد وجود ندارد، بنابراین تنها گزینه درمان در این مورد، استفاده از روش های درمانی جدید مانند لیزر است. البته در انتخاب پزشک متخصص و کلینکی که لیزر در آنجا انجام می گیرد بسیار دقت نمایید، چرا که در برخی موارد لیزر موهای زائد، موجب تغییر رنگدانهای پوست می شود و با ایجاد لکه های سفید در پوست همراه است.

9- مصرف برخی از داروها
مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد تشنج، داروهای ایمنی و... موجب افزایش هورمون های آندروژن شده و در نتیجه منجر به رشد غیر طبیعی موهای زائد در نواحی خاصی از بدن می شود.

رشد غیر طبیعی  موهای زائد
بهترین گزینه درمان برای خلاص شدن از دست این موهای زائد، توقف مصرف داروهایی است که موجب این امر شده اند. اما اگر بنا به شرایط خاص بیماری خود، مجبور به استفاده از دارو هستید و نمی توانید مصرف آنها را متوقف سازید، باید از روشی دیگر برای برطرف کردن موهای زائد خود استفاده نمایید.
10- اصلاح بیش از حد موهای زائد
مردم در گذشته بر این باور بودند که اصلاح بیش از اندازه موهای زائد با تیغ یا ژیلت، موجب افزایش رشد و ضخیم تر شدن آنها می شود. البته امروزه مشخص شده است، این ادعا صحیح نیست و با اصلاح مو توسط تیغ یا ژیلت، فولیکول مو دچار تغییر نخواهد شد و تنها به دلیل روشن تر شدن پوست پس از اصلاح با تیغ، زمانی که موهای زائد دوباره رشد می کنند، به نظر می رسد ضخیم تر شده اند.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

زنجبیل شفا بخش طبیعی

آشنایی با مهمترین آنتی بیوتیک های طبیعی

سیر طبیعی بیماری

موهای تراشیده

لیزر موی زائد چه مدت دوام دارد؟

طرز تهیه ماسک خانگی برای تقویت و رشد مو (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر