رنگ جلد پاسپورت‌ نشانه چیست؟ - 2.5 out of 5 based on 2 votes

رنگ جلد پاسپورت‌ نشانه چیست؟

اگر قصد دارید به کشور خارجی سفر کنید، اولین کاری که باید انجام دهید، گرفتن پاسپورت است. جالب است بدانید که رنگ جلد پاسپورت در هر کشوری، متفاوت است. مثلاً در هند، رنگ جلد پاسپورت‌ها آبی روشن می باشد اما اروپاهایی، پاسپورت‌هایی با رنگ قرمز تیره دارند. مقامات هر کشوری تصمیم می گیرند که جلد پاسپورت همان کشور، چه رنگی باشد و معمولاً دلیلی برای انتخاب هر رنگ وجود دارد. همچنین بعضی از کشورها، پاسپورت های معتبرتری دارند و مسافران برای سفر به کشورهای دیگر مشکلات کمتری را تجربه می‌کنند.

رنگ جلد پاسپورت‌ نشانه چیست؟

البته انتخاب رنگ پاسپورت در گذشته به همین سادگی نبوده است. رنگ پاسپورت اتحادیه اروپا، قرمز است. کرواسی رنگ آبی را برای گذرنامه های خود انتخاب کرده اند. هم چنین برای انتخاب رنگ های صورتی و خرمایی، نمایندگان انگلیس، مخالفت های زیادی کردند؛ اما سرانجام همین رنگ انتخاب شد. دلیل مخالفت دیپلمات ها، خسته‌کننده بودن رنگ خرمایی بوده است. به علاوه کشورهای پیمان CA-۴ (ال‌سالوادور، هندوراس، گواتمالا و نیکاراگوئه) رنگ قرمز را برای گذرنامه های خود انتخاب کرده اند. پاسپورت آمریکای مرکزیه رنگ آبی است. شرکت های تولید کننده پاسپورت معتقد هستند که کشورها رنگی را انتخاب می کنند که نشان دهنده کشورشان باشد. به عنوان مثال، رنگ پاسپورت سوییسی ها، قرمز روشن است و دلیل آن هم رنگ پرچمشان می باشد. همین‌طور اکثر کشورهای اسلامی، پاسپورت سبز رنگ دارند و این رنگ در پرچم آنها هم دیده می شود. کشورهای کمونیست یا کشورهایی که تحت سلطه رژیم‌های کمونیست بوده‌اند از پاسپورت‌های قرمز استفاده می‌کنند.

رنگ جلد پاسپورت‌ نشانه چیست؟

از نظر کارشناسان و متخصصان، رنگ‌های تیره‌تر کم‌تر آلودگی را نشان می‌دهند و تضاد رنگی بیشتری را با نوشته روی پاسپورت ایجاد می‌کنند. در بعضی از کشورها رنگ پاسپورت نشان دهنده جایگاه و مقام دارنده آن می باشد. البته زمانی که در یک کشور از رنگ‌های مختلف برای مشخص کردن مقام یا جایگاه استفاده می کنند، انتخاب رنگ پاسپورت‌ها سخت تر می شود. مثلا در آمریکا مردم عادی پاسپورتی به رنگ آبی تیره دارند؛ اما مقامات رسمی آمریکایی یا برخی از مقامات نظامی و خانواده‌هایشان، پاسپورت‌هایشان به رنگ قرمز و خرمایی می باشد. البته پاسپورت‌های مشکی هم برای عوامل دیپلماتیک استفاده می‌شوند. همچنین نسخه‌های خاصی از پاسپورت‌ها به رنگ سبز وجود دارند که به مناسبت دویستمین سالگرد خدمات کنسولی آمریکا صادر شده‌اند. در واقع رنگ پاسپورت‌ها برای تشخیص ملیت‌های مختلف استفاده می شوند و برخی از این پاسپورت‌ها از سایر پاسپورت ها معتبر تر هستند.  هم چنین وبسایت پاسپورت ایندکس (Passport Index) پاسپورت‌ها را با توجه به دسترسی به کشورهای مختلف بدون ویزا، رتبه‌بندی کرده است. در این میان، صاحبان گذرنامه‌های ایالات متحده و انگلستان، دارای بیشترین آزادی هستند و شهروندان هر دو کشور می­توانند با استفاده از پاسپورت‌شان بدون ویزا به ۱۴۷ کشور سفر کنند. بعد از این کشورها، کره جنوبی، آلمان و فرانسه در رتبه بعدی قرار گرفته اند.

رنگ جلد پاسپورت‌ نشانه چیست؟

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)

مطالب مشابه

دریاچه قرمز رنگ تایلند

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

رنگ جادویی

چرا رنگ دو چشم گاهی باهم تفاوت دارند

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر