راه های تقویت حافظه

حافظه جز بخش های کلیدی انسان محسوب می شود، که نقش مهمی در سازمان دهی افکار و فعالیت های اعضای بدن دارد. به مرور زمان و با گذشت سن حافظه ممکن است ضعیف شود اما راهکار هایی وجود دارد که از این اتفاق جلوگیری می کند.

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

راه های تقویت حافظهوقتی هر روزه خود را مجبور می کنید کار جدیدی انجام دهید یا به دنبال کارهایی بروید که کمتر به سراغشان می روید، مسیر های عصبی جدیدی در حافظه خود ایجاد می کنید که منجر به تقویت حافظه و یادگیری اسان تر می شود. اگر شما هم جز افرادی هستید که چنگال را با دست چپ می گیرید و غذا می خورید، مدتی این کار را با دست دیگر انجام دهید، به مرور متوجه خواهید شد همین تمرین ساده می تواند حافظه شما را به چالش بکشد.

آیا ما به حافظه خود به اندازه تناسب اندام و تغذیه اهمیت می دهیم؟

تقویت حافظه، قدرت یادگیری را بهبود می بخشد و مانع از ابتلا به بیماری هایی از جمله الزایمر می شود. در ادامه راهکارهایی برای تقویت حافظه قرار داده ایم که شما می توانید به وسیله آن قدرت ذهن و حافظه خود را بهبود بخشید.

راهکار های تقویت حافظه چیست؟

از حافظه خود کار بکشید، اصطلاعات  سختی را که حفظ کردن انان سخت است را به خاطر بسپارید و خود را با غیر ممکن ها روبرو کنید. به عبارتی شجاعانه کاری را انجام دهید.

تکرار موجب تقویت حافظه می شود، بنابراین مداوم کاری را انجام دهید که نیاز به تمرین و تکرار دارد. به مرور این کار موجب بهبود عملکرد حافظه تان می شود.

راه های تقویت حافظهیادگیری کار و مهارتی جدید باعث می شود حافظه بهتری داشته باشید. اگر کار جدیدی شروع کنید یا یک نوع موسیقی را یاد بگیرید و یا کارهایی که تا به حال انجام نداده اید، با طرز جدیدی از عملکرد مغز روبه رو می شوید که حافظه را به یک تنوع و کار جدید وادار می کند.
ورزش نیز از عوامل تاثیر گذار در تقویت حافظه محسوب می شود. اگر جز افرادی هستید که ورزش جز برنامه های روزانه شما است نگران ضعف حافظه خود اصلا نباشید. تنها 20 دقیقه ورزش در روز به پردازش اطلاعات و عملکرد حافظه کمک می کند. همچنین با ورزش می توانید روند تشکیل اتصالات عصبی جدید در مغز را سرعت بخشید. ورزش یادگیری را نیز ارتقا می بخشد و افزایش سطح هوشیاری را به دنبال دارد.
 دم نوش و دم کرده های گیاهی، برای افزایش یادگیری موثر است. از جمله دانه ها و صمغ های گیاهی چون کندر که موجب افزایش قدرت یادگیری می شود. استفاده از کندر در هنگام بارداری موجب باهوشی در فرد و افزایش هوشیاری جنین می شود. به طور کل تغذیه سالم علاوه بر اینکه بر سلامتی بدن تاثیر به سزایی دارد باعث می شود تا سرعت عملکرد مغز و حافظه شما بهبود یابد.

راه های تقویت حافظهخواب و استراحت کافی، استفاده از سرگرمی های سالم مثل بازی های هوشی نیز در تقویت حافظه موثر هستند. همچنین انجام اموری چالش برانگیز و حل مساله در بهبود عملکرد حافظه تاثیر به سزایی را دارد.

کلیک ها: 16

افزایش شانس موفقیت با مطالعه
افزایش شانس موفقیت با مطالعه

اگر کسی زندگی را با امتیازات بسیار کمی آغار کند اما علاقه فراوانی به مطالعه کردن داشته باشد و عاشق خواندن باشد، بالاخره و با گذشت زمان میتواند با یادگیری و سرمایه گذاری روی توانایی¬ها و مهارتها و دانستههای خویش، به رشد و اعتلای شخصی برسد. یکی از مهم¬ترین قاعده¬ها این است: میتوانید برای رسیدن به هدفتان آنچه را که لازم است بیاموزید. این یکی از اصول مهم موفقیت است. اگر این اصل به درستی بکار برده شود، محدودیتی برای آنچه که میخواهید به آن برسید وجود ندارد. اگر هدفتان را به درستی بشناسید، میتوانید دانش مورد نیاز برای دستیابی به این هدف را شناسایی کنید. وقتی آنچه را که باید بدانید بیاموزید، دسترسی به هدف برایتان امر حتمی میشود. خوب فکرش را بکنید، میتوانید با هیچ شروع کنید، اما میل شدیدی به موفقیت داشته باشید. آن¬گاه میتوانید با مطالعات شخصی و بهسازی خویش آنچه را که برای رسیدن به هدفتان به آن احتیاج دارید بیاموزید.

افزایش شانس موفقیت با مطالعه

لطفا تصور نکنید که حتما باید یک نابغه با درجه علمی فوق دکترا از دانشگاه استنفورد یا هاروارد باشید تا در عصر اطلاعات موفق عمل کنید. نود درصد موفقیتهای تجاری در رشته-های معمولی که کالاها و خدمات معمولی را در بازارهای معمولی به مشتریان میفروشند بدست می¬آید. به تنها جیزی که احتیاج دارید ایده¬ای است که ده درصد جدید باشد و با آنچه وجود دارد فرق داشته باشد. باید بخواهید که ایده خود را در بازار پیاده کنید و تبدیل به یک موقعیت بزرگ در سیستم اقتصادی شوید. آبراهام لینکلن زمانی گفته بود: درس میخوانم و خودم را آماده میکنم. شانس من روزی از راه خواهد رسید.

بخت و اقبال و موفقیت زمانی خواهد رسید که آمادگی با فرصت مناسب موجود همخوانی داشته باشد. به راستی حیرت انگیز است که چه بسیار اشخاصی که دنبال یک بخت و اقبال بلند میگردند. اما باید توجه داشت که اشخاص باید بخت و اقبال بلندشان را شخصا ایجاد کنند. برای اینکه این بخت و اقبال بلند بدست آید، باید خودتان را برای فرصتهای مناسب آماده کنید. به قول ناپلئون بناگارت فرصت مناسب را خودم شخصا ایجاد خواهم کرد. بر اساس قانون جذابیت، هرگاه بهای لازم را بپردازید و به آمادگی لازم برسید فرصت مناسبی را برای خود جلب میکنید تا از علم و اطلاع و معلومات خود برای رسیدن به هدفتان استفاده نمایید. به ندرت اتفاق می¬افتد که به توانمندیهای لازم برسید و دیر یا زود از این استعداد یا توانمندی استفاده ننمایید. به کمک یک نیروی قدرتمند، اشخاص، شرایط، فرصتهای مناسب و منابعی را که به آنها احتیاج دارید، برای سود رساندن به خود و دیگران جذب میکنید.

افزایش شانس موفقیت با مطالعه

میتوانید با توجه کردن به ایده¬ها و نقطه نظرها مشکلات را از پیش روی خود بردارید و به هدفهایتان نزدیک¬تر گردید. واقعیت این است که موفقیت شما متناسب با کیفیت و کمیت نقطه نظرهایی است که برای بهبود شرایط خود میتوانید ایجاد کنید. نقطه نظرها نقش مهم و کلیدی در چگونگی آینده شما دارند. ایده¬ها منبع اصلی ارزش در روزگار ما هستند. هرچه ایده¬های بیشتری خلق کنید با احتمال بیشتری میتوانید در هر لحظه از زندگی ایده درست و مناسب را پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که ایده ها به خودی خود هیچ ارزشی ندارند. تنها توانایی شما در گرفتن ایده و به کار بردن آن به طرزی که بتوانید به نتیجه¬ای برسید و یا شرایط خود را بهبود بخشید به ایده ارزش میدهد. شما هستید که باید به ایده ارزش بدهید. واقعیت این است که از هر صد ایده، نود و نه مورد آن دست کم به شکل اولیه¬ای که دارند موثر واقع نمیشوند. به همین دلیل است که میگویم باید ایده¬های مختلفی خلق کنید تا یکی از آنها موثر واقع شود. رابطه مستقیمی میان کمیت ایده¬ها و کیفیت آنها وجود دارد. آن ایده¬ای که تاثیر بگذارد زمانی ارزش پیدا میکند که آن را با انواع و اقسام ایده و اطلاعات دیگر ترکیب کنید تا نتیجه¬ای حاصل شود. در زمینه دانش برتر به عنوان ییکی از عوامل مهم در کسب موفقیت و تولید بخت و اقبال از امتیاز مهمی برخوردارید. اکثریت مردم متوجه نیستند که دانش آنها محدود است و به این موضوع توجه ندارند هر روز که میگذرد دانش آنها کهنه و کهنه¬تر میشود. آنها بخش قابل ملاحظه¬ای از اوقات خود را در حال معاشرت در محل کار و در منزل خود هستند.

افزایش شانس موفقیت با مطالعه

تلویزیون تماشا میکنند و سعی دارند تا حد امکان راحت و ساده زندگی کنند. اما اقلیت کوچک اشخاص روشن و خردمند میدانند که برای کسب دانش باید تلاش کنند و با هم حتی رقابت کنند تا در شمار برندگان قرار گیرند. اگر به ساختمانی که قصد ساختن آن¬را دارند برخورید و بخواهید بدانید که این ساختمان چه ارتفاعی دارد باید به عمق گود برداری آن نگاه کنید. عمق گود برداری و پایه ریزی، مشخص میکند که بلندی ساختمان در چه میزان و اندازه¬ای خواهد بود. اما وقتی ساختمان ساخته شد، سازندگان دیگر نمیتوانند بر عمق پایه¬های آن بیفزایند و ده تا بیست طبقه بیشتر ارتفاع ساختمانشان را بیشتر کنند. این کار عملا امکان پذیر نیست، ارتفاع ساختمان با عمق پایه¬های آن ثابت میشود. همین اصل در مورد شما مصداق دارد. اما یک استثنای مهم در کار است. میتوانید با توجه به اینکه دانش عملی شما از چه عمقی برخوردار است میزان اوج گیری و رشد خود را در جامعه مشخص سازید. اما بر خلاف ساختمان سازی، میتوانید پیوسته بر عمق دانش خود بیفزایید و به ارتفاع بیشتری دست پیدا کنید. در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. شما با توجه به کیفیت اندیشه خود بخت و اقبال مناسب را به خود جلب میکنید. کیفیت اندیشه شما بستگی به این دارد که تا چه اندازه نسبت به یادگیری متعهد هستید. هرچه ذهن خود را با دانش جدید تغذیه گکنید، هر چه با نقطه نظرهای بیشتری آشنا شوید و اطلاعات جدیدتری بگیرید، ذهن خود را بیشتر تقویت میکنید. در این زمان انواع فرصتهای مناسب و امکانات مختلف را به خود جلب میکنید تا به هدفهای بالاتری دست پیدا کنید.

افزایش شانس موفقیت با مطالعه

مهمترین راه اضافه کردن بر علم و دانش خواندن است. احتمالا همه کتاب خوانها در شمار رهبران قرار نمیگیرند اما همه رهبران کتابخوان هستند. چقدر باید بخوانید؟ حداقل بین دو تا سه ساعت در روز را باید به مطالعه اختصاص دهید. در سال 2001 که موفقترین سال در تاریخ فیلمسازی بود، 8 میلیارد دلار صرف تهیه فیلم شد. این مبلغ صنعت فیلمسازی را در شمار یکی از بزرگترین صنایع در امریکا قرار داد. اما آنچه احتمالا نمیدانید این است که همه ساله مردم امریکا 25 میلیارد دلار برای خرید کتاب صرف میکنند. اگربه خانه یک شخص ثروتمند بروید یکی از اولین چیزهایی که میبینید وجود کتابخانه است. هرچه شخص ثروتمندتر باشد منزلش بزرگتر است و کتابهای بیشتری را در کتابخانه خود حفظ میکند.

کلیک ها: 9

نقش داشتن تصور پیشینی از خود در کسب موفقیتنقش داشتن تصور پیشینی از خود در کسب موفقیت

لابد تا حالا این موضوع را شنیده¬اید که به هر چه فکر کنید بر سرتان می¬آید. قطعا هیچکس هم در دلش و قلبا نمیخواهد که اتفاقات بدی بر سرش بیاید و هر انسانی بصورت غریزی دوست دارد که خوشبخت و موفق باشد. نکته اما در فکرهایی است که به سمت ذهنهای ما سرازیر میشوند و تصویرسازی ذهن ما را از خودمان و آینده¬مان در دست میگیرند. زمانی که شما خودتان را انسان مظلوم، بدبخت و بیچاره¬ای تصور کنید در واقع دارید با استفاده از قدرت تخیل خود برای خودتان برنامه ریزی عملی ارائه میدهید. زمانی زلاتان ابراهیموویچ بازیکن مشهور و معتبر دنیای فوتبال که سالهاست بعنوان ورزشکار نمونه کشور سوئد انتخاب میشود، گفته بود که من در کودکی همیشه خودم را در ورزشگاه سن¬سیرو تصور میکردم و آنقدر این تصویر سازی ذهنی برایم قوی بود که بالاخره از این ورزشگاه سر در آوردم و این اتفاق نیز دوبار برایم افتاد.

نقش داشتن تصور پیشینی از خود در کسب موفقیت

شما اگر میخواهید در رشته خودتان موفق شوید، فرقی هم نمیکند که چه رشته¬ای باشد، باید خودتان را با شجاعت و جسارت تمام در بالاترین نقطه آن تصور کنید. میدانید، مشکل اینجاست که بسیاری از آدمها از خود یک شخص مظلوم میسازند، در دلشان به حال خودشان گریه میکنند و با کنار هم چیدن چند اتفاق بد که ممکن است برای بقیه هم اتفاق بیفتد و کنار هم گذاشتن چند بدبیاری که بالاخره اتفاق افتادنشان طبیعی است به این نتیجه میرسند که چقدر مظلوم و بیچاره هستند. عجیب است که خیال میکنند اگر ژست مظلوم بودن بگیرند و اطرافیانشان در توصیف آنها ابراز همدردی کرده و موافق باشند که آنها آدمهایی بدشانس و بیچاره هستند انگار که قلبشان آرام میگیرد و خیالشان راحت میشود. شاید این مساله باعث میشود که آنها کاهلی خود را توجیه کنند. در واقع زمانیکه این افراد بصورت ناخودآگاه دلشان نمیخواهد که فعالیت زیادی داشته باشند و جسارت و روحیه و حس و حال پیروزی نیز ندارند، یکی از چیزهایی که حسابی آنها را میترساند، این است که مبادا ده سال بعد یا بیست سال بعد، اطرافیانشان آنها را سرکوفت بزنند که چرا کاری نکردی، چرا پیشرفت نکردی و چرا هیچ چیزی نشدی؟ و با توجه به اینکه جوانی¬شان نیز از دست رفته و دیگر کسب موفقیت برایشان حسابی دیر شده است احساس پوچی کنند و خود را تمام شده بدانند. بنابراین بصورت کاملا غریزی و ناخودآگاه از همین حالا شروع میکنند به ساختن تصویری از یک آدم بدشانس، بدبخت و فلک زده در ذهن اطرافیانشان که از الان ذهن آنها را اینگونه در دست بگیرند، مبادا بیست سال بعد کسی از آنها بپرسد چرا زمانیکه جوان بودی کاری نکردی و الان که به چیزی نرسیده¬ای در واقع مقصر خودت هستی. پس این ژست مظلومانه¬ای میگیرند در واقع یک واکنش غریزی و طبیعی و البته ناخودآگاه و نادانسته است به تنبلی و ترسو بودن خودشان، اما چه میتوان کرد؟

نقش داشتن تصور پیشینی از خود در کسب موفقیت

به هر حال باید پذیرفت که ما نمیتوانیم به بسیاری از پرسشهای فلسفی و بنیادین بشریت در مورد دلایل وجود و اهداف وجود و زندگی قبل و بعد از مرگ پاسخ دقیقی بدهیم و از تنها چیزی که کاملا آگاه هستیم و در مورد آن دانش داریم همین زندگی در لحظه کنونی است که در اختیارمان می¬باشد. ما باید بپذیریم که رنج بردن، تلاش کردن، خسته شدن و روحیه خستگی ناپذیری داشتن، تلاش برای کسب بیشتر نتایج و دل ندادن به مشکلات و موانع از قوانین این زندگی است که ما در انتخاب آن هیچ کاره بوده¬ایم. حالا که بسیاری از چیزهایی که در زندگی داریم جبر است، خانواده¬ای که در آن زندگی میکنیم کاملا جبری است، شرایطی که از بدو تولد با آن بدنیا آمده-ایم و زیسته¬ایم جبری است و قدرت اختیار بسیار اندکی نیز در بیشتر مسائل زندگی داشته¬ایم، اما به هر حال این مورد که قوانینی که بالا از آنها یاد شد در این دنیا نیز جبری است، کاملا پذیرفته شده است. اگر کسی به قوانین زندگی تن در دهد، میتواند از خودش یک انسان موفق بسازد که تن به مظلومیت نداده، شرافت خودش را بعنوان اشرف مخلوقات حفظ کرده و هم او از خداوند راضی است و هم خداوند از او. اما در مقابل، اگر کسی در اوج ناراحتی و ناامیدی و پوچی، به این سوال نابود کننده برسد که: (که چه؟) و به قوانین زندگی تن ندهد و دلش بخواهد همانطور که میلش است زندگی کند و طبیعتا میل انسان نیز بصورت غریزی به سمت تن¬پرور بودن میرود و هیچکش هم در قلب خود نمیخواهد که ایکاش هر روز عرق بریزد و تلاش کند، پس چنین انسانی محکوم به شکست است، مجبور است که از همین حالا تصویری مظلوم از خود نزد دیگران بسازد و تمامی ذهنهای اطراف خودش را آماده کند برای توجیه شکستهای متوالی که در آینده خواهد خورد و در نتیجه همه اینها، ذهن چنین فردی یک کامپیوتر بسیار قوی است که دائما در حال برنامه نویسی و کدگذاری است برای وقوع اتفاقات بد در زندگی¬اش و این کامپیوتر رفته رفته آنقدر تقویت خواهد شد که دیگر خود فرد هم نمیتواند این کامپیوتر را خاموش کرده و بالاخره زندگی¬اش به دست ذهن خودش به نابودی کشانده خواهد شد.

نقش داشتن تصور پیشینی از خود در کسب موفقیت

شما باید از همین حالا ذهن خود را انباشته از تصاویر خوب و مثبت بکنید، یادتان باشد ذهن هیچگاه و هیچگاه و هیچگاه نمیتواند خالی بماند، شما دائما در حال فکر کردن هستید، در این جهان نیز دو نوع فکر بیشتر وجود ندارند، یا فکر خوب و یا فکر بد، شما یا دارید به تصاویر خوب و موفقیت آمیز خودتان می¬اندیشید یا لحظات شکست و ناکامی احتمالی خود را تصور میکنید، اگر به موفقیت و لحظات خوب خود فکر نکنید محکوم هستید به تصور کردن نابودی خودتان، اگر با قطعیت از خودِ موفقتان در ده بیست سال آینده تصویری نسازید، محکومید به اینکه با تردید به آن تصاویر فکر کنید و هر تردیدی نیز شکننده است و شما بعد از چند بار شکسته شدن تصورتان از موفقیتهای احتمالی، دست به دامان تصورهای شکست و همچنین ساختن ژست یک انسان مظلوم می¬آورید. شما باید همواره قطعیت داشتن را در تصویر خود از آینده خود حفظ کنید. تردید داشتن پلی شکسته است به سمت موفقیت که این پل بالاخره فرو خواهد ریخت و نابودتان خواهد کرد. از همین حالا با اطمینان به این فکر کنید که چندین سال بعد کجا خواهید بود و چه خواهید داشت، کجا زندگی خواهید کرد، شغلتان چیست، اوضاع خانواده¬تان چگونه خواهد بود، سطح رضایت و میزان رفاهتان در زندگی چقدر خواهد بود. آیا به تمام آرزوهایتان رسیده اید یا هنوز مانده¬اند بعضی از آرزوها که بازهم جای کار دارند؟ با قطعیت تمام به اینها فکر کنید.

کلیک ها: 20

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (3)
عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (3)

در این مجموعه یادداشتها تلاش بر این است که با اهمیت عادات در زندگی آشنا شویم و بدانیم که چگونه باید آنها را کنترل کرده و در نتیجه میزان شانس موفقیت خود را در زندگی نیز افزایش دهیم. نقش عادت و وابستگی و در یک کلام (اعتیاد) پیدا کردن به افراد و اطرافیانمان را بررسی کردیم که تا چه میزان میتوان خطرناک و حقارت بار باشد، ضمن اینکه ابراز علاقه کردن و بروز دادن احساسات مثبت ما به اطرافیانمان چقدر میتواند مثبت و سازنده باشد، هم برای ما و هم برای آنها، به شرط اینکه همراه با اعتماد به نفس و عزت نفس ما حین ابراز علاقه و احساساتمان باشد. سیگار کشیدن را بعنوان یکی دیگر از مظاهر مخرب و زشت اعتیاد پیدا کردن معرفی نمونه و سه کانال اصلی آسیب دیدن از این اعتیاد را مورد بررسی قرار دادیم. اما در این بخش قرار است راجع مواد مخدر صحبت کنیم. در بزرگ بودن قدرت تخریب این مورد نیاز به سخن گفتن نیست، دیگر همه میدانیم که اعتیاد به مواد مخدر بلای خانمان سوز است و هر ساله بخش عظیمی از بودجه این مملکت صرف مبارزه با آن و همچنین ترک دادن معتادین میشود. در سال چندین و چند سرباز در مرزها به شهادت میرسند تا بتوانند مانع عبور کاروانهای حمل مواد مخدر به داخل کشور بشوند.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (3)

اعتیاد از انسان، از موجودی که قدرت انتخاب و اختیار(تا حدودی) و اراده برای زندگی مورد نظرش را دارد، یک موجودی رباتیک و خشک و بی اراده میسازد. کسی که هر روز صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن، مجبور از هر راهی که سریع ترین قدرت انتقال مورفین به داخل رگهایش را دارد، به بدن خود مواد میرساند تا بتواند فقط از روی رختخوابش برخیزد، دیگر چه شباهتی به انسانی که رسالت اثر گذاری بر اطرافش دارد، را داراست. چه خانواده¬ها که بر اثر این عادت از هم نپاشیدند و چه ثروتهای کلان که با این ریخت و پاشها بر سر یک همچین عادتی بر باد نرفتند. بسیار کسانی را دیده¬ایم که بخاطر عشق افراطی به یک شخص، در نتیجه معتاد شدن به او و نرسیدنش به وی، روی به اعتیاد به مواد مخدر آورده اند. چه بسیار کسان که بلافاصله بعد از معتاد شدن به سیگار روی به مواد مخدر آورده¬اند. اینها توانسته¬اند سلسله مراتب اعتیاد را آرام آرام طی کنند و حالا دیگر به نوک قله رسیده¬اند. اعتیاد به مواد مخدر تیر آخری است که دیگر قدم بعدی وجود ندارد، میسوزاند و میخشکاند و از بین میبرد. راههای اعتیاد پیدا کردن به این مورد بسیار متفاوت و متنوع است. یا از کسی بدی میبینید و جای خالی¬اش مجبورتان میکند که جای خالی او را پر کنید، یا به چیزی نیاز دارید و وابسته-اش هستید و بدلیل خلا وجود آن چیز میخواهید جایش را با مواد پر کنید، یا سیگار دیگر نمیتواند لذت حداکثری را به شما بدهد و به دنبال یک مسکن و آرام بخش قوی¬تری میگردید و به هر حال شما از اعتیادهای کوچکتر شروع کرده¬اید و به مواد مخدر، غول آخر رسیده اید.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (3)

ترک مواد مخدر راههای زیادی هم دارد، کافی است به متخصصین این حوزه مراجعه نمایید تا با راههای موثر و علمی موجود برای ترک مواد مخدر آشنا گردید. اما یک نکته، قبل از هر چیز، تا به حال نیرویی در رگهای شما بوده که شما را از خود واقعی¬تان روز به روز دور کرده است. شما مدتیست( یا مدتهاست) که دیگر حال طبیعی را تجربه نکرده¬اید، شما یا آن نیرو در رگهایتان بوده و به صورت کاذب، شاد و سر حال بوده-اید یا آن نیرو در رگهای شما نبوده و خلا آن شما را خمار میساخته و خماری یکی از بزرگترین عذابهای بشریست چرا که وقتی وجودتان، رگ و پی¬تان از چیز قوی بنام مواد مخدر خالی گشته است، شما به اوج رخوت و بی حالی دچار خواهید شد. شما برای ترک، جدای از راه حلهای موجود برای ترک، نیاز دارید تا دوباره خودتان را پیدا کنید. ، شما باید بپذیرید که لذت بخش ترین لحظات را با خودتان داشته باشید، با خودِ خودتان، وجودتان، آن ذهنی که الان در مغز شماست و آن روحی که الان در نهاد شماست، شما باید با خودتان تنها بمانید(نه همیشه اما در بخش قابل توجهی از اوقات) و یاد بگیرید که از تفکر کردن با خودتان، از سرگرم شدن با خودتان و از تعمق کردن و نگریستن در وجود خودتان لذت ببرید. اطرافیان، آدمها و ابزار و وسایل میتوانند به شما در زندگی کمک کنند، نباید هم مانع این ارتباطات شوید، آنها میتوانند حتی گاهی هم باعث شوند که سطح لذت و رضایت شما، بدلیل داشتن آنها افزایش یابد. اما واقعیت این است که شما تا نتوانید از خودتان لذت ببرید محکوم خواهید بود به معتاد شدن و معتاد شدن قدم اول در مسیر نابودی است. یکی از مهمترین و بهترین راهها برای بودن با خودتان، احساس دوباره خودتان و لذت بردن از وجود خودتان به تنهاییست، بدون نیاز به مواد یا نیاز به افراد، قدم زدن، انجام مراقبه و ذن و حرکات یوگاست.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (3)

با این کارها شما برای لحظاتی خودتان را احساس خواهید کرد که در حال نفس کشیدن، پمپاژ شدن خون از قلب به رگها و تفکر کردن هستید. شما باید هر روز این حالات را تجربه کنید، باید بدانید که شما یک موجودیت مستقل هستید. رفته رفته به یاد بیاورید که یک انسانید و رسالتهایی بر عهده دارید. شما به دنیا نیامده-اید تا بکشید و بخورید و بخوابید، نیامده¬اید که فقط لذت ببرید. در ضمن این را هم به یاد داشته باشید که عمیق ترین و ماندگارترین لذات، لذتهای ذهنی هستند. زمانیکه شما خود را در حال پیشرفت کردن احساس میکنید، چیزی را تعمیر یا طراحی و خلق میکنید، بر کسی یا چیزی تاثیری مثبت میگذارید و نتیجه بودن خودتان و نتیجه زندگی کردنتان را لحظه ای بصورت عینی در نتیجه یک فعالیت مجسم میکنید، لذت ذهنی در وجود شما ایجاد میشود که اوج لذت بردن از زندگی است. راجع هورمون (دوپامین) حتما مطالعه کنید. راه زیبا زندگی کردن، عمیق لذت بردن و خوشبخت بودن همین هورمون دوپامین است. راه حلهای افزایش ترشح هورمون دوپامین را مورد مطالعه قرار دهید. یکی از آن راه حل¬ها، دوری از عادت و وابستگی است. از مواد مخدر شروع کنید، با ترک کردنش هم به افزایش رشد هورمون دوپامین کمک کنید و هم بعد از مدتها اجازه بدهید بدنتان خودش هورمون مورفین را بسازد و تزریق کند. مورفین طبیعی که دیگر نه تمام میشود و نه خماری دارد. لذت ببرید ازش...

کلیک ها: 19

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (2)
عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (2)

در بخش قبلی از اهمیت عادات در زندگی سخن گفتیم، اینکه عادات بخشی از زندگی و البته هویت ما را میسازند و اعتیاد پیدا کردن، وابسته شدن و دل بسته بودن پلهایی هستند به سوی نابودی و شکست ما. در این بخش میخواهیم عادت به سیگار کشیدن را بررسی کنیم. همگی این را قبول داریک که افراد موفق و موثر در جامعه کمتر پیش می¬آید که سیگاری باشند، شاید استثنائاتی نیز وجود داشته باشند اما اگر همین الان شما به افراد موفق و برجسته رشته و شغل خود نگاه کنید، چند در صد از آنها سیگاری هستند. به این نکته توجه کنید که سیگار از سه کانال به موفقیت، اعتبار و عزت نفس شما لطمه میزند. نخست، سلامتی¬تان است که به هر حال مورد قبول اکثر متخصصین امر است که سیگار از مهمترین عوامل مبتلا شدن افراد به انواع سرطان هاست، ریزش مو، خرابی دندانها، چروک شدن پوست و زردی رنگ صورت، کم اشتهایی و لاغری، مشکلات معده و روده، ضعف عضلانی، مشکل در خواب و سخت شدن بیداری، کم رمقی و خستگی زودرس، مشکلات تنفسی و... نیز از دیگر مضرات سیگار است که هر سیگاری حداقل با بخش زیادی از مشکلات نامبرده درگیر است. شما هنگامیکه به چندتا از این مشکلات مبتلا شوید(که کوچک¬ترینش مشکلات چروکی پوست و خرابی دندانها و زردی رنگ چهره و ریختن موهاست)، خود به خود از بخش زیادی از پتانسیل خود برای موفقیت محروممیشوید. این پتانسیل مشخصا قدرت شماست برای ابراز کردن و عرضه کردن خودتان در بازار استعدادها و توانمدیها، مطمئنا شما هنگامیکه به عنوان یک مذاکره کننده بین چند تاجر نشته¬اید و قصد دارید با یک قرار داد سود زیادی را نصیب خود کنید، زمانی که در یک مصاحبه شغلی میخواهید به شغل مورد نظر خود برسید، هنگامیکه میخواهید از یک فروشنده چیزی را بخرید و مشغول چانه زنی هستید و در شرایط این چنینی دیگر که شما باید بر طرف مقابل پیروز شوید، در صورتی یکی از دلایل موفقیت خود را تضمین کرده¬اید که خود را به خوبی تمام عرضه و ابراز کنید. شخصی که دندانهایش خراب، چهره¬اش زرد و بد رنگ، موهایش کم و خودش نیز کم رمق است و از همه بدتر اینکه ممکن است بوی سیگار نیز بدهد، نیمی از راه شکست خود را پیموده است. در مقابل شما اگر فردی سر حال، پر انرژی، چهره شاداب و هیچکدام از عوارض سیگار در ظاهرتان پیدا نباشد بسیارمیتوانید در دل طرف مقابل جا باز کنید.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (2)

دومین کانالی که از آن طریق سیگار به شما ضربه میزند، کانال مالی است. یک بار بنشینید و حساب کنید از روزی که سیگار را شروع کرده¬اید تا کنون، چقدر پول خرج کرده اید. یک حساب سرانگشتی بدست بیاورید. حالا سعی کنید دقیق تر و با نرخ تورم و افزایش قیمتی که در سیگار بوده، تغییر قیمتهایی که بخاطر تغییر سیگارتان بوجود آمده و از همه مهمتر اگر تا بحال بخاطر مشکلات جسمی ناشی از سیگار مجبور به خرج پول شده¬اید همه آنها را نیز با مبلغ قبلی جمع کنید. اگر جایی شما بخاطر سیگار روشنتان از موقعیتی گذشته-اید، قید چیزی را زده¬اید، اگر در آن سه دقیقه که دوان دوان رفته اید به بالکن که سیگار بکشید میتوانستید بمانید و با استادتان، رئیستان، همکارتان و رقیب تجاریتان در حاشیه کلاس یا اجلاس یا مراسم، سه دقیقه بیشتر صحبت کنید و چندین و چند موقعیت دیگر که بخطر سیگار از دست داده¬اید را ارزش یابی اقتصادی بکنید و اینها را نیز با مبلغ قبلی جمع بکنید تا به مبلغ سرسام آوری برسید که شما تا کنون یا از جیب داده¬اید یا میتوانستید به جیب بزنید اما نزدید. اما مشکل بعدی اینجاست که این زیانهای اقتصادی پایان ندارد و اگر شما به مقدار ایکس هزار تومان را تاکنون از دست داده-اید، مبلغ (دو ایکس) هزار تومان را نیز از حالا تا پایان عمرتان از دست خواهید داد. پس این را هم به مبالغ قبلی اضافه کنید تا کل زیان اقتصادی سیگار کشیدن را به زندگی خود محاسبه کرده باشید.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (2)

اما سومین دلیل و مهمترین دلیلی که میتواند از یک فرد سیگاری یک فرد شکست خورده و ضعیف و از یک فرد غیر سیگاری شخصیتی کارا و موفق بسازد، تفاوت در اراده آنهاست. فرد سیگاری کار خود را با سرعت انجام میدهد تا بتواند زود برود و نخ بعدی را روشن کند، چای میخورد تا سیگارش بیشتر به وی لذت بدهد، غذا میخورد تا بتواند عمیق¬تر کام بگیرد و چه جاها که میرود و چه جاها که نمیرود تا بتواند راحت¬تر سیگار بکشد. توجه کنید که ما این رفتار را از طرف یک انسان در حال مشاهده هستیم، اشرف مخلوقات، او خود را اینقدری کوچک و ضعیف کرده که برده چیز کوچک و بی ارزشی به اسمسیگار شده است. انسانی که در زندگی رسالت دارد بر جامعه و اطراف خود تاثیرگذار باشد، خودش را دائما در مسیر رشد و تعالی قرار دهد و از در جا زدن پرهیز نماید، کارش به جایی رسیده که هر کاری میکند بخاطر این است که با خیال راحت¬تری سیگار بکشد و از آن بیشتر لذت ببرد. شاید شما اگر سیگاری باشد، این موارد برایتان عادی شده باشد اما باور کنید اگر دو سال دیگر که دو سال از ترک سیگارتان گذشته است، به رفتار و سبک زندگی یک شخص سیگاری نگاه کنید، ممکن است از گذشته خودتان خجالت بکشید و به حال آن فرد معتاد به سیگار دل بسوزانید.
انسانها در موقعیتهای بالاتر که قرار میگیرند، دائما در حال انتخاب کردن از بین زیردستی¬هایشان هستند. بالاخره رئیس شما، کارفرمای شما، استاد شما و دیگر کسانی که موقعیت شغلی و اجتماعی بالاتری نسبت به شما دارند، هر روز بخشی از تایم کاری خود را به نگاه کردن به نتیجه کاری شما و فکر کردن به آن اختصاص خواهند داد. بنظرتان یک رئیس، یک کارفرما و یک استاد اینکه زیر دستی¬اش تا چه حد اراده و عزت نفس دارد، برایش مهم است یا خیر؟ همین مورد یک عامل بسیار تعیین کننده در سطح موفقیت شما خواهد بود. میتوانید امتحانش کنید.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (2)

در پایان لازم است اشاره کنم که هستند سیگاریهایی که موفقند و وجود دارند غیر سیگاریهایی که بسیار ناموفق و ضعیف زندگی میکنند. بیش از نیمی از دلایل موفقیت افراد تلاش و پشتکار و برنامه آنهاست. اما بحث بر سر آن درصدهای باقی مانده سازنده موفقیت است چرا که در کورس رقابت، خیلی¬ها تلاش میکنند و عرق میریزند و برنامه میریزند و پشتکار هم دارند، مورد تعیین کننده اما سبک زندگی، اراده و عزت نفس آنهاست.

عادت کردنهای ما از مهمترین دلایل شکست ماست (2)

کلیک ها: 20