چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم - 5.0 out of 5 based on 1 vote
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم

حتما شما هم دوست دارید مثل برخی از افرادکه آن‌قدر جذاب صحبت می‌کنند که از نشستن پای صحبت‌هایشان خسته نمیشوید صحبت کنید و دیگران نیز شیفته ی صحبت کردن شما شوند.. حتما سوالتان این است که چگونه جذاب صحبت کنیم لازم است است بدانید خیلی از افرادی که جذاب صحبت می‌کنند، بخش قابل توجهی از این جذابیت را مدیون صدایشان هستند.. هر کسی می‌تواند با رعایت نکات و انجام تمریناتی که در ادامه اشاره خواهیم کرد، صدایش را در مدتی نسبتا کوتاه، دلپذیرتر از آنچه که هست، تبدیل کند.

چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم

۱. رسا صحبت کنید

لازم نیست خیلی آهسته یا خیلی بلند صحبت کنید حجم صدایتان باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی شنیده شود، اما آنقدر بلند نباشد که گوش راآزار دهد. مِن‌مِن  و پچ پچ نکنید در چنین حالتی حضورتان در گفت‌وگو نادیده گرفته خواهد شد و چه بسا دیگران مدام وسط صحبت‌تان بپرند و رشته‌ی کلام‌تان را قطع کنند. داد نزنید، بلکه فقط سعی کنید بلندی صدایتان را متناسب با موقعیت تغییر بدهید.

۲. شمرده صحبت کنید

تند صحبت کردن باعث میشود دیگران نتوانند به خوبی منظورتان را متوجه شوند و باعث میشود مخاطب از یک جایی به بعد دیگر به حرف هایتان گوش نمیدهد اما آنقدر هم آرام صحبت نکنید که . مخاطب‌ فکر کند که کلمات را گم کرده‌اید و در حال سرهم کردن جمله‌ی بعدی هستید. مکث‌های کوتاه به گوینده فرصت می‌دهند تا روی تکه‌هایی از کلام خود تأکید بگذارد و همچنین نفسی تازه کنداما آهسته صحبت کردن بیش از اندازه نیز باعث میشود که به گوش مخاطبتان یکنواخت و خسته کننده به نظر بیایید

سرعت ایده‌آل صحبت کردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است. شما باید بتوانید صحبت خود را در هنگام تأکید با سرعت پایین‌تر و برای ایجاد هیجان با سرعت بالاتری پیش ببرید. در مجموع اگر بتوانید با سرعت مناسب و مکث‌های سنجیده صحبت کنید، حس کنجکاوی مخاطب را تحریک خواهید کرد.

چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم

۳. واضح صحبت کنید

یکی از نکات دیگر برای جذاب صحبت کردن واضح صحبت کردن است باید کلمات را واضح ادا کنید در هنگام صحبت کردن برای جلوگیری از نوک زبانی تلفظ کردن زبان و دندان ها و لب هارا به درستی تکان دهید و آنها را در وضعیت مناسبی قرار دهید گلو نیز باید باز و آزاد باشد تا بتوانید کلمات را با صدای رسا ادا کنید. شاید اولشبه نظر سخت باشد اما مطمئن باشید تلفظ واضح کلمات بعد از مدتی تمرین برای‌تان طبیعی خواهد شد

 ۴. نفس عمیق بکشید

اگر در هنگام صحبت کردن تند و کم عمق نفس بکشید صدایتان تودماغی و غیر عادی شنیده میشود تنفس عمیق یکی از مهم‌ترین مهارت‌های جذابیت صدا به شمار می‌رود. گاهی به دلیل استرس بد نفس میکشیم و صدایی شبیه جیغ جیغ  به مخاطب میرسد و مارا فردی بدون اعتماد به نفس جلوه میدهد متأسفانه در چنین مواقعی هرچه بیشتر دست‌و‌پا بزنید که خوش‌آهنگ صحبت کنید بدتر خواهد شد، مگر اینکه به جای قفسه‌ی سینه از دیافراگم نفس بکشید.

چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم

به عنوان تمرین با پنج شماره یک نفس عمیق بکشید، شکم‌تان را از هوا پرکنید و سپس با پنج شماره هوای فرو داده شده را خارج کنید. طرز صحیح نفس کشیدن را به همین ترتیب تمرین کنید و بعد از اینکه خوب مسلط شدید، هنگام صحبت کردن نیز همین‌طور نفس بکشید.

چه در حالت نشسته چه ایستاده پشت‌تان صاف باشد و قوز نکنید. سرتان را بالا و شانه‌هایتان را به سمت عقب بگیرید تا راحت‌تر بتوانید نفس عمیق بکشید و صدای جذاب‌تری پیدا کنید. صاف نشستن و بدون قوز ایستادن به افزایش اعتمادبه‌نفس نیز کمک می‌کند.

۵. آب کافی بنوشید

سیراب بودن بدن به افزایش رطوبت تارهای صوتی و در نتیجه جدابیت صدا کمک خواهد کرد در طول روز به جای استفاده از قهوه و چای آب تارهای صوتی باید انعطاف‌پذیر باشند تا بتوانند سریعا ارتعاش کنند. میانگین ارتعاش تارهای صوتی در زنان ۲۰۰ بار در ثانیه و در مردان ۱۲۰ بار در ثانیه است.

چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم

۶. با گام کنترل‌شده صحبت کنید

گام صدا به نوسانات صدا به لحاظ کوتاهی و بلندی میگویند و تأثیر بسزایی در جذابیت‌ صحبت کردن دارد. اگر با گام لرزان صحبت کنید، مخاطب‌ احساس میکند که استرس دارید و هول کرده‌اید. اما اگر بتوانید بر گام صدای خود مسلط شوید، شنونده از گوش دادن به کلام‌تان احساس آرامش خواهد کرد . نباید در تمام مدت با گام یکنواخت صحبت کنید، بلکه گام متغیر اما کنترل‌شده تأثیرگذارتر است.

۷. پرحرارت صحبت کنید

اگر شخصیت، محتوای کلام و نیت‌تان از پیامی که به مخاطب می‌رسانید همگی در یک راستا باشندصدایتان سرشار از شور و حرارت خواهد شد و مخاطب را میخکوب میکند شخصیت یعنی خودتان با همه‌ی افکار و تجاربی که موجب تمایزشما از دیگران می‌شوند و به شرایط منحصربه‌فرد زندگی افراد بستگی دارند. محتوای کلام هم مشخص است، یعنی همان موضوع صحبت. نیت نیز همان هدف شماست که انتظار دارید در نتیجه‌ی صحبت‌هایتان کسب کنید. افرادی که این‌گونه صحبت می‌کنند، کلام‌شان معتبر و راستین به نظر می‌‌رسد، در حالی که مثلا اگر نیت‌تان نامشخص یا در تضاد با پیامی که منتقل می‌کنید باشد، از قدرت صدایتان کاسته خواهد شد مخاطب از شما گریزان خواهد بود.

چگونه با صحبت کردنمان جذاب تر به نظر برسیم

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد