روش هایی برای جلوگیری از طوفان های گرد و غبار

به گفته مدیر سازمان معصومه ابتکار، منابع طوفان گرد و غبار استان در حال گسترش هستند و وزارت محیط زیست سرمایه کافی برای پایان دادن به آن را ندارد. وی به ایلنا گفت که با توجه به خشکسالی های طولانی، منابع طوفان گرد و غبار در استان با افزایش ناگهانی در حال رشد هستند و افزود که منابع مالی مورد نظر برای مبارزه با این پدیده به سازمان اعطا نمی شود.

 

روش هایی برای جلوگیری از طوفان های گرد و غبار

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و رییس کنونی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای مذاکرات در نیویورک شرکت کرده اند. در جلسه جمعه، آنها نظراتی درباره تحولات در سازمان ملل متحد و کنفرانس آینده در مورد پایداری صلح داشتند. آنها همچنین در مورد برگزاری نشست در ماه جولای در رابطه با مقابله با آلودگی ناشی از ریزگردها، موضوعی که برای ایران بسیار مهم است، و نیز سایر مسائل دوجانبه بحث کردند. ایران در حال حاضر برنامه ریزی برای حل علل ریشه ای طوفان گرد و غبار در داخل کشور را اجرا می کند، اما به گفته رییس جمهور ایران، نیاز به همکاری منطقه ای و بین المللی برای از بین بردن منشاء های دیگر اینچنین طوفانی در عراق، سوریه و عربستان سعودی است.

 

روش هایی برای جلوگیری از طوفان های گرد و غبار

ایران انتقال آب را برای کنترل آلودگی هوا آغاز می کند

ایران یک کانال آبیاری درجنوب غربی استان خوزستان به عنوان بخشی از تلاش ها برای مقابله با تهدید آلودگی گرد و غبار به استان های غربی و جنوب غربی مجاور عراق، تاسیس کرده است. محمود حجتی، وزیر کشاورزی ایران، از کانال بازدید کرد که انتظار میرود آب به مناطقی که منشاء طوفان شن و گرد و غبار است هدایت شود. در طی این دیدار، وی با غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، صحبت کرد .به گزارش ایسنا در روز سه شنبه، کانالی با طول 47 کیلومتر،( کانال پورشریفی )که توسط موسسه جهاد نصر ایجاد شده است، جهت حرکت آب از رودخانه کارون به مناطق جنوب شرقی اهواز که منشاء اصلی آلودگی گرد و غبار در این استان هستند، ساخته شد. کانال دارای عرض 30 متر است، اما قسمت 10 کیلومتری آن 50 متر عرض دارد. این کانال 20 متر مکعب آب در هر ثانیه از کارون به 42000 هکتار از مناطق بحرانی انتقال می دهد. حجتی همچنین به ایرنا گفت که برنامه های کوتاه مدت دولت برای مقابله با آلودگی گرد و غبار، از جمله آبیاری و کاشت درخت در این مناطق، دو ماه قبل از پایان سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پیش از این در مصاحبه تلویزیونی روز دوشنبه گفت که تاکنون پنج هزار درخت در مناطق بحرانی کاشته شده و تا اواسط ماه مارس به 30 هزار راس می رسد. وی در جریان مصاحبه زنده تلویزیونی دولت گفت: "کانال آبیاری بزرگ برای انتقال آب کارون به مناطق بحرانی در دو روز آینده ساخته می شود."البته، زمان زیادی طول می کشد که نهال ها به درخت تبدیل شوند، اما ما باید به جای نشستن در برابر این مشکل کاری انجام دهیم، حتی اگر تلاش های ما پس از 5 تا 10 سال به نتیجه برسد. ما در حال حاضر از زمان عقب ماندیم، "روحانی ادامه داد که آب مراتع را خیس می کند و به جلوگیری از گرد و غبار و طوفان های شن و ماسه می انجامد. او همچنین به استفاده از مالچ، علاوه بر کاشت درختان و آبیاری، به عنوان روش دیگری برای کنترل طوفان گرد و غبار اشاره کرد.

 

روش هایی برای جلوگیری از طوفان های گرد و غبار
ساکنان ایران در استان های غربی و جنوب غربی، به ویژه خوزستان و ایلام، مواجه با افزایش روند ریز گردها هستند که عمدتا از سوی تالاب ها و باتلاق های خشک کشورهای همسایه و در ایران ایجاد می شود.براساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط سازمان محیط زیست استان خوزستان، شاخص آلودگی هوای اهواز درسطح بالاتر از خطر که 500 است قرار دارد، و سطح فعالیت PM2.5 را متوقف می کند و 53 بار بدتر از سطح متعادل است. سطح خطرناک هشداری است که برای هر کس ممکن است اثرات بیماری داشته باشد و توصیه می شود در داخل خانه بمانند. امروزه بسیار مهم است که از روش های جدید برای تثبیت خاک و کنترل مراکز بحران شن و طوفان گرد و خاک استفاده شود. برای مقابله با چنین مشکلی، فن آوری های جدید برای تولید انواع مختلف مالچ بیولوژیک و پلیمری توسعه یافته اند که از مزایای سهولت استفاده، دوام و هزینه های پایین برخوردار هستند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط معاون علم و فناوری ریاست جمهوری ایران ، تست های میدانی و ارزیابی محصولات جدید نشان می دهد که عملکرد آنها در تثبیت خاک و کنترل گرد و غبار پایدار و کارآمد است.

 

روش هایی برای جلوگیری از طوفان های گرد و غبار

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد