روش های درمان بواسیر (هموروئید)

روش های درمان بواسیر (هموروئید)
1- درمان های خانگی
روش درمان خانگی بواسیر، بر تغییر رژیم غذایی و تغییر در سبک زندگی استوار است. در این روش درمان بایستی بیمار رژیم غذایی سرشار از فیبر و مایعات را انتخاب کند، همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده از مکمل های فیبر، نشستن در آب گرم و استراحت کافی لازم و ضروری است.
یکی از درمان های موثر خانگی برای رفع یبوست نوشیدن آب گرم قبل از صبحانه است. برای این منظور هر روز یک لیوان آب گرم را نیم ساعت قبل از صبحانه میل نمایید. این کار موجب افزایش حرکات روده شده و از یبوست و خشک شدن مدفوع جلوگیری می کند و در نهایت موجب تسکین و بهبود بواسیر می شود.
همچنین نشستن در آب گرم برای چندین بار در روز علاوه بر این که موجب بهبود بواسیر می شود، اجابت مزاج را نیز راحت تر می کند.
یکی دیگر از درمان های خانگی موثر برای تسکین و یا حتی درمان بواسیر استفاده مستمر و منظم از انجیر خشک است. دانه های موجود در انجیر خشک روده را تحریک کرده و مانع از تجمع مدفوع در آن می شود و از یبوست جلوگیری می کند.

روش های درمان بواسیر (هموروئید)
برای این منظور می توان انجیر خشک را به دو صورت خشک و یا خیس کرده مصرف کرد. اگر از خیس کرده آن استفاده می کنید بهتر است صبح قبل از صبحانه آن را میل نمایید.
مصرف کنجد نیز راه دیگری بهبود و تسکین دردهای ناشی از بواسیر است. برای این منظور مقداری کنجد را له کرده و به مدت چند روز میل نمایید. کنجد خاصیت ملین دارد و یبوست را بهبود می بخشد. همچنین می توان از جوشانده کنجد نیز استفاده کرد.
استفاده از زیتون نیز برای کمک به درمان یبوست ناشی از بواسیر مفید است. همچنین می توان برای درمان بواسیر از پودر خشک شده زیتون به همراه ریحان خشک شده استفاده کرد.
ریحان حاوی اسانس های ضروری، از جمله اگنول(eugenol)، citronellol و لینالول(linalool) است. این مواد، روغن های مهارکننده آنزیمی هستند که به کاهش التهاب کمک می کند بنابراین استفاده از ریحان تازه نیز در تسکین دردهای ناشی از بواسیر موثر می باشد.
لازم به ذکر است کلیه درمان های خانگی در صورت استمرار به انجام آنها نتیجه دلخواه را موجب می شوند و در غیر این صورت تاثیری نخواهند داشت.

روش های درمان بواسیر (هموروئید)
2- درمان دارویی
برای درمان بواسیر داروها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: داروهای موضعی و داروهای شیافتی.
استفاده از هر دو دسته این داروها برای مدت زمان کوتاه تاثیرگذارند اما نکته مهم آن است که به علت عوارض جانبی این نوع از داروها نمی توان در درمان طولانی مدت از آنها استفاده کرد.
این داروها عبارتند از: داروهای حاوی استروئید، لیدوکائین و اپی‌نفرین.
اگر بیمار در اثر بارداری دچار مشکل بواسیر شده است، توصیه می شود برای محافظت در برابر عوارض جانبی احتمالی داروها بر روی جنین، درمان دارویی خود را به بعد از زایمان موکول کند و در مدت بارداری از روش های درمان خانگی استفاده کند.

روش های درمان بواسیر (هموروئید)

3- درمان توسط طناب لاستیکی
در این روش با قطع جریان خون در قسمت بواسیر، درمان انجام می گیرد. برای این منظور نوارهای زخم لاستیکی را در بالای خط ایجاد بواسیر چسبانده و به مدت یک هفته مانع خون رسانی به این ناحیه می شویم. پس از این مدت بواسیر خشک و جدا می شود. این نوع درمان در بیشتر موارد اثربخش است اما در برخی از موارد استفاده از این روش عوارض جانبی و درد شدید به همراه دارد. 
4- درمان با اسکلرتراپی
در این روش برای درمان هموروئید دارویی مانند فنول در بواسیر تزریق می شود. این ماده موجب از بین رفتن رگ های هموروئید شده و پس از مدتی آن را نابود می کند.

5- درمان به کمک اشعه
در این روش درمان به کمک اشعه های مختلف (اشعه فراقرمز، لیزر و جراحی کرایو) بسته به نوع هموروئید برای از بین بردن آن استفاده می کنند. این روش درمانی در مورد بیمارانی که دچار هموروئید خارجی هستند با احتمال برگشت بیماری همراه است.
6- جراحی بواسیر
در صورتی که روش های درمانی ذکر شده برای درمان بواسیر اثربخش نبودند استفاده از جراحی گزینه آخر است. البته نوع جراحی بستگی به نوع بواسیر دارد و جراحی نیز خالی از عوارض جانبی نیز نخواهد بود.
عوارض جانبی جراحی عبارتند از: خونریزی، عفونت جای جراحی، تنگ شدن مقعد، بی اختیاری در اجابت مزاج.
در صورتی که فرد مبتلا به هموروئید خارجی باشد می توان با برش هموروئید اقدام به جراحی آن کرد. معمولا این روش جراحی در موارد بسیار وخیم که هموروئید بسیار بیرون زدگی دارد استفاده می شود. پس از جراحی نیز بیمار درد بسیاری را بایستی تحمل کند و در بیشتر موارد حدود یک ماه زمان می برد تا زخم ها بهبود یافته و فرد درمان شود.
در نوع دیگری از جراحی قسمتی از هموروئید که بیش از حد بزرگ شده و بیرون زدگی دارد برداشته شده و قسمتی دیگر را در جای خود قرار داده و بخیه می کنند تا دوباره خارج نشود. این روش معمولا درد کمتری نسبت به روش اول دارد و بیمار زودتر بهبود می یابد، اما به طور کلی احتمال برگشت بیماری در این روش بیشتر از روش اول خواهد بود.
در روش سوم جراحی که عوارض جانبی کمتری نسبت به دو روش قبلی دارد و در عوض احتمال برگشت بیماری هم بیشتر است، به کمک داپلر فراصوت محل دقیق هموروئید را شناسایی کرده و سرخرگهای آن را به هم متصل کرده و بخیه می کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد