روش های درمان سنگ کیسه صفرا

امروزه افراد زیادی به سنگ کیسه صفرا مبتلا هستند بدون اینکه خود آنها از این بیماری اطلاعی داشته باشند. معمولا سنگ کیسه صفرا در برخی از افراد با علائمی همراه نیست وپس از چند وقت که شدید تر شود افراد علائم آن را احساس خواهند کرد اگر فردی احساس درد در قسمت معده خود کرد یا سابقه وراثت درمورد سنگ کیسه صفرا دارد بهتر است که هرچه سریع تر اقدام به درمان کند زیرا معمولا این سنگ می تواند عوارض زیادی را در هضم و گوارش افراد ایجاد کند هرچه که زودتر این بیماری را درمان کنید احتمال وخیم تر شدن آن را کمتر کرده اید.

کیسه صفرا یک کیسه کوچک است که در زیر کبد قرار دارد و کار آن ترشح املاح صفراوی برای هضم وجذب غذا می باشد این املاح در کاهش اثرات اسید معده بسیار مفید هستند زیرا معمولا این املاح تا حدود زیادی قلیایی هستند واثرات اسید را خنثی می کنند معمولا کسانی که کیسه صفرای آن ها به درستی عمل نمی کند به زخم های دهانه روده مبتلا می شوند زیرا روده نسبت به معده به اسید حساس تر است. ماده صفراوی به رنگ زرد است و در اثر مرگ سلول های قرمز و بیلی روبین حاصل می شود معمولا کسانی که مشکلات سنگ کیسه صفرا دارند این ماده به راحتی وارد خون آنها می شود و در نتیجه باعث یرقان و زردی در آنها خواهد شد و حدود 80 درصد از سنگ های کیسه صفرا در اثر تجمع کلسترول ایجاد می شوند زیرا کلسترول یکی از مواد اساسی در تشکیل سنگ های صفراوی می باشد و حدود 20 درصد آنها کلسیمی هستند.

روش های درمان سنگ کیسه صفرا

تجمع کلسیم زیاد در قسمت هایی مانند صفرا انجام نمی شود مگر اینکه فرد خیلی زیاد از مواد کلسیمی استفاده کرده باشد یا از قرص های کلسیمی به وفور استفاده کرده باشد در نتیجه این مواد در کبد رسوب می کنند و وارد گردش خون شده و باعث رسوب کلسیم در کیسه صفرا می شود اما تئوری سنگ صفرا معمولا در مواردی ایجاد می شود که مواد کلسترولی در آن نفوذ کنند زیرا در واقع تجمع کلسترول ممکن است در کیسه صفرا باعث ایجاد سنگ های صفراوی شود از علائم این بیماری در صورت پیشرفت ان در بدن می توانید به احساس تهوع و استفراغ درد های شکمی که اغلب دستگاه گوارش و معده را درگیر خواهد کرد همچنین سو هاضمه و امثال این موارد را می توان بیان کرد معمولا سنگ های صفراوی خود دردی ایجاد نمی کنند این دردها معمولا زمانی ایجاد می شود که این سنگ ها در مجرا به حرکت در بیایند.

 به گفته پزشکان معمولا به این سنگ ها بیماری خاموش گفته می شود و درد های آن فقط زمانی است که این سنگ ها در حرکت باشند برای تشخیص سنگ صفرا باید اسونوگرافی از کیسه صفرا انجام شود تا ناراحتی هایی مانند کوله سیستیت مطمئن شوند و یا از رادیونوکلئید با مواد رادیو اکتیو برای تشخیص بیماری های معده و کیسه صفرا استفاده خواهد شد . شواهدی مبنی بر عفونت هایی وجود دارد که ممکن است مجاری صفراوی را به طور کامل درگیر کند .همچنین می توانید برای تشخیص از آزمایشاتی که سطح کلسترول خون را نشان می دهند و همچنین بیلی روبین استفاده شود.

روش های درمان سنگ کیسه صفرا

معمولا کسانی که دچار سنگ کیسه صفرا می شوند بیلی روبین  خون آنها از حد طبیعی بالا تر خواهد رفت . یکی از مهم ترین درمان های سنگ کیسه صفرا ایجاد تعادل وزن است که می تواند تا حدود زیادی به بهبود این بیماری کمک کند و البته بهتر است این افراد از کاهش وزن سریع اجتناب کنند. کاهش وزن که به سرعت انجام می شود معمولا سیستم ایمنی را ضعیف می کند و وضعبت بیماری را در افراد ممکن است وخیم تر کند همچنین کاهش وزن سریع خود عاملی برای اسیب رساندن به دستگاه گوارش و کیسه صفرا خواهد بود همچنین این افراد بهتر است از مواد کلسترولی مانند چربی ها به میزان خیلی کمی استفاده کنند این میزان ممکن است در خون آنها بالا برود وباعث تشدید تشکیل سنگ های صفراوی شود موادی که حاوی ویتامین C هستند را حتما به برنامه غذایی خود اضافه کنند این مواد معمولا دارای لیسیتین هستند که باعث می شود این سنگ ها به سرعت آب شوند زیرا این مواد معمولا سطح بالایی از اسید را دارند که باعث حل شدن چربی ها خواهد شد همچنین در برنامه غذایی خود میزان مواد لبنی را به حداقل برسانند مواد لبنی این افراد را مستعد ایجاد سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا می کند بهتر است این افراد از آبلیمو و روغن زیتون استفاده کنند این مواد به دفع سنگ صفرا کمک خواهد کرد.

روش های درمان سنگ کیسه صفرا

آخرین راه خلاصی از این بیماری ها به شرط خوب نشدن با رعایت تغذیه، عمل جراحی است. این عمل معمولا با شکستن سنگ های صفراوی انجام خواهد شد .یا یک شکاف ایجاد می کنند و به وسیله ان سنگ را از کیسه صفرا خارج خواهند کرد این جراحی معمولا نیاز به بیهوشی عمومی دارد ولی نیاز به زمان زیادی ندارد اگر این سنگ ها مجاری صفراوی را ببندند باعث ایجاد زردی ویرقان شدید یا گوله سیستیت می شوند که در نتیجه سطح بالاتری از یرقان را ایجاد خواهد کرد پوست این افراد معمولا زرد رنگ است و این افراد معمولا سطح بیلی روبین نرمالی را درخون مانند افراد نرمال ندارند. از روش های دیگر درمان به لاپاراسکوپی اشاره می کنند یا سنگ های صفراوی را به همراه دارو ناشی از آب کردن سنگ های کلسترولی به میزان 2ت4 بار در روز باید استفاده شود این داروها شامل داروهای اورسودیول استفاده خواهد شد. سنگ شمکنی با موج روج دیگری در از بین بردن سنگ های صفراوی خواهد بود این سنگ شکن تولید امواجی می کند که به راحتی سنگ را خرد می کند و در مرور زمان سنگ را افراد دفع خواهد کرد.

روش های درمان سنگ کیسه صفرا

غذاهایی که باعث ایجاد سنگ های صفراوی می شود یکی این غذاها، فست فود ها هستند که معمولا احتمال ایجاد این سنگ ها را بیشتر خواهند کرد این مواد در هنگام طبخ روغن زیادی را به خود می کشند و باعث پرحجم شدن معده خواهند شد. دسته دیگر مواد شامل مواد کلسیمی هستند این دسته از مواد را باید تا حدود زیادی از برنامه غذایی خود حذف کنید.

روش های درمان سنگ کیسه صفرا

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر