روش های درمان شب ادراری

شب ادراری در کودکان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد این دلایل می تواند به دلیل بیماری های جسمی باشد و کودک به بیماری های دستگاه ادراری مبتلا باشد یا اینکه کودک دارای مشکلات ذهنی و روانی باشد که معمولا این مشکلات بیشتر در بیماری های یک کودک خود نمایی می کنند هر دو از این مسائل می تواند کودک را به خود درگیر کنند.

بعضی از داروهایی که ممکن است باعث کاهش هورمون های ضد ادراری شوند و با کاهش ظرفیت مثانه رو به رو شوند می تواند باعث ایجاد شب ادراری در کودکان شود همچنین مشکلات مرتبط با مثانه مانند سنگ مثانه می تواند باعث ایجاد شب ادراری کودکان شود. از دیگر دلایل شب ادراری می توان به عفونت های ادراری اشاره کرد. گاها بعضی از عوامل روانی به خصوص استرس هم می تواند در شب ادراری های او مقصر باشد.

روش های درمان شب ادراری

شب ادراری اولیه بیشتر دو جنبه دارد یا این بیماری ارثی است که از ابتدا بوده است یا اینکه در ابتدا نبوده است و سپس در اثر عوامل اکتسابی مانند بیماری هایی که پس از تولد در کودک ایجاد شده است یا مشکلات روانی می تواند عامل ایجاد شب ادراری در یک کودک باشد. شب ادراری های ثانویه باید دلایل آنها به سرعت بررسی شود ودرمان شود مثلا اگر کودک به بیماری عفونت های ادراری مبتلا باشد باید سریعا درمان شود یا اینکه ممکن است کودک به بیماری های خود ایمنی مبتلا باشد که می تواند عامل دیگری در ایجاد شب ادراری ها باشد همچنین برای اصلاح این بیماری باید کودک از لحاظ سندرم های مختلف بررسی شود گاها این بیماری در اثر بیماری های آلرژیک ایجاد می شود که باز هم باید این مورد در کودکان مختلف شناسایی شود و در کودک کنترل شود برای همین نیاز است که با اقدام هایی در مورد رفتارهای والدین هرگونه بیماری هایی را در کودک درمان کرد معمولا استرس هایی را که کودکان می گیرند به دلیل نقص در ارتباط با والدین آنها است و یا مشکلاتی است که این کودکان در ارتباط با اولیای مدرسه از خود نشان می دهند.

روش های درمان شب ادراری

مهم ترین راه درمان در ابتدا مراجعه به یک پزشک است تا بتواند در ابتدای دلیل ابتلا به بیماری را تشخیص دهد سپس اگر کودک مشکلی از نظر جسمی نداشته باشد باید به یک روان پزشک مراجعه کند تا بتواند مشکلات روانی که باعث ایجاد این بیماری می شوند را شناسایی و درمان کنند در راستا درمان بیماری هایی که با روان فرد در ارتباط هستند خانواده می تواند مهم ترین نقش را ایفا کند. همچنین فناوری جدید به کودکان کمک کرده است یک تشک هشدار دهنده برای بیدار کردن کودک ساخته شود این تشک به والدین هم کمک می کند که کودک را قبل از اینکه ادرار کند بیدار کنند.

روش های درمان شب ادراری

خوراندن مواد مایع مانند چای و آب می تواند باعث افزایش ظرفیت مثانه شود تا این مثانه حجم بیشتری پیدا کند و بتواند میزان بیشتری از ادرار را نگاه دارد باید سعی کنید فاصله بین زمان های ادرار کودک را کم کنیم و این به مرور زمان باعث افزایش حجم مثانه کودک خواهد شد. برای کودکانی که دچار این مشکل هستند باید یک رژیم غذایی خاص را پیگیری کنید مثلا از مواد غذایی گرم وخشک مانند ادویه هایی مثل فلفل و سرکه و نوشیدنی ها به میزان زیاد استفاده کنید این نوشیدنی ها بهتر است حاوی مواد گاز دار نباشد تا به سلامت او آسیبی وارد نکند همچنین از مصرف مواد کافئین دار در مقدار بالا برای کودک خود خودداری کنید این مواد تا حدود زیادی باعث حبس ادرار می شوند و مشکل شب ادراری را در کودک افزایش خواهند داد. یکی دیگر از راه های درمان آن در کودکان آموزش دستشویی رفتن است باید به او بگویید زمانی که به دستشویی می رود نباید برای تخلیه مثانه عجله کند بلکه باید صبر کند تا مثانه او کاملا خالی شود معمولا کودکانی که عجله می کنند نمی توانند به خوبی ادرار کنند وادرار در مثانه آنها باقی خواهد ماند.

روش های درمان شب ادراری

 ورزش هایی که باعث تقویت عضلات شکم خواهند شد می تواند تا حدود زیادی شما را در رفع این مشکل یاری دهد این ورزش ها شامل ورزش هایی مانند دراز ونشست است که بسیار هم می تواند برای تقویت عضلات شکم مهم باشد. سعی کنید روزی چند بارکودک را وادرار کنید شنا برود این عمل تا حدود زیادی باعث تقویت عضلات شکمی او خواهد شد. همچنین سعی کنید استرس های کودک را چه در خانه وچه در محیط های اجتماعی کم کنید تا مهم ترین عامل بروز شب ادراری را در کودکان کم کند این عامل را باید به حداقل ممکن خود کاهش دهید معمولا کودکانی که در محیط های خود دچار نگرانی یا ترس هستند این حالت را بیشتر در خود نشان می دهد . همچنین گفتن داستان و سرگرم کردن کودک برای رهایی از مسائل مختلف و مشغول کردن ذهن او می تواند تا حدود زیادی به شما در کاهش این شرایط کودکان کمک کند. سعی کنید برای کودکان برنامه های آرامش بخش ومرفه ایجاد کنید تا ذهن آنها به مرور زمان آرام شود واز مشکلات و استرس هایی خود رهایی پیدا کنند.

 روش های درمان شب ادراری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد