روش هاي پيشگيري از بارداري

روش های پیشگیری از بارداری

امروزه روش هاي بسياري براي پيشگيري از بارداري وجود دارد. اما هر فرد بايستي با توجه به شرايط جسمي و سلامتي خود، روش مناسب را انتخاب نمايد.

البته روش هاي طبيعي جلوگيري از بارداري نيز، از حاملگي پيشگيري مي کنند، اما در مقابل عفونت هایي که از راه رابطه ی جنسي منتقل می شوند، روش هاي کارآمدي به شمار نمي روند. تنها راه محافظت از خود در مقابل عفونت هاي منتقله از راه جنسي و يکي از ساده ترين روش هاي جلوگيري از بارداري، استفاده از کاندوم مي باشد.

کدام روش ها براي جلوگيري از بارداري موثر است؟

در اينجا چند روش جلوگيري از بارداري بعد از رابطه را بيان مي کنيم و ميزان اثربخشي هر روش را با توجه به تعداد زناني که با استفاده از آن روش باردار شده اند، مورد بررسي قرار مي دهيم.

تذکر: به عنوان مثال، اگر روش مورد نظر پيشگيري از بارداري 99 درصد موثر باشد، 1 زن از هر 100 نفر که از آن استفاده مي کند، در يک سال باردار مي شود.

همچنين اگر روش مورد نظر، به درستي مورد استفاده قرار نگيرد، به همان نسبت موثر نخواهد بود.

روش هاي جلوگيري از بارداري که بيش از 99% موثر هستند، عبارتند از:

-ايمپلنت ضد بارداري (سه سال)

-سيستم داخل رحمي يا IUS     (پنج سال)

-دستگاه داخل رحمي، يا IUD ( پنج تا 10 سال)

-عقيم سازي زنانه (دائمي)

-وازکتومي مردان (دائمي)روش های پیشگیری از بارداری

روش هاي جلوگيري از بارداري زير اگر هميشه به صورت درستي استفاده شوند که 99% موثرند؛ اما از آنجايي که معمولا در برخي موارد اشتباهاتي در استفاده از آنها رخ مي دهد، در بيشتر موارد حداکثر 95% موثر مي باشند. اين روش ها عبارتند از:

-تزريق بارداري (هر 8 هفته يا هر 12 هفته تجديد، بسته به نوع)

-قرص ترکيبي (هر روز به مدت 3 هفته از هر ماه مصرف مي شود)

-قرص پروژسترون (هر روز مصرف مي شود)

-حلقه واژني (تجديد به صورت يک بار در ماه)

موارد زير در روش هاي جلوگيري از بارداري، 98-92% موثر هستند، اگر هر بار که رابطه جنسي داريد، به درستي استفاده شوند:

-کاندوم

-ديافراگم يا اسپرم کش

آيا مي توان براي جلوگيري از بارداري، از ترکيبي از روش هاي گفته شده استفاده نمود؟

روش های پیشگیری از بارداری

انتخاب روش جلوگيري از بارداري، در بيشتر موارد، بستگي به خود فرد دارد و در صورتي که شما فرد منظمي هستيد و در به کار بردن روش هاي مختلف، دچار سردرگمي نمي شويد، مي توانيد دو يا چند روش جلوگيري را انتخاب نماييد.

البته بسياري از افراد، ترجيح مي دهند، از يک روش جلوگيري استفاده کنند. اما در برخي موارد نيز ممکن است مجبور به استفاده از يک روش جايگزين شويد. بنابراين شناخت انواع روش هاي جلوگيري از بارداري مي تواند در زمان هاي مختلف موثر واقع گردد.

بسياري از ابزارهاي ضد بارداري مانند قرص هاي ضدبارداري، با استفاده از هورمون هايي که شبيه به هورمون هاي زنانه (استروژن و پروژستروژن) هستند، توليد مي شوند. پيشگيري از بارداري توسط اين روش ها براي برخي از زنان، مانند زناني که داراي شرايط پزشکي خاص مانند سرطان سينه هستند؛ مناسب نمي باشد. بنابراين اين دسته از زنان بايستي روش هاي جايگزين ديگري مانند روش هاي طبيعي جلوگيري از بارداري و يا روش هايي که از هورمون ها استفاده نمي کنند، را انتخاب نمايند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر