روش های پیشگیری از مسمومیت های غذایی

برای پیشگیری از مسمومیت غذایی در خانه نکات ذیل را رعایت نمایید: دست ها، ظروف و سطوح مواد غذایی را بشویید. قبل و بعد از دست زدن یا تهیه غذا، دست های خود را با آب گرم و صابون بشویید. استفاده از آب داغ و صابون برای شستن ظروف، تخته برش و دیگر سطوح که استفاده می کنید بسیار مفید و کاربردی میباشد. غذاهای خام را جدا از غذاهای آماده طبخ نگهداری نمایید. هنگام خرید، تهیه غذا یا ذخیره مواد غذایی، گوشت خام، مرغ، ماهی و صدف را از مواد غذایی دیگر بطور جداگانه نگه دارید. این مساله از آلودگی متقاطع جلوگیری می کند.

 

روش های پیشگیری از مسمومیت های غذایی

غذاهای پخته شده را در دمای مطمئن طبخ نمایید. اطمینان حاصل کنید که ماهی و صدفها به طور کامل پخته شده اند. مواد غذایی یخچالی را به سرعت و در عرض دو ساعت از خرید و یا آماده سازی آن ها طبخ نمایید. اگر دمای اتاق بالاتر از ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲.۲ درجه سانتیگراد) باشد، حداکثرظرف یک ساعت غذاهای یخچالی را در داخل یخچال بگذارید. مواد غذایی یخ زده سالم محسوب میگردند و توصیه اکید بر آنست که این نوع مواد یخ زده نه در محیط خانه و بلکه در داخل یخچال دیفراست شوند.

اگر غذای یخ زده را با مایکروویو و با استفاده از تنظیمات "یخ زدایی" یا "50 درصد قدرت" دیفراست میکنید، مطمئن شوید که آن ماده غذایی قرار است بلافاصله طبخ گردد و اگر به این موضوع شک دارید،آن را از دستگاه خارج سازید. اگر مطمئن نیستید که ماده غذایی تهیه یا نگهداری شده سالم نیست ، آن را دور بندازید. مواد غذایی که در دمای اتاق بیش از حد زمان ممکن نگهداری شده اند، امکان دارد حاوی باکتری ها یا سمومی باشند که با پخت و پز از بین نروند. غذاهای خوشمزه ای را که در مورد آن مطمئن نیستید را به هیچ وجه نچشید و بلکه صرفا آن را دور بندازید.این غذاها شاید ظاهر و بوی خوبی داشته باشند ولی ممکن است که برای تناول مناسب نباشند.

مسمومیت غذایی بخصوص برای نوزادان، زنان باردار و جنین، افراد مسن و افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی به طور جدی و بالقوه خطرناک بوده و لذا این افراد بایستی اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند.

 

روش های پیشگیری از مسمومیت های غذایی

روش های پیشگیری از مسمومیت های غذایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد