روماتيسم قلبي چيست و چگونه درمان مي شود؟
روماتيسم قلبي چيست و چگونه درمان مي شود؟

يکي از بيماري هايي که اغلب افراد در فصل سرما به آن مبتلا مي شوند، گلودرد است. گلودرد در ظاهر بيماري بسيار ساده اي است و برخي از افراد تصور مي کنند، نيازي به درمان ندارد و پس از گذشت چند روز به خودي خود بهبود مي يابد.

اما بي توجهي به درمان اين بيماري ساده، ممکن است عوارض جبران ناپذيري به همراه داشته باشد که يکي از آنها بيماري روماتيسم قلبي است. در ادامه مطلب بيشتري را راجع به روماتيسم قلبي بيان خواهيم نمود.

بيماري روماتيسم قلبي چيست؟

زماني که فردي بر اثر عفونت گلو، دچار تب شديدي مي شود؛ در صورتي که عفونت گلو درمان نشود و يا به صورت ناقص درمان شود؛ موجب ايجاد التهاب در دريچه هاي قلب مي شود. باقي ماندن و بي توجهي به درمان اين التهاب سبب ابتلا به بيماري روماتيسم قلبي مي شود. البته شرايط خاص بدني افراد نيز در ابتلا به اين بيماري نقش تعيين کننده اي دارد و ممکن است فردي به دليل داشتن استعداد ذاتي بدن خود، سريع تر به اين بيماري دچار شود.

علائم و نشانه هاي روماتيسم قلبيروماتيسم قلبي چيست و چگونه درمان مي شود؟

1- تب
2- درد در مفاصل
3- درد قفسه سينه
4- تپش قلب
5- تنگي نفس
6- ايجاد تورم در مچ پا يا مچ دست و يا هر دو
7- ايجاد تورم در معده
8- خستگي بيش از حد
9- احساس سنگيني در قفسه سينه
10- وجود بلوک درجه يک در نوار قلب فرد
11- افزايش سرعت رسوب گلبول قرمز

علل ابتلا به روماتيسم قلبيروماتيسم قلبي چيست و چگونه درمان مي شود؟

بزرگترين علت ابتلا به روماتيسم قلبي، تب استرپتوکوکوس است که موجب مي شود سيستم ايمني بدن، براي محافظت از خود در مقابل باکتري هاي گلودرد، آنتي بادي هايي هايي توليد کند، که به بافت هاي خود حمله مي کنند.

از ديگر علل ابتلا به روماتيسم قلبي مي توان موارد زير را برشمرد:

- وراثت
- باکتري استرپ
- بهداشت نامناسب محيط زيست بيمار

عوارض جانبي روماتيسم قلبيروماتيسم قلبي چيست و چگونه درمان مي شود؟

براي تشخيص روماتيسم قلبي، حتما بايستي علائم بيماري به درستي بررسي شود و اقدامات درماني فورا انجام گيرد.

در اين بيماري بيشترين آسيب متوجه قلب است. اگر تشخيص بيماري به موقع انجام نگيرد، در اغلب موارد مي تواند تا 95 درصد موجب نارسايي و اختلال در عملکرد دريچه ميترال شود.

همچنين نارسايي دريچه ميترال خود مي تواند موجب ايجاد اختلال و نارسايي در عملکرد دريچه آئورت شود. البته اين احتمال هم وجود دارد که نارسايي دريچه آئورت به تنهايي اتفاق افتد.

در نتيجه اين بيماري مفاصل بزرگ بدن مانند مچ دست، مچ پا يا زانوها دچار التهاب مي شوند و پس از مدتي اين التهاب در ديگر مفاصل بدن نيز ظاهر خواهد شد.

پيشگيري از ابتلا به روماتيسم قلبي

از آنجايي که ابتلا به روماتيسم قلبي در سنين کودکي و نوجواني اتفاق مي افتد و معمولا پس از 15 سالگي خطر ابتلا به اين بيماري از بين مي رود؛ براي جلوگيري از ابتلا کودکان و نوجوانان به روماتيسم قلبي، در زمان سرماخوردگي و به ويژه گلودرد، به پزشک مراجعه نماييد و مطمئن شويد عفونت گلوي کودک به طور کامل درمان شده است.

البته استفاده از درمان هاي خانگي نيز مي تواند در برطرف کردن عفونت گلو و درمان سرماخوردگي موثر باشد؛ اما بهتر است پيش از استفاده از روش هاي خانگي، از درمان هاي پزشکي براي اين منظور استفاده گردد.

چگونه مي توان به کودکان و افرادي که به روماتيسم قلبي مبتلا هستند، کمک کرد؟روماتيسم قلبي چيست و چگونه درمان مي شود؟

کودکان و افرادي که به روماتيسم قلبي مبتلا هستند، نياز به مراقبت هاي ويژه اي دارند تا بتوانند با داشتن اين بيماري زندگي عادي خود را ادامه دهند.

اگر دريچه هاي قلب کودکي در اثر روماتيسم قلبي آسيب ديده باشد، براي جلوگيري از عفونت دريچه هاي قلب آسيب ديده، بايستي هميشه دندان ها و لثه هاي کودک تميز نگه داشته شود. همچنين دندان ها و لثه ها به صورت دوره اي و منظم توسط دندانپزشک معاينه شود و آنتي بيوتيک هاي لازم مصرف گردد.

علاوه بر اين، قلب کودک بايستي به طور منظم توسط پزشک متخصص بررسي شود و در صورت نياز و تشخيص پزشک، آزمايش تشخيص قلب به صورت دوره اي انجام گيرد.
برخي از کودکان مبتلا به روماتيسم قلبي، نياز دارند تا رسيدن به سن خاصي آنتي بيوتيک مصرف نمايند. اين داروها از بازگشت تب روماتيسمي جلوگيري مي کنند و همچنين خطر آسيب رسيدن به قلب را کاهش مي دهند. البته براي رسيدن به اين اهداف، بايستي آنتي بيوتيک ها به موقع و دقيقا طبق تجويز پزشک مصرف شوند.

البته در برخي موارد که آسيب وارده به دريچه هاي قلب زياد است، کودک نياز به جراحي دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل می تاور مالزی

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر