زادگاه پول در جهان کجاست؟

زادگاه پول در جهان کجاست؟

ساردیس ترکیه | Sardis

شهر ساردیس در ترکیه واقع شده و دارای جاذبه ها و مکان های دیدنی بسیاری می باشد. این شهر به عنوان زادگاه پول، طلا و نقره معروف می باشد. هم چنین این شهر، پادشاه های مختلفی را در خود دیده است.

محل شهر ساردیس

زادگاه پول در جهان کجاست؟

یکی از مکان های تاریخی این شهر، بنای بزرگ آرتمیس می باشد که ساخت آن در سال ۳۳۴ قبل از میلاد، آغاز شد. البته در طی قرن ها، به سبک معماری های مختلف، دوباره بازسازی شد؛ اما متاسفانه ساخت آن به پایان نرسید. یکی دیگر از مکان های تاریخی، دادگاه مرمرین می باشد که قدمت آن به قرن دوم میلادی برمی گردد. در زمان گذشته در این دادگاه، افراد امپراتوری به دور جمع می شدند و مشورت می کردند. هم چنین این مکان محلی برای عبادت رومی ها نیز بوده است.

چگونه از شهر ساردیس دیدن کنید؟

زادگاه پول در جهان کجاست؟

اگر قصد دارید از ساردیس دیدن کنید، ابتدا به یکی از  شهرهای کوش آداسی یا ازمیر بروید. سپس از آنجا، با ماشین شخصی یا با استفاده از ون ها و ماشین هایی که به سمت این جاذبه حرکت می کنند، از این شهر دیدن کنید. البته تورهای گردشگری این شهر هم گزینه خوبی می باشد و با شرکت کردن در این تور ها، علاوه بر دیدن این شهر تاریخی، می توانید از اطلاعاتی که راهنما در اختیار شما می گذارد، بهره ببرید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا این شهر آنقدر پر طرفدار است، اگر می خواهید جواب این سوال را پیدا کنید، با آژانس چهار فصل همراه باشید تا بیشتر شما را با این شهر آشنا کنیم.

آشنایی مختصر با تاریخ ساردیس

این شهر به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای آسیای میانه محسوب می شود. این شهر در دره هرنئس یا نام جدید آر.گدیز و در کنار شاخه های تریبوتاری واقع شده است. هم چنین این شهر، در حدود ۳۰ مایلی در جنوب شرقی Thyatira و حدود ۴۵ مایل ازمیر (Smyrna) قرار گرفته است و از شمال به کوه های تمولوس (Tmolus)  می رسد.  
در واقع نام ساردیس، از سنگ، ساردیوس یونانی گرفته شده است. رنگ این سنگ، پرتقالی قهوه ای می باشد و زمانی که نور خورشید به آن می تابد، رنگ آن به  قرمز عمیق تغییر می کند. شهر پادشاهی یا آکروپولیس در بالای کوه و در کنار دره ساخته شده بود، تا دشمن نتواند به راحتی به آن حمله کند. اما شهر اصلی در پایین دست قرار داشت و منبع اصلی درآمد آن از پشم بود. البته امروزه اثری از شهر پایین دست نیست. فقط روستای کوچکی به نام سارت، باقی مانده است.

تاریخ پادشاهی ساردیس

زادگاه پول در جهان کجاست؟

ابتدا شهر ساردیس، پایتخت پادشاهی لیدیایی بود. در سال ۶۸۷-۶۵۲  قبل از میلاد، اولین پادشاه سلسه مرمند، حکمرانی می کرد. او، اولین شخصی بود که پول و سکه را اختراع کرد. جنس این سکه ها از  الکتروم(ترکیبی از آلیاژ طلا و نقره) بود. آخرین و معروفترین پادشاه لیدیایی، کروسوس نام داشت. او در سال۵۶۰ –  ۵۴۶ قبل از میلاد، طلا را از رودخانه پاکتولووس استخراج کرد و توانست، سکه ای از طلای خالص و نقره خالص به دست آورد. در اوایل دهه ۱۹۸۰ در این منطقه، حفاری هایی صورت گرفت و تعداد بسیاری سکه در ساختمان های قدیمی در دوره های لیدیایی یافت شدند. در واقع در هر یک از خانه های این منطقه، سکه های بسیار قدیمی کشف شد. هم چنین کوره های ذوب فلزات و چند تکه طلا در این مناطق یافت شد، که نشان دهنده  به دست آوردن سکه از طلا در قرن ششم قبل از میلاد است. در واقع زمانی که در شهر های اطراف، هنوز مبادله کالا به کالا انجام می شد، در این شهر، مردم با پول، اجناس و کالاهای خود را خریداری می کردند.

تصور ساردیس توسط کوروش کبیر

شاید جالب باشد که بدانید در سال 546 قبل از میلاد در زمان پادشاهان لیدی، شهر ساردیس توسط کوروش کبیر تسخیر شد. این داستان به گفته هرودوت تاریخ نویس معروف، این گونه می باشد که سربازان ایرانی در دره زیر شهر، منتظر دستور حمله بودند که ناگهان کلاه یکی از سربازان لیدیایی که در بالای برج شهر بود، به پایین سنگ ها و صخره ها افتاد. زمانی که سرباز لیدیایی، برای برداشتن کلاه خود به پایین صخره ها آمد، توسط سربازان ایرانی، دستگیر شد و در نهایت کوروش کبیر با استفاده از اطلاعاتی که این سرباز لیدیایی در اختیارش گذاشت، توانست وارد شهر ساردیس ترکیه شود و آن را تسخیر کند. کوروش کبیر، توانست این شهر را به عنوان یکی از مهمترین شهرهای فارسی در آسیای میانه تبدیل کند. اما ایرانیان زیاد نتوانستند قدرت خود را حفظ کنند و این شهر در تاریخ 334 قبل از میلاد  به دست رومی ها و پادشاه الکساندر کبیر افتاد. البته برای تصرف این شهر همیشه بین ایرانیان و رومیان جنگ بود. اگر به این شهر سفر کردید، حتما آثاری از معماری سنگی رومی را با ستون های سنگی و سرستون های ایونی مشاهده می کنید.

دسترسی به سارد

زادگاه پول در جهان کجاست؟

اگر قصد دارید به شهر سارد بروید، باید از جاده و بزرگراه ازمیر-اوشاک عبور کرده تا بتوانید از این شهر دیدن کنید. جاذبه های این شهر شامل: یک کلیسای بیزانتینی، یک ویلای رومی، بنای ارتمیس در یک کیلومتری جنوب، دادگاه و صومعه ماربل (از سنگ مرمر) می باشد. هم چنین می توانید از ازمیر به مدت 75 دقیقه رانندگی کرده تا از رودخانه ای که اولین طلا در آن یافت شد هم دیدن کنید. هم چنین می توانید برای بازدید از این شهر، از مینی بوس های شهری و حتی یک قطار هم استفاده کنید. اگر می خواهید از ازمیر با اتوبوس به سمت این شهر حرکت کنید، ابتدا باید به ایچه پرونولارو بروید و در آنجا سوار اتوبوس هایی که به سمت سالیهلی می روند، بشوید و از راننده بخواهید که شما را در سارتمصطفی پیاده کند .هم چنین می توانید از قطار هم استفاده کنید. سفر شما با قطار حدود دو ساعت و نیم طول می کشد و در آخر باید در ایستگاه سارتمصطفی در شمال ساردیس از قطار پیاده شوید. امیدواریم در برنامه ی سفر خود به ترکیه، بازدید از شهر تاریخی سارد را فراموش نکنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

واحد پول مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر