زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم - 5.0 out of 5 based on 1 vote

زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم

 

زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم


سینمای کانادا در دوره هایی از تاریخ سینما گاهی مطرح شده است و گاهی فیلمسازان خوبی را نیز معرفی کرده است. در سالهای اخیر اما کسی بنام زاویه دولان در سینما مطرح شده است و با فیلمهای شاخص خودش باعث معرفی سینمای کانادا به جهانیان شده است.
زاویه دولان در سال 2009 در سنین نوجوانی خود فیلم شاخصی را ساخت که هر کسی فیلم را می دید انتظار این را داشت که کارگردانش در سالهای میانی اش این فیلم را ساخته است. اما کارگردان این فیلم همان پسر نوجوانی است که شخصیت اصلی فیلم من مادرم را کشتم را بر عهده دارد.. تصور اینکه چنین فیلم خوش ساخت و حرفه ای را چنین نوجوانی ساخته است حتی باورناپذیر است. اما واقعیت این است که این نوجوان استعداد خارق العاده ای در فیلمسازی دارد و از همان سال تاکنون فیلمهای بسیار بهتری را نیز ساخته است و باعث حیرت اهالی سینما گشته است.

 

زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم


او بیبشتر مفاهیمی را در فیلمهای خود بررسی میکند که حول محور خانواده و اجتماع فرانسوی زبان کانادا میچرخد. تلاش برای نشان دادن روابط میان انسانها و شکسته شدن این رابطه از مواردی است که همواره در فیلمهای او قابل مشاهد هستند.
سبک کارگردانی زاویه دولان عموما به گونه ای است که انگار یک کارگردان حرفه ای و کارکشته فیلمها را کارگردانی کرده و نوعی از ساده گرایی و مینی مالیسم هنری در این فیلمها جریان دارند. قاب بندی فیلمهای او بر نشان دادن شخصیتها و افراد بصورت تنها و جداگانه است. او میخواهد آدمها را جدا در قاب نشان دهد تا تاکیدی کند بر تنهایی انسان مدرن در زندگی در کشور مدرنی همچون کانادا.
ریتم تدوینی فیلمهای او بسیار آرام اما زنده است. اگر مخاطب اهل تماشای فیلمهای هنری و تفکر برانگیز باشد، مطمئنا از تماشای آثار زاویه دولان لذت خواهد برد و تا آخر پیگیر داستان است و اصلا هم خسته نخواهد شد. در حال حاضر کم هستند فیلمسازانی که در عین توجه به مفاهیم و فرمهای سینمایی خودشان، به احساس و سرگرم شدن مخاطب فیلم خود نیز توجه داشته باشند. دولان که خود از عشاق سینما محسوب می شود و از کودکی با تماشای فیلم بزرگ شده است همواره به اصل سرگرم کردن مخاطبش با روایت کردن داستانهای شیرین و جذاب توجه داشته است.
او البته در امر بازیگری هم استعداد خارق العاده ای دارد و هیچگاه در فیلمهای خودش ضعفی از بابت بازیگری نداشته است. با وجود بازیهای درخشان و به یادماندنی خود زاویه دولان در آثار ساخته شده اش، او این قدرت را دارد که از بازیگران فیلمهایش نیز بازیهای درخشانی را بگیرد. در عموم فیلمهای او بازیگران کسانی هستند که او از میان اطرافیانش انتخاب کرده است. بازیها در نهایت واقعیت گرایی و رئالیسم انجام می شوند و هیچگونه تصنع و اغراقی در آنها مشاهده نمی شود.

 

زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم


با وجود اینکه زبان بیشتر شخصیتهای او در فیلمهایش فرانسوی است و در بعضی از فیلمها نیز بازیگرانی هستند که انگلیسی را با لهجه فرانسوی کانادایی صحبت میکنند اما واقعیت این است که زبان بکار رفته در فیلمهای او و همچنین دیالوگ نویسی درست و جذاب از امتیازات زاویه دولان برای نگارش فیلمنامه و سپس ساخت فیلمهایش است. دیالوگ نویسی دولان بیشتر بر اصل سکوت در واکنش به صحبتهای طرف مقابل استوار است. در فیلمهایش سکوت زیادی را خواهیم دید که در این لحظات بخشی از زیبایی سینمای او قابل مشاهده و ردیابی است. زاویه دولان این قدرت را دارد که رئالیسم را در دیالوگهای خود رعایت کند اما از اختصار و درست صحبت کردن شخصیت فیلمهایش نیز غافل نماند. در آثار او کم پیش می آید که کارکتر پر حرفی را بیابیم. فیلمهایش در کل فیلمهای شلوغ و پرحرفی نیستند و با ریتم تند خود کسی را خسته نمیکنند.
این موضوع امر بسیار مهمی برای فیلمسازی محسوب می شود. در بسیاری از فیلمها ما همواره شاهد این هستیم که کارگردانی برای اینکه ضعف خود را در روایت کردن داستانی جذاب و سرگرم کننده پوشش دهد سعی میکند تا در کارگردانی و سپس تدوین، ریتم تندی به فیلمش دهد به خیال اینکه ریتم تند باعث سرگرم کردن مخاطب و خسته نشدن او می گردد. اما اقعیت این است که ریتم هر فیلم باید متناسب با ریتم درونی و فضا و حس و حال فیلم مشخص شود و لزوما هر ریتم تندی به درد سینما نمیخورد.
در حال حاضر کم نیستند فیلمسازان جوانی که با اولین آثار خود باعث شده اند تا مخاطبین سینما طور دیگری روی آنها حساب باز کنند. کلا سینما به سمتی پیش می رود که بیش از پیش به فیلمسازان جوان بها می دهد و آغوش بیشتر جشنواره ها نیز به روی کارگردانان کم سن و سال بازتر شده است. در گذشته فیلمسازانی را شاهد بودیم که در سنین بزرگسالی به فیلم سازی روی آورده اند و جوان ترها باید سالها خاک صحنه می خوردند و دستیاری میکردند تا زمانی برسد که آنها اجازه و اعتبار حضور در پشت دوربین بعنوان یک کارگردان را بدست بیاورند.

 

زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم


اما در حال حاضر در سینما شاهد ستاره های جوان و کم سن و سالی در سینمای دنیا هستیم که حسابی توجه سینما دوستان را به خود جلب کرده اند. زاویه دولان مطمئنا یکی از مهمترین اعضای این نسل تازه نفس در سینما محسوب می شود. با توجه به سن و سال او باید در آینده سالهای سال بیش از پیش منتظر فیلمهای شاخص زاویه دولان باشیم. جالب اینجاست که شجاعت جوانترها برای نوآوری و بداعت در هنر بسیار بیشتر است. آنها خیلی از ریسک نمی ترسند و با خلاقیت خود میخواهند تا جای پایشان را در سینما بازتر کنند.
اما نکته آخری که باید حین تماشای فیلمهای زاویه دولان مدنظر داشته باشید این است که در کنار سادگی این فیلمها، مفاهیم بسیاری از موضوعات اجتماعی مخصوص جامعه کادایی بررسی می شود و ممکن است مخاطب ایرانی خیلی آماده پذیرش و سرگرم شدن با این موضوعات نباشد. اما نکته بسیار مهم این است که هنگامیکه شما با جنس سینما و فیلمسازی او آشنا شوید و نوع نگاهش را بشناسید به خوبی خواهید توانست که از فیلمهایش لذت ببرید و حتی مفاهیم فیلمهای او را حسابی مورد مداقه قرار دهید. نوعی از فرم سخت در فیلمهایش دیده میشود که برای مخاطبان سینمای مهیج و اکشن خیلی مناسب نیست اما کم نبوده اند کسانی که از عشاق ژانر اکشن محسوب میشدند اما در حال حاضر از فیلمهای این فیلمساز جوان کانادایی حسابی لذت میبرند.

 

زاویه دولان فیلمساز جوان و سرشناس کانادایی را بهتر بشناسیم

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر