زردی نوزاد (1)

زردی نوزاد(1)
اکثر نوزادان از روز دوم بعد از تولد زرد می شوند. اولین جایی که زردی آن دیده می شود، چشمان نوزاد است. به تدریج سینه، شکم و پاهای نوزاد نیز ممکن است زرد شوند. این زردی در روز سوم تا پنجم بعد از تولد به حداکثر میزان خود می رسد و تا روز هفتم الی دهم بعد از تولد کاهش یافته و از بین می رود. هر نوزادی که به زردی مبتلا می شود، حتی اگر حالش خوب باشد باید در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شود. زردی شدید ممکن است باعث عقب ماندگی ذهنی و حتی مرگ نوزاد گردد. در حالت طبیعی زردی نوزاد پس از 7-5 روز کاهش یافته و از بین می رود. در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شود، زردی تا هفته دوم یا سوم نیز ادامه دارد اما قطع کرن تغذیه با شیر مادر بدون مشورت با پزشک ضرورت ندارد.
علائم زردی نوزادان

زردی نوزاد(1)
در بسیاری از موارد علائم زردی نوزاد در دومین یا سومین روز بعد از تولد ظاهر می شود و شامل زردی پوست، زردی چشمها و در بسیاری از موارد ضعف و بی حالی است. علائم در ابتدا در صورت نوزادی ایجاد می شوند و سپس سینه و شکم درگیر شده و گاهی زردی به پاها نیز کشیده می شود. یکی از راههای ساده تعیین زردی در هر نوزادی آن است که با انگشت به آرامی بر روی سطح پوست پیشانی یا بینی نوزاد فشار دهیم. اگر بعد از فشار پوست همچنان زرد به نظر برسد، احتمالاً نوزاد مبتلا به زردی خواهد بود. بهتر است این تست در روز انجام شود. به علاوه در صورت زرد شدن سفیدی چشم، زردی محتمل است.
یکی دیگر از این علائم، تیره بودن رنگ ادرار نوزاد است، به طور کلی رنگ ادرار نوزادی که تازه متولد شده و تنها از سن وی ۲ یا ۳ روز می گذرد باید بی رنگ باشد، اگر تغییر رنگ در ادرار وی مشاهده کردید، باید بدانید که غیر طبیعی است. معمولاً در نوزادان کامل، زردی نوزادی یک هفته تا ۱۰ روز طول می کشد. اگر نوزاد نابالغ باشد یا اینکه شیر مادر خود را بخورد، ممکن است زردی بیشتر طول بکشد.
زردی ناشی از شیر مادر

زردی نوزاد(1)
معمولا بی خطر است و حتی اگر مقادیر بالایی هم پیدا کند برای مغز نوزاد خطری ندارد. در این موارد ممکن است پزشک قطع شیر مادر را به طور موقت توصیه می کند. در این مواقع شیر مادر را دوشده و بیرون بریزید و نوزاد را با شیر مصنوعی تجویز شده، شیر خشک با کمک قاشق و فنجان تغذیه کرده و 2-1 روز بعد مجددا شیر دهی با شیر مادر را شروع کنید. بعد از شروع مجدد شیر مادر، ممکن است زردی کمی بالا رود ولی به حد اولیه نخواهد رسید.
زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون

زردی نوزاد(1)
گاهی نیز زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون است و در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد این نوع زردی به وجود می‏آید. به طور معمول در مادرانی که گروه خونی O دارند، اگر نوزادشان گروه خونی A یا B داشته باشد، احتمال این نوع زردی وجود دارد. البته این حالت در تمامی مادران که گروه خونی O دارند اتفاق نمی‏افتد.
این نوع زردی شدید بوده و حتما از سوی متخصص اطفال نیاز به بستری و درمان دارد. البته در موارد دیگر نیز زردی ناشی از RH است یعنی در صورتی که RH مادر (فاکتور موجود در گلبول قرمز خون) منفی و RH نوزاد مثبت باشد، احتمال ایجاد این نوع زردی وجود دارد. هم‌اکنون با تزریق آمپول روگام از ایجاد این نوع زردی در حاملگی بعدی جلوگیری می‏کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

چرا نوزاد باید از شیر مادر تغذیه کند

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر