زمان مناسب غذا خوردن

بسیاری از نکات لازم است، تا بتوانیم غذای سالم خود را در زمان و وقت مناسب مصرف کنید. زیرا داشتن آگاهی از اینکه چه چیزی بخوریم و در چه زمانی باید آن را مصرف کنیمف کمک می کند تا فرآیند جذب و هضم غذا به خوبی صورت بگیرد وهمواره سالم تر و قوی تر بمانیم.
یکی از مهمترین مواردی که باید در موقع غذا خوردن رعایت کنیم این است که زمان اب خوردن، مصرف میوه و ورزشمان را مدیریت کنیم . زیرا در غیر اینصورت هضم غذا را در بدنمان مختل می کند.

زمان مناسب غذا خوردن

همواره زمان مصرف آب و نوشیدنی نیم ساعت قبل از غذا و یا دو سه ساعت بعد از آن است. زیرا خوردن آب به هنگام غذا به خصوص آب سرد، باعث می شود تا آنزیمهای موجود در معده رقیق شده و هضم غذا در دستگاه گوارش دچار مشکل گردد.

 

زمان مناسب غذا خوردن


ورزش نیز معمولا یک ربع تا بیست دقیقه قبل از خوردن غذا بایستی انجام گیرد. زیرا عواقب سوئی در بدن از جمله آپاندیسیت را ایجاد می کند. و همچنین انرژی که صرف ورزش کردن می شود با انرژی که غذا خوردن متفاوت است. و چنانچه با هم تداخل ایجاد کند. باعث ایجاد اختلال اساسی در بدن می گردد.
در مورد میوه خوردن نیز بهترین زمان در هنگام صبح است. و تا جایی که امکان دارد میوه باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف گردد. زیرا میوه احتیاج به زمان کوتاعهی دارد تا هضم گردد. بنابراین بهتر است که مصرف آن حداقل نیم ساعتت قبل از غذا خوردن باشد.

 

زمان مناسب غذا خوردن
و نکته مهم دیگر در مورد میوه ها این است که همزمان نباید آنها را با هم خورد، زیرا مدت هضم آنها نیز با هم فرق می کند. مثلا هندوانه، خربزه و یا گرمک و میوه های حاوی ملون ها در معده نمی مانند و به سرعت هضم می شوند. و سایر میوه ها هر کدام مدت زمان کمتر و یا بیشتری لازم دارند تا در معده هضم گردند. بنابراین بهتر است تا که در یک زمان یک میوه مصرف گردد و نه بیشتر تا به روند هضم در بدن اختلالی وارد نگردد. ولی در مورد سبزیجات می توان آنها را همزمان با غذا میل کردف زیرا هیچ گونه اشکالی برای بدن و هضم غذا پیش نمی آورد.
تمامی موارد بالا می تواند بسته به نوع غذا تغییر کندف به عنوان مثال مدت هضم یک غذای ساده با مدت جذب غذای پر چرب مانند کله پاچه متفاوت است. می توان گفت زمان مناسب برای نوشیدن آب، ورزش و مصرف میوه نیز بالطبع در هریک از آنها فرق می کند.

 

زمان مناسب غذا خوردن
باید قبل از آنکه خیلی احساس سیری کنیم دست از غذا خوردن کشیده و همینطور زمانی که احساس گرسنگی کرده غذا بخوریم. زیرا اگر معده پر از غذای قبلی باشد. زمانی که غذای جدیدی وارد آن می شود. فرآیند هضم در آن تغییر کرده و معده دچار اشکال می شود.
در مورد گرسنگی نیز همینطور است. وقتی خیلی گرسنه باشیم باعث می شود تا بدن کمبود مواد غذایی خود را از قندها و ذخایر انرژی در بدن بگیرد و اینکه در این هنگام اسید معده نیز بیشتر از حد معمول ترشح شده و بدن دچار آسیب جدی می گردد.

 

زمان مناسب غذا خوردن
و اگر چنانچه غذایمان را خوب بجویم، آنزیمهای آمی لیس موجود در بزاق دهان باعث می شود تا هضم غذا کامل صورت گیرد. و همچنین غذاهای آبکی را باید به مدت حداقل چند ثانیه در دهان نگاه داشت تا با با بزاق دهان آمیخته شود.

 

زمان مناسب غذا خوردن
همواره سعی کنید بهترین زمان خود را به غذا خوردن اختصاص دهید. زمانی که در آرامش کامل هستید، و به جای یک وعده غذا پر حجم همواره چهار یا پنج وعده غذایی در طول روز داشته باشید. زیرا این نکات باعث می شود تا متابولیسم بدن افزایش یافته و بدن در حالت نرمال و وزن طبیعی خود باقی بماند، همچنین می تواند در هضم بهتر و حفظ سلامتی بدن نیزکمک می نماید.

 

زمان مناسب غذا خوردن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور مالزی با قیمت مناسب ویژه شهریور 94

تور ارمنستان ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

تور مشهد ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

تور سنگاپور ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

تور آنتالیا ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

تور کیش ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر