زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید - 5.0 out of 5 based on 3 votes

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

امروزه مقصد سفرهای مردم کمی تغییر کرده است؛ اگر در گذشته هدف از سفر زیارت از اماکن مذهبی یا دیدن اقوام و آشنایان ویا گشت و گذار در شهرهای گردشگری ایران بوده، اما امروز افراد زیادی صرفا برای یک سفر ناشناخته و طبیعت گردی‌های دسته جمعی چمدان می‌بندند. آبشارهای طبیعی مقاصد بسیاری از این نوع سفرهایند. در کشور ما حدود 400 آبشار طبیعی وجود دارد که اکثرا در مناطق شمالی و غربی ایران واقع شده اند. در این نوشته می‌خواهم چند آبشار بکر و دیدنی ایران را به شما معرفی کنم. با ما همراه باشید:

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

آبشار لاتون

آبشار لاتون که بلندترین آبشار ایران است، در شمال ایران و در فاصله 15 کیلومتری شهری آستارا در استان گیلان قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار 105 متر است و در نزدیکی روستایی باستانی و قدیمی به نام کوته کومه واقع شده؛ در این روستا چشمه آب گرم معروفی به نام “ایستی سو” وجود دارد که افراد زیادی برای درمان مشکلات پوستی و دردهای مفصلی خود به این منطقه سفر می‌کنند.

اگر قصد دیدن آبشار لاتون را دارید، بهتر است بدانید مناطق و مناظر بکر و بی‌نظیر زیادی در انتظار شما هستند. اطراف آبشار پوشیده شده است از جنگل‌های سرسبز میوه چون گلابی، به، سیب وحشی و آلو و درختان گردو و فندق. این جنگل‌ها 9 ماه از سال سبز هستند. همچنین در مسیر آبشار چندین چشمه آب وجود دارد که می‌توانید برای استراحت از خنکیآب و هوای آنها استفاده کنید. اگر به حیات وحش و موجودات طبیعی علاقه دارید، خوب است بدانید که در مسیرتان قطعا با جوجه تیغی، اسب، گاو و حتی گراز روبه‌رو خواهید شد.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

آبشار شوی

شاید کمتر کسی باور کند که در منطقه گرم و خشک خوزستان، آبشاری وجود دارد که خنکی محیط پیرامون آن حتی در تابستان غیر قابل باور است. آبشار شوی در منطقه سردشت شهر دزفول قرار گرفته و 85 متر ارتفاع و 70 متر پهنای آن است. تا صد متری نزدیک آبشار، هیچ خبری از خنکی و طبیعت سرسبز نیست و سراسر بیابان و خشکی ست، اما به محض اینکه آخرین پیچ مسیر رسیدن به آبشار را طی کنید، آبشاری جلوی چشمتان ظاهر می‌شود که شگفت زده خواهید شد. البته همانجا باید ماشینتان را پارک کنید و مابقی مسیر را پیاده بروید.

اطراف آبشار پوشیده از درختان بید، انجیر، مو، زبان گنجشک، افرا و بلوط است که در منطقه خوزستان این درختان نایابند. آبشار در ادامه مسیر خود به سد دز می‌ریزد. آبشار اصلی چنان خروشان است که امکان شنا کردن در آن نیست، اما یک آبشار کوچکتر در دل خود دارد که آنجا می‌توانید شنا کنید.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

مسیرهای دسترسی به آبشار شوی بدین صورت است:

  1. از شهر دزفول به سمت پیرچل و سردشت حرکت کنید. سپس تا منطقه شهیون و روستای سرتنگ برانید، پس از آن باید ماشینها را پارک کنید و برای رسیدن به آبشار آماده کوهنوردی شوید. در طول مسیر آبشارهای متعدد دیگری و امامزاده های معروفی انتظار شما را می‌کشند.
  2. مسیر دوم از طریق قطار است. می‌توانید ایستگاه راه آهن تله زنگ پیاده شوید و از آنجا 3 ساعت تا روستای شوی رانندگی کنید. از روستا تا آبشار یک ساعت و نیم دیگر در پیش دارید.

بهترین فصل سفر به این منطقه اوایل بهار یا اواخر تابستان است.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

آبشار کبودال

تنها آبشار خزه ای ایران که در اتان گرگان واقع شده است. سراسر دیواره های اطراف آبشار از خزه پوشیده شده است و تمام سال سبز است. ارتفاع آبشار کبودال 1780 متر است که از کوه هارون سرچشمه می‌گیرد. محیط پیرامون آبشار دره‌ای بسیار دیدنی با مناظر حیرت آور است. سکوت محیط آنجا در کنار صدای آبشار هرکسی را مسخ می‌کند.

برای سفر به این منطقه از شهر گرگان به سمت علی آباد رانندگی کنید. در طول مسیر تابلوهای راهنما شما را به سمت جنگل زیبای کبودال و آبشارش راهنمایی خواهند کرد. البته تا نزدیکی آبشار ماشین رو نیست و باید نیم ساعت پیاده روی کنید. در طول مسیر رسیدن به آبشار سکوهای اتراق و چادرهای مسافرتی برای مسافران تعبیه شده است.

بهترین فصل سفر به این منطقه بهار، تابستان و اوایل پاییز است.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

آبشار مارگون

این آبشار در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد و در در دره‌های غربی شهر سپیدان واقع شده است و از لحاظ زیبایی و عظمت با آبشار شوی خوزستان برابری می‌کند.

این آبشار از چندین آبشار کوچک تشکیل شده که همگی به یک گودال می‌ریزند. به این نوع آبشارها در جهان آبشار چشمه ای گفته می‌شود که مارگون جز بزرگترین این نوع آبشارها در دنیا شناخته می‌شود. این آبشار نیز مانند هر آبشار دیگری ماشین رو نیست و باید پیاده از دل باغهای سیب بگذرید تا به آن برسید.

بهترین فصل سفر به این منطقه در فصل بهار است.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

آبشار آب سفید

آب آبشار پس از برخورد به سنگهای زیادی در طول مسیرش از میان کوه‌های سنگی سرازیر می‌شود، بنابراین به شکل حباب های سفیدی فرو می‌ریزد که محلیان آن را آبشار آب سفید نام نهادند. این آبشار در 50 کیلومتری شهر الیگودرز استان لرستان و در منطقه پشتکوه ذلقی واقع شده است و به عروس آبشارهای ایران معروف است.

ارتفاع آبشار 70 متر است، در طول مسیرش از میان روستاهای متعددی عبور می‌کند و در ادامه مسیرش به رودخانه دز می‌ریزد. محیط پیرامون آبشار پوشیده شده است از درختان گردو و بلوط که محل مناسبی برای اتراق و استراحت است. در ادامه مسیر این آبشار، زیارتگاه محمد بن حسن که محلی‌ها آن را به نام مومد حسن می‌شناسند، دیده می‌شود که در بین مردم بختیاری بسیار بلندمرتبه و قابل احترام است.

برای سفر به این آبشار در هر فصلی که رفتید لباس گرم فراموش نشود.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسید

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (4 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

آبشارهای دودن آنتالیا

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد