زیبایی با بابونه

بابونه (نام علمی: Matricaria chamomilla) گیاهی از تیره کاسنیان و یکساله می باشد. گیاهی با گل های معطر که اکثرا به رنگ سفید دیده می شود. گیاه بابونه در طب سنتی استفاده ای طولانی مدت دارد. اگر شما نیز علاقه دارید به روش‌های طبیعی زیبا شوید در این مقاله با ما همراه باشید.

ترکیبات گیاه بابونه

گل‌های بابونه از قسمتی مرکزی به نام کاپیتول تشکیل گردیده است. این کاپیتول ها در گیاه بابونه در واقع کانون فایده می باشند. به عبارت دیگر تمام خواص و فواید گیاه بابونه که در ماده موثره یا عصاره آن موجود می باشد از این قسمت منشاء می گیرند. این کاپیتول‌ها دارای ترکیباتی چون ماتریکارین، آزولن و سزکوئی ترپن ها می باشد.

 

زیبایی با بابونه

فواید گیاه بابونه

بابونه آلمانی با کاهش تولید مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین ها، لوکوترین ها و هیستامین ها، تورم را کاهش می دهد. این مواد شیمیایی معمولا برای ایجاد پاسخ تورم در بدن منتشر می شوند.

١_ اضطراب: تحقیقات نشان می دهد مصرف روزانه 1110-120 میلی گرم بابونه به مدت 8 هفته باعث کاهش اضطراب و افسردگی در بزرگسالان مبتلا به اختلال اضطرابی می شود.

٢_ کولیک: تحقیقات نشان می دهد که یک ترکیب حاوی 164 میلیگرم رازیانه، 97 میلی گرم لیمو و 178 میلی گرم از بابونه که دو بار در هفته مصرف می شود، به نظر می رسد که گریه نوزادانی که دارای کولیک هستند را کاهش دهد.

٣_اسهال: مصرف یک ترکیب مخلوط حاوی پکتین سیب و بابونه به مدت 1 تا 3 روز به کاهش اسهال در کودکان کمک می کند. ٤_تورم و زخم دهان: یک دهانشویه حاوی بابونه به بهبود زخم ها و التهابات ایجاد شده در دهان که ناشی از پرتو درمانی و شیمی درمانی و... است کمک می کند.

٥_ پوست و مو: شاید یکی از فواید بابونه که آن را به گیاهی محبوب تبدیل نموده است استفاده موضعی جهت تقویت و رفع مشکلات پوست و مو می باشد. از جمله استفاده های بابونه جهت پوست و مو و زیبایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

_ جوشانده گل بابونه به همراه حنا و گذاشتن آن روی سر از ریزش موها جلوگیری می کند.

_بخور بابونه می تواند در حفظ شادابی پوست و رفع مشکلات آن نقش موثری داشته باشد.

_اگر ماده موثره بابونه را با بادام ترکیب نموده و بر مناطق اگزما و کهیر پوست بگذارند مشکل برطرف می شود.

مضرات گیاه بابونه

گیاه بابونه را در ایالات متحده آمریکا در لیست GRAS قرار داده اند به این معنا که این گیاه به عنوان ایمن به رسمین شناخته شده است. ولی این گیاه نیز همانند سایر گیاهان در بعضی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند. در صورت استفاده موضعی در این افراد ممکن است باعث تحریک پوست و در صورت نزدیکی به چشم ها باعث تحریک چشم ها گردد.اگر سابقه بروز حساسیت پوستی دارید بهتر است که ابتدا مقداری از عصاره را به قسمت داخلی بازو گذاشته و مدت 24 ساعات صبر کنید در صورت وجود خارش، قرمز، التهاب یا دیگر واکنش های آلرژیک از مصرف خود داری کنید.

در دوران بارداری و شیردهی لازم است که حتما قبل از مصرف با بونه به هر شکل با پزشک خود مشورت کنید. اگر شرایطی مانند سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروئید رحم دارید لازم است که از مصرف بابونه اجتناب به عمل آورید چرا که بابونه مانند استروژن عمل می نماید. همچنین گیاه بابونه ممکن است با مواد بیهوشی مربوط به عمل های جراحی واکنش های ناخواسته ایجاد نماید به همین دلیل لازم است که از مصرف بابونه حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی اجتناب نمود.

 

زیبایی با بابونه

زیبایی با بابونه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر