سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش

سار کومر، کوچکترین قسمت عضله است، که قابل انقباض بوده ونیرو تولید کرده و کوتاه می شود. عضلات اسکلتی، به دلیل آنکه الیاف پروتئینی ترتیب خاصی در سارکومر دارند عضلات مخطط گفته می شود. در زیر میکروسکوپ عضلات مخطط، راه راه هستند. در دو طرف سارکومر یک خط Z وجود دارد. وقتی عضله در حالت استراحت قرار دارد دو ناحیه ی متفاوت از هم، به صورت تیره و روشن وجود دارد. ناحیه ی H در وسط سارکومر قرار می گیرد و همچنین از الیاف میوزین به وجود آمده است. نوارهای I که در دو طرف سارکومر قرار می گیرند– فقط از الیاف آکتین درست شده است. این دو قسمت از نظر رنگ وقتی با نوار A مقایسه می شود، که الیاف آن از آکتین و میوزین تشکیل شده روشن تر است. طول الیاف میوزین را نوار A نشان می دهد.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش

در میانه ی ناحیه ی H، خط M قرار می گیرد- به این علت پروتئین هایی که در آن وجود دارد باعث نگه داشتن الیاف میوزین می شوند. وقتی که طول سارکومر کوتاه می شود، آکتین روی میوزین سر میخورد و ناحیه ی H ناپدید می شود چون آکتین روی ناحیه ی H را می پوشاند و آن را تیره می کند. نوار I زمانی کوتاه تر می شود که آکتین و میوزین روی هم سر بخورند. زمانی میوزین وارد نوار I می شود که دو خط Zدر دو طرف میوزین به هم دیگر نزدیک شوند. وقتی سارکومر به حالت اولیه برمی گردد و رها می شود نوارهای H و I به اندازه های اولیه ی خود بر می گردند، چون آکتین و میوزین روی یکدیگر قرار ندارند. اندازه ی نوار A زمانی تغییر نمی کند که سارکومر کوتاه یا طویل شود و این نشان دهنده ی این است که در هنگام کوتاه شدن و برگشت به حالت اولیه در زمان استراحت در اندازه های آکتین و میوزین تغییری ایجاد نمی شود.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش


الیاف آکتین

آکتین از دو رشته مولکول در هم تنیده به نام آکتین تشکیل شده است. الیاف آکتین تا وسط سارکومر ادامه دارند و به خط Z وصل می شوند. نقاط فعالی در هر مولکول آکتین وجود دارد. محل قرار گرفتن نقاط فعال سرپل های عرضی میوزین که بشود به آن ها وصل شوند و تغییر طول عضلات را انجام دهند. در کنار الیاف آکتین دو نوع پروتئین وجود دارد. یکی تروپومیوزین و دیگری تروپونین که پیچیده شده اند. تروپومیوزین به شکل مولکول لوله ای است که دور آکتین پیچیده می شود و فضای بین در هم تنیده شده ی آکتین را پر می کند. تروپونین در زمان های منظمی در بین مولکول های تروپومیوزین پیدا می شود. تروپونین پروتئین های تشکیل دهنده ی آن سه نوع است. تروپونین I میل ترکیبی به آکتین دارد و باعث می شود که مجموعه ی تروپونین- تروپومیوزین به مولکول های آکتین چسبیده شود.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش


الیاف میوزین

اگر الیاف آکتین و میوزین بتوانند روی هم سر بخورند باید ساختار مولکولی آن طوری ساخته شده باشد که بتوانند با هم دیگر تعامل داشته باشند. برای اینکه بتوانند روی هم سر بخورند به نیرو احتیاج دارند. در هر یک از مولکول های میوزین سری کروی که دارای مفصل لولایی و یک دنباله لیفی قرار دارد. دو مولکول میوزین باعث تشکیل پل های عرضی می شود. بنابراین وقتی قسمت سر میوزین از الیاف میوزین بیرون می آید، در هر پل عرضی دو سر کروی میوزینی قرار دارد که در روی هر قسمت از آن یک آنزیم ATP آزمیوزین قرار می گیرد. در قسمت دنباله ی لیفی مولکول های میوزین که پل های عرضی در آن جا ساخته می شود تا الیاف میوزین ساخته شوند. قسمتی از الیاف میوزین- پل های عرضی هستند که با آکتین ارتباط دارند و نیرویی که باعث می شود آکتین روی میوزین حرکت کند را تامین می کند. انواع مختلفی از آنزیم ATP آزمیوزین در پل های عرضی قرار دارد. هر یک از این آنزیم ها در قسمت های تار عضلانی تا حدی نوع و ویژگی انقباض پذیری آن تار را مشخص می کند.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش

انواع تار عضلانی

هر یک از تارهای عضلانی توانایی های مختلفی دارند از جمله نیرو، متابولیکی و توان می توان اشاره کرد. با توجه به اینکه هر یک از تارهای عضلانی ویژگی های متفاوت دارند، فیزیکی، بیوشیمیایی و بافت طبقه بندی می شود. در انسان ها بیشترین تارهای عضلانی که وجود دارد از نوع تارهای عضلانی کند انقباض(I) و تند (II) است که نوع آن ها پس از تولدشان در مدت کوتاهی مشخص می شود. در مدت دوره ی حیات انسان تغییرات کمی در این دو نوع تار عضلانی به وجود می آید. این تغییراتی که به وجود می آید همگی به نوع فعالیتی است که ورزشکار انجام می دهد، سن و غلظت هورمونی افراد بستگی دارد. در حقیقت تمرینات ورزشی محرکی هستند که باعث می شوند تارهای عضلانی تغییر کنند.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش

شناسایی لغزش الیاف عضلانی

موقع راه رفتن، دوی ماراتون یا بلند کردن وزنه سنگین حرکتی که صورت می گیرد بر اثر انقباض تارهای عضلانی است و اینکه این انقباضات چطور تولید نیرو می کنند یک راز باقی مانده بود تا اینکه دو گروه دانشمند در اواسط قرن بیستم را ارائه دادند. در سال 1945 دو مقاله در مجله نیچر، توسط اندروهالسکی و رولف نیدرگرک و نیزهاگ ها گزلی و جین هانسن این تئوری که عنوان آن تئوری لغزش الیاف عضلانی بود را معرفی کردند. مقالاتی که نوشته شده بود مدارکی را ارائه داده بودند که نشان می داد طول عضلات چگونه کاهش و نیرو چگونه تولید می شود. در حال حاظر این تئوری به بهترین وجه نشان داد که تعامل پروتئین های عضلانی که تولید نیرو می کنند. تئوری لغزش الیاف عضلانی بر این اساس است که به دلیل تغییر طول عضله آکتین و میوزین روی همدیگر سر می خورند تا نیرو تولید شود گرچه در اندازه ی این الیاف هیچ تغییری به وجود نمی آید. وقتی تغییر در شکل عضله مخطط به وجود می آید. تعامل بین آکتین و میوزین را نشان می دهد. وقتی که عضله منقبض می شود (کاملا کوتاه می شود) در این حالت مخطط و متفاوت بودن رنگ ها هنوز در آن وجود دارد، ولی الگوی آن فرق می کند. در این تغییر الگویی مخطط که به وجود می آید به لغزش الیاف آکتین روی میوزین بستگی دارد.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش

بازگشت به طول استراحتی عضله

وقتی که پل عرضی میوزین به قسمت فعال آکتین وصل می شود فقط در جهتی می تواند بچرخد که آکتین روی میوزین سر بخورد. خط های Z هم به همدیگر نزدیک می شوند و در آخر طول عضله کوتاه می شود. باید دقت کرد تارهای عضلانی گونه ای طراحی شده اند که فقط می شود طول عضله را کوتاه کنند و سپس تارهای عضلانی خود به خودی نمی توانند به حالت استراحتی خود برگردند. برای اینکه بتوانند به طول استراحتی برگردند، باید یک نیروی خارجی مثل جاذبه و یا فعالیت عضله مخالف (یعنی عضله ای در مقابل عضله موافق حرکتی انجام دهد) رخ دهد. مثلا، وقتی آرنج خم می شود، عضله ی دو سر بازویی دچار انقباض می شود که در این قسمت عضله ی دو سر بازویی عضله ی موافق است چون باعث حرکت خم شدن آرنج می شود. وقتی عضله سه سر بازویی، باعث باز شدن آرنج می شود و سپس هنگام خم کردم بازو، یک عضله ی مخالف محسوب می شود.

سارکومر و انواع تار های عضلانی در ورزش

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد