ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساری و جاذبه های گردشگری آن

جاذبه هاي گردشگری ساري در شهرهای شمالی و شهرستان هاي استان مازندران بيشتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که در تمام روزهاي سال ميزبان گردشگران داخلي و خارجي است.

پارك جنگلي ميرزا كوچك خان

اين پارك در استان مازندران و نزديكي شهر آمل واقع شده است، حدودا٤٤٠ هكتار وسعت دارد و مورد بازديد مسافران بين راهي و همچنين شهروندان آملي نيز هست. اين پارك يكي از قديمي ترين پارك هاي جنگلي استان مازندران است كه با جنگل هاي انبوه و جاده اي زيبا يكي از بزرگترين پارك هاي جنگلي خاورميانه و دومين پارك جنگلي استان مازندران محسوب مي شود.

از امكانات تفرجگاهي اين پارک می توان به سكوي  نصب چادر،قهوه خانه و رستوران،آب آشاميدني،جايگاه سواركاري و ...اشاره کرد.از جاذبه هاي دیگر اين پارك، جنگل هاي انبوه،آبشار ماهان،درختان ميوه اي،چشمه آب سرد،هزار پله و... است.

باداب سورت

باداب سورت چشمه اي پلكاني تراورتني بي نظير در ايران،كه واقع در روستاي ارست بخش چهاردانگه ي شهرستان ساري مي باشد.ثبت جهاني اين باداب پس از پاموكاله تركيه،به عنوان دومين چشمه ي آب شور جهان بوده است،اين چشمه توسط سازمان  ميراث فرهنگي در سال ١٣٨٧ پاش كوه دماوند به عنوان دومين ميراث طبيعي ايران در فهرست آثار ملي ثبت شد.اطراف چشمه پوشيده از درختچه هاي زرشك وحشي و جنگل هاي سوزني است.اين باداب داراي چشمه هايي است كه همگي آن ها از لحاظ رنگ ،بو،مزه و حجم آب با هم فرق دارند.جريان آب هاي معدني و رسوبي اين چشمه ها طي سال هاي طولاني در شيب پايين دست خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه پلكاني زيبا را كه در واقع ويژگي منحصر به فرد چشمه هاي باداب سورت است به رنگ هاي زرد،قرمز و نارنجي را بوجود آورده،و چشم اندازي بي نظيري دارد.

درياچه ميانشه(چورت)

اين درياچه در سال١٣٢٠بر اثر زمين لرزه و رانش زمين و به دنبال آن بسته شدن مسير آب چشمه اي در كنار درياچه قرار دارد،بوجود آمده است.وسعت اين درياچه حدود ٢.٥هكتار است،و هنگام كاهش آب پديدار شدن درختچه هايي كه در اين محل باقي مانده اند منظره زيبايي را بوجود مي آورد.

شكل هندسي درياچه بيضي مانند بوده و در شكاف دره اي با شيب زياد قرار گرفته و دور تا دور درياچه را جنگل ها و پوشش گياهي انبوه و درختان كهن سال در برگرفته.

برج رسكت

 اين برج جز جاذبه هاي تاريخي شهرستان ساري محسوب مي شود، كه به احتمال زياد آرامگاه يكي از اعضاي خاندان باونديان به نام شهريار ابن قارون است.

اين برج يكي از برج هاي مدور آجري متعلق به قرن ٥هجري قمري ميباشد كه در روستايي با همين نام واقع شده است. سوالي كه براي بيشتر مردم پيش مي آيد اين است كه چگونه اين بناي آجري در شيبي تند پابرجا مانده است؟

برج رسكت ١٨متر ارتفاع دارد و محيط پايين آن تقريبا ١٥متر است و دو كتيبه آجري به خط پهلوي و ساساني و خط كوفي در روي آن به چشم مي خورد.

تالاب حميد آباد 

اين تالاب هم از ديگر جاذبه هاي طبيعي مازندران است كه در روستاي زيباي حميد آباد واقع شده است.اين تالاب  با وجود پرندگان مهاجر و پوشيده شدن از گل هاي نيلوفر آبي مخصوصا  در زمان باز شدن جلوه اي دو چندان به اين تالاب مي دهند.

پناهگاه حيات وحش دشت ناز

اگه جز دوستداران طبيعت و حيات وحش هستيد اين مكان را به شما پيشنهاد مي كنيم اين پناهگاه با مساحت ٥٥ هكتار در ميان جنگل هاي جلگه اي قرار گرفته و محل زندگي و تكثير گوزن ايراني است و گردشگران مي توانند در اين منطقه از ديدن گوزن و كبوتر و قرقاول لذت ببرند البته داشتن مجوز از سازمان محيط زيست الزامي است.

میدان ساعت

هنگام سفر به این شهر اولین چیزی که نظرتان را جلب می کند، میدان ساعت است. این میدان یک ساعت عقربه ای دارد که پس از  تغییر ساعت زنگ آن به صدا در می آمد ولی در سال 80 صدای آن به دلیل این که در شهر پخش می شد، قطع گردید. این اثر در خیابان جمهوری شهرستان ساری واقع شده است.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

قرعه کشی کانال گردشگری

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد