ساکت ترین نقطه جهان

ساکت ترین نقطه جهان

اکثر گردشگران دوست دارند که از شلوغی و سر و صدای شهر فرار کرده و برای مدتی وقت خود در مکانی آرام سپری کنند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می کنیم به شهر مینیاپولیس ایالات متحده بروید. در این شهر اتاقی وجود دارد  که به عنوان ساکت ترین نقطه جهان شهرت پیدا کرده است. البته از نظر برخی، سکوت این اتاق اصلا آرامشبخش و لذت بخش نیست. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این اتاق صحبت کنیم. در واقع این اتاق، بخشی از آزمایشگاه اورفیلد در مینه سوتا می باشد. داخل این اتاق بسیار ساکت است و تحمل آن بیشتر از 45 دقیقه امکان پذیر نیست. یکی از علایق آقای استیو اورفیلد، بنیانگذار این آزمایشگاه این است که تاثیر صدا و به ویژه سکوت بر احساس راحتی و آسایش مردم را بررسی کند. آقای استیو اورفیلد در مصاحبه ای در مورد ساکت ترین نقطه جهان این چنین گفت:
نشستن در اتاق تاریک که در ساکت ترین نقطه جهان قرار دارد، در واقع یک چالش است. اکثر افراد نمی توانند در مدت زمات زیادی این حجم از سکوت را تحمل کنند. طولانی ترین زمانی که کسی توانسه در این اتاق بماند، ۴۵ دقیقه بوده است. شما زمانی که در این اتاق بشینید، علاوه بر صدای ضربان قلب، می توانید صدای شش هایتان که از هوا پر و خالی می شوند و حتی صدای قار و قور بلند شکمتان را بشنوید.

ساکت ترین نقطه جهان

هدف از ساخت ساکت ترین نقطه جهان چیست؟

هدف از ساخت این اتاق این بوده که شرکت ها و کمپانی های مختلف، محصولاتشان را در این اتاق مورد آزمایش قرار بدهند و بلندی صدای آن ها را اندازه گیری کنند. هم چنین سازمان فضانوردی ناسا هم فضانوردانش را به این اتاق می فرستد تا خود را برای تحمل سکوت فضا آماده کنند. ممکن است این اتاق برای شما بسیار آزار دهنده باشد ولی بسیار پر کاربرد است. طبق گفته آقای اورفیلد این اتاق ها برای تست کردن وسایل و ابزارآلات می باشد نه انسان ها.  مثلا ، استیو کسی، یکی از مشتریان دائمی این اتاق بوده که بی صداترین یخچال در آمریکا را ساخته است. او هر سال جدیدترین محصول این شرکت را برای اندازه گیری میزان بلندی و سر و صدای آن به این اتاق می آورد.  

هیچ کس بیش از ۴۵ دقیقه نمی تواند در این اتاق بماند!

افرادی که وارد ساکت ترین نقطه جهان می شوند، بعد از مدتی صدای ضربان قلب خود را می شنوند و ممکن است در جهت یابی و حتی ایستادن هم دچار مشکل شوند. جالب است بدانید که ایستادن، راه رفتن و جهت یابی انسان ها به سر و صداهای اطراف بستگی دارد.
اورفیلد در رابطه با این ویژگی عجیب اتاق بدون پژواک می گوید:
انسان ها بر اساس صداهایی که می شنوند، جهت یابی می کنند و می توانند، راه بروند. در اصل در یک اتاق ساکت، امکان جهت یابی وجود ندارد و همین باعث سردرگمی افراد می شود.

اتاق های بدون پژواک | Anechoic Chambers

ساکت ترین نقطه جهان

به اتاق های بدون پژواک، «اتاق های مرده» هم گفته  می شود. ایده این اتاق اولین بار در جریان جنگ جهانی دوم مطرح و ساخته شده است. در آن زمان این اتاق ها در اصل برای آزمایش و بررسی تجهیزات ارتباطی و شنودی نظامی ساخته شده بودند. امروزه اتاق های بدون پژواک در اندازه های مختلف برای آزمایش و بررسی محصولات طراحی شده اند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

هتل هیلتون گاردن این ساکت هند

رستوران نقش جهان کیش

جهان پناه هند

سالم ترین روغن برای آشپزی کدام است؟

چرا یک نقطه قرمز بر روی چشم دارم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر