سردرد

یکی از شایع ترین بیماری هایی که در اثر آن افراد به پزشک مراجعه می کنند، سردرد است. سردرد از کاسه چشم تا عقب سر را در بر می گیرد. در این مقاله درباره سردرد و انواع آن صحبت خواهیم کرد. ما را همراهی کنید.
وقتی سردرد می گیریم کدام قسمت های بدن درگیر می شود؟
وقتی سردرد می گیریم قسمت های زیر دچار درد می شود

1- پوست سر و صورت
2- عضلات سر و گردن
3- عروق خارج جمجه
4- سینوس های سیاه رگی

سردرد

برای تشخیص سر درد به چه مواردی باید توجه کنیم؟

عوامل متعددی در سردرد دخیل هستند که برخی از آن ها را در ادامه ذکر می کنیم.

1- سن فرد مبتلا به سردرد
2- محل دقیق درد
3- مدت زمان درد
4- زمینه خانوادگی سردرد
5- سابقه مصرف دارو

چرا سردرد می گیریم؟

عوامل مختلفی موجب سردرد می شود که چند مورد از آن ها عبارت است از

1- مشکلات مربوط به مهره های گردن
2- سینوزیت
3- تومور مغزی
4- مشکلات مربوط به چشم
5- مشکلات عروق مغزی

سردرد

زمانی که فرد به بیماری های مختلف دچار می شود، ممکن است دچار سردرد شود. مثلا وقتی فردی مبتلا به بیماری مالاریا می شود تمام سرش درد می گیرد. وقتی کسی گوش هایش عفونت می کند علاوه بر این که گوش عفونت کرده درد می کند همان قسمت سرش هم درد می گیرد و از مجرای گوشش چرک بیرون می زند.
در بیماری سینوزیت نیز ناحیه پیشانی دچار درد می شود. در بیماری سینوزیت یک طرف صورت را دچار درد می کند. استخوان های صورت نیز در یک ناحیه درد می گیرد. در بیماری سینوزیت تب و گرفتگی بینی و ترشحات بینی دیده می شود.
در بیماری های چشمی نیز فرد سردرد می گیرد ممکن است یک چشم یا هر دو چشم دچار درد شود یا یک یا هر دو چشم قرمز شوند. کاهش بینایی در یک یا هر دو چشم هم ممکن است در فرد ایجاد شود.
وقتی فردی دچار خونریزی های مغزی می شود نیز درد بسیار شدید در تمام سر یا یک قسمت سر احساس می کند. وقتی فشار خون بالا می رود سر درد ممکن است پیش بیاید.

و اما نکته ای که باید ذکر شود این است که سر درد هایی که در سن بالاتر از سی سالگی و با داشتن سابقه فامیلی اتفاق بیفتد را باید مهم تلقی کرد و به پزشک مراجعه نمود. در مواردی که فشار خون بالا می رود ممکن است فرد به سردرد مبتلا شود. حتما در مواقعی که به سردرد مبتلا شدید فشار خون خود را اندازه بگیرید. سردرد های مداوم که بیشتر از 24 ساعت طول بکشد را باید جدی بگیرید و حتما به پزشک مراجعه کنید.
مصرف برخی از داروها هم ممکن است باعث ایجاد سردرد شود، در چنین مواردی به پزشک خود مراجعه کنید.

در بیماری میگرن نیز سردرد وجود دارد. در حالت عصبانیت نیز فرد ممکن است دچار سردرد های عصبی شود. درد یا احساس گرما معمولا در نوک سر در حالت عصبانیت در فرد به وجود می آید. بیماری سینوزیت هم از جمله بیماری هایی است که فرد را دچار سردرد می کند.

 سردرد

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر