سردی بدن نشانه چیست؟

برخی از افراد چه در فصل زمستان و چه در تابستان، احساس سرما می کنند. این احساس می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

 دلایل احساس سرما

سردی بدن نشانه چیست؟

کم خونی

یکی از دلایل احساس سرما، کم خونی می باشد. زمانی که بدن گلبول‌های قرمز کافی برای حمل اکسیژن مورد نیاز را نداشته باشد؛ دچار کم خونی می شود و این مشکل باعث خستگی، ضعف، گیجی، و تنگی نفس خواهد شد. همچنین ممکن است باعث شود احساس سرما کنید.

کم کاری تیروئید

زمانی که غده‌ی تیروئید، هورمون کافی تولید نکند، فرد دچار کم کاری تیروئید می شود و این مشکل می‌تواند فرد را نسبت به سرما بیش از حد حساس کند. همچنین ممکن است فرد دچار درد مفاصل، یبوست، خشکی پوست، و افزایش وزن شود.

 سندرم رینود

سندرم رینود زمانی رخ می دهد که رگ‌های خونی دست‌هایتان نسبت به دمای سرد یا استرس بیش از حد واکنش نشان می‌دهند. این مشکل می‌تواند باعث احساس سردی و کرختی انگشت‌های دست و پا شود، و حتی ممکن رنگ آنها به سفید یا آبی تغییر کند. هم چنین زمان بازگشت خون، ممکن است انگشت‌ها مور مور شوند یا حتی آسیب ببینید.

 بیماری کلیه

دیابت و فشار خون بالا اغلب باعث بیماری کلیه می‌شوند. زمانی که کلیه ها به درستی کار نکنند، ممکن مواد دفعی روی هم انباشته شوند؛ این مشکل می‌تواند دمای بدن‌تان را پایین بیاورد و باعث مشکلات دیگری نیز بشود. یکی از دلایل بیماری کلیه، کم خونی می باشد که می‌تواند باعث احساس سرما در شما بشود. وقتی پزشک بیماری کلیه‌ی شما را درمان کند، ممکن است مشکل‌تان بر طرف شود.

سردی بدن نشانه چیست؟

 دیابت نوع ۲

اگر به این بیماری دچار باشید، ممکن است دچار کم خونی و مشکلات کلیه و گردش خون نیز شوید. این مشکل می‌تواند باعث احساس سرما در شما بشوند. در واقع آسیب سلولی ناشی از دیابت نیز می‌تواند باعث احساس سرما شود.

 بیماری سرخرگ محیطی

بیماری سرخرگ محیطی باعث می شود که پلاک‌ها، شریان‌های شما را باریک و دریافت خون کافی توسط پاها و گاهی دست‌های شما را دشوارتر سازد. اگر یک پا نسبت به دیگری خیلی سردتر یا دردناک، کرخت یا ضعیف باشد، این می‌تواند نشانه‌ی چنین بیماری باشد. تغییرات در رژیم غذایی و ورزش می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

 بی اشتهایی عصبی

این اختلال باعث کاهش تعداد کالری های مصرفی‌تان می شود و شما را به طرز خطرناکی لاغر می‌کند. کمبود چربی می‌تواند باعث احساس سرما – به خصوص در دست و پا  شود.

سردی بدن نشانه چیست؟

 آنفولانزا

این بیماری روی قسمت های مختلف بدن از جمله بینی، گلو و ریه‌ها تاثیر می گذارد. زمانی که دچار این بیماری می شوید، ممکن است تب بالا داشته باشید و در عین سردرد احساس سرما هم بکنید.

 نوروپاتی محیطی

علایم این بیماری شامل احساس سرما در پاها، خارش، بی حسی و احساس غیرمعمول، ضعف و دردهای سوزاننده می باشد. این مشکل اغلب از انگشتان پا شروع می‌شود و به سمت قسمت‌های بالای پا حرکت می‌کند. این مشکل می تواند باعث آسیب به عصب‌های‌ بدن شود. هم چنین ممکن است به خاطر عفونت، بیماری کبد یا کلیه، عدم دریافت ویتامین کافی، یا تماس با مواد شیمایی سمی به آن دچار بشوید.

ویتامین B12 کافی دریافت نمی‌کنید

کمبود این ویتامین می‌تواند باعث کم خونی شود و درنتیجه فرد احساس سرما می کند. اگر دچار این مشکل هستید حتما مرغ، تخم مرغ و ماهی بخورید.  توجه داشته باشید که اگر در مصرف این ویتامین زیاده روی کنید، ممکن است باز هم ویتامین B12 کافی دریافت نکنید؛ زیرا بعضی از آدم‌ها مشکل جذب ویتامین دارند. پس حتما برای درمان به متخصص مراجعه نمایید.

آهن کافی دریافت نمی‌کنید

اگر مقدار مناسبی از این ماده‌ی مغذی را دریافت نکنید، ممکن است به «کم خونی فقر آهن» مبتلا شوید. این مشکل می تواند باعث احساس سرما شود. اگر دچار کمبود آهن هستید، گوشت را در برنامه غذایی تان قرار دهید. هم چنین به جز گوشت، نان‌های غنی شده و غلات، نخود، سویا، و سبزیجات سرشار از آهن هستند.

کم کاری هیپوفیز

زمانی که غده‌ی هیپوفیزتان یک هورمون بخصوص را به اندازه کافی تولید نمی‌کند، شما دچار کم کاری هیپوفیز می شوید. یکی از علائم رایج این بیماری این است که شما نسبت به سرما بیش از حد حساس می‌شوید یا ماندن در گرما برای‌تان دشوار می‌شود.

سردی بدن نشانه چیست؟

 مصرف دارو

بعضی داروها ممکن است باعث شود، شما بیشتر احساس سرما کنید. به عنوان مثال، داروی مسدود کننده‌های بتا، به آرامش قلب و توقف تولید مواد شیمیایی توسط بدن کمک می کند. اما فرد بعد از مصرف ممکن است احساس گیجی، خستگی، عصبانیت، و سرما در دست و پا نیز داشته باشد.

 نوشیدن الکل

با مصرف الکل، ابتدا فرد احساس گرما می کند، زیرا رگ‌های خونی گشادتر می شوند؛ اما بعد از مدتی دمای بدن پایین می آید. هم چنین الکل می تواند بخشی از مغزتان را که مسئول تنطیم دمای بدن است را دچار افسردگی کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

آیا می دانید جو چقدر برای بدن مفید است

شبدر قرمز چه سودی برای بدن دارد

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر