سرزمین کادوسی (1)

چندی پیش که از خاک های باستانی چند هزار ساله مریان رازی آشکار شد، هیچ کس یقین نداشت در دل این منطقه کوهستانی، یکی از بزرگ ترین گورستان های پیش از تاریخ ایران جا خشک کرده باشد. انگار خاک مصمم شده بود بخشی از تاریخ فرهنگی را آشکار کند. که به دلیل صعب العبور بودن منطقه از دیده ها پنهان مانده بود و تنها به عنوان ییلاقی کوچک نام برده می شد.

 

سرزمین کادوسی (1)

ساکنین جدید مریان که ار نظر تاریخی چند هزار سال با پیشینیان خود فاصله دارند. امروز زندگی خود را بر زمین هایی برپا داشته اند که یکی از بزرگ ترین گورستان های تاریخ ایران در زیر آن به خواب رفته است. این زمین ۴۰۰ هکتاری که در هر گوشه آن گوری باستانی پنهان است به منزله ارزشمند ترین بانک اطلاعاتی برای باستان شناسان و پژوهشگران است که می بایست در لایه های عملیات کاوش به زندگی و فرهنگ سده های قبل مردم این منطقه باستانی پی برند. محوطه باستانی مریان با شماره ۲۷۴۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده در قلب تالش در سرزمینی است که بخش وسیعی از شمل استان گیلان را در بر می گیرد و از نظر شرایط اقلیمی به سه منطقه جلگه ای، ‌جنگلی و کوهستانی تقسیم می شود.

 

سرزمین کادوسی (1)

مریان در بخش مرکزی تالش در منطقه کوهستانی واقع شده و به دلیل برخورداری از جاذبه های توریستی وآ ب و هوای مناسب، ‌یک منطقه ییلاقی محسوب می شود. و محل زندگی کشاورزان و دامپروران مناطق اطراف در فصل تابستان است. باستان شناسان معتقدند به دلیل وسعت محوطه گورستانی مریان و غنای فرهنگی آن ،‌این منطقه در آغاز عصر آهن یکی از مراکز مهم شکل گیری تمدن، در دره کارگانرود جنوبی بوده است . به گفته برخی از مورخان عصر باستان یونانی میتوان فهمید سرزمین تالش در روزگار کهن به عنوان کشور کادوسیان یا کاتوزیان مطرح بوده است. پلوتارک مورخ یونانی می نویسد : کادوسیان کشوری کوهستانی با راه های صعب العبور است. همواره ابرها آسمان را گرفته.

 

سرزمین کادوسی (1)

این منطقه فاقد غلات یا میوه بوده و مردم آن جنگجو هستند و از سیب جنگلی تغذیه می کنند.بنابراین چنین استنباط می شود که تالش در آن زمان از استقلال کامل برخوردار بوده است و علاوه بر این که تالش را کادوسی نامیده اند مردم آن را نیز اقوامی نیرومند و نامدار بر شمرده اند. کمتر از یک قرن پیش در فاصله سال های ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۱ ژاک دمرگان باستان شناس فرانسوی به قصد انجام مطالعات علمی با سفر به مناطق جنوبی ،‌دریای خزر،‌ بخش هایی از این منطقه را کاوش می کند. اما تا سال ۱۳۷۰ شمسی هیچ باستان شناسی به طور جدی فعالیت باستان شناسی در این منطقه انجام نمی دهد. تا این که در همان سال ۷۰ هنگام آماده سازی جاده در دست احداث تونل به خلخال و میانه،‌ تیغه یکی از ماشین های راه سازی به گور باستانی برخورد میکند و این نقطه آغاز کاوش در منطقه می شود.

 

سرزمین کادوسی (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

سرزمین عجایب ماینز کوالالامپور مالزی

سرزمین عجایب دبی

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

ایران، سرزمین چهار فصل

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر