سرطان پروستات چیست؟سرطان پروستات چیست؟

پروستات یک غده کوچک گردو مانند در مردان است که مایع منی تولید می کند.

سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان در مردان است. معمولا سرطان پروستات به آرامی رشد می کند و در ابتدا به غده پروستات محدود می شود. برخی از انواع سرطان پروستات به آرامی رشد می کنند و به حداقل درمان نیاز دارند در مقابل انواع دیگر سرطان پروستات تهاجمی هستند و به سرعت گسترش پیدا کنند.

تشخیص به موقع سرطان پروستات زمانی که هنوز به غده پروستات محدود می شود، شانس بیشتری برای درمان موفقیت آمیز دارد.

علائم سرطان پروستات

ممکن است در مراحل اولیه، سرطان پروستات علائمی نداشته باشد. اما در مراحل پیشرفته نشانه هایی به شرح زیر دارد:

• مشکل در ادرار کردن
• وجود خون در مایع منی
• ناراحتی در ناحیه لگن
• درد استخوان
• اختلال نعوظ

علل ابتلا به سرطان پروستات

هنوز به درستی روشن نیست که علت سرطان پروستات چیست.

پزشکان معتقدند سرطان پروستات زمانی اتفاق می افتد که برخی از سلول های پروستات غیر طبیعی شوند. جهش در DNA سلول های غیر طبیعی سبب رشد سلول ها و تقسیم سریعتر سلول های طبیعی می شود و موجب مرگ این سلول ها می شود. سلول های غیر طبیعی همچنان زندگی می کنند و موجب تشکیل تومور در پروستات می شوند که می تواند با حمله به بافت های اطراف رشد کند. بعضی از سلولهای غیر طبیعی نیز می توانند به سایر قسمت های بدن انتشار یافته و در بافت های دیگر شروع به تکثیر کنند.

عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستاتسرطان پروستات چیست؟

عوامل موثر در ابتلا به سرطان پروستات عبارتند از:

سن: خطر ابتلا به سرطان پروستات با ازدیاد سن افزایش می یابد.

نژاد: در برخی از نژادها خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتر از نژادهای دیگر است به عنوان مثال مردان سیاه پوست خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتری نسبت به مردان نژادهای دیگر دارند.

سابقه خانوادگی و وراثت: اگر مردان خانواده ای در گذشته مبتلا به سرطان پروستات بوده اند، خطر ابتلا شما نیز افزایش می یابد.

چاقی: مردان چاق احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. همچنین در صورت ابتلا بیماری پیشرفته تری دارند و درمان بسیار مشکلی خواهند داشت.

عوارض جانبی

عوارض سرطان پروستات و درمان آن عبارتند از:

سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور مانند مثانه گسترش یابد یا از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به استخوان ها یا سایر اندام ها انتقال یابد. گسترش سرطان پروستات به استخوانها می تواند موجب درد در استخوان ها و ایجاد شکستگی در آنها شود. هنگامی که سرطان پروستات به نقاط دیگر بدن گسترش یابد، ممکن است بیمار به درمان پاسخ دهد و بیماری کنترل شود اما بعید است که به طور کامل درمان شود.

سرطان پروستات و درمان آن می تواند موجب بی اختياری ادرار شود. درمان بی اختیاری ادرار بستگی به نوع سرطان دارد. برای درمان می توان از دارو یا جراحی استفاده کرد.
اختلال نعوظ یکی دیگر از عوارض جانبی سرطان پروستات است، برای درمان اختلال نعوظ می توان از دارودرمانی، جراحی و... استفاده کرد.

پیشگیری از سرطان پروستاتسرطان پروستات چیست؟

می توان با رعایت نکات زیر خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش داد:

1- انتخاب رژیم غذایی سالم با میوه و سبزیجات کافی: برای پیشگیری از سرطان پروستات انتخاب یک رژیم غذایی سالم و اجتناب از غذاهای چرب و استفاده از میوه ها، سبزیجات و دانه های مغذی امری ضروری است.

هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که ارتباط بین رژیم غذایی و ابتلا به سرطان پروستات چگونه است اما به طور کلی داشتن یک رزیم غذایی سالم به سلامت کلی بدن انسان کمک می کند.

همچنین می توان برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن از مکمل ها استفاده کرد اما در هر حال مصرف غذاهای غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی در سالم نگه داشتن بدن تاثیر بیشتری خواهد داشت.

2- ورزش منظم: ورزش موجب بهبود سلامت کلی بدن می شود، به شما کمک می کند که وزن خود را حفظ کرده و خلق و خوی خود را بهبود بخشید. براساس برخی از شواهد، مردانی که ورزش نمی کنند احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند.

3- حفظ وزن سالم: اگر در حال حاضر وزن فعلی شما نرمال است، با انجام تمرینان ورزشی بیشتر آن را حفظ کنید. اگر اضافه وزن دارید، بیشتر ورزش کنید و مقدار کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید.

برای کنترل سرطان پروستات، داروها یا درمان هایی برای کاهش خطر سرطان وجود دارد. برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف مهارکننده های آلفا5 ردوکتاز، از جمله فیناستراید (پروپتیا، پیشکار) و دوتاسترید (Avodart)، احتمال خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. این داروها برای کنترل افزایش غده پروستات و کنترل ریزش مو در مردان استفاده می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

نانوذرات GPSدار، نانودکننده سلول های بنیادی سرطان

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

تغذیه و سرطان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر