سرفه

به واکنش حفاظتی ریه ها در برابر محرکات خارجی را سرفه می گوییم. در واقع سرفه بیماری نیست بلکه یک علامت تحریک می باشد. و وقتی ترشحات خارجی در مجاری تنفسی قرار می گیرد، ما سرفه می کنیم. که در سرفه های شدید شدت و حجم ترشحات نیز افزایش می یابد.

سرفه
به طور کلی می توان گفت که سرفه برای مواد خارجی نظیر گرد و خاک سموم و یا هر چیزی که سیستم تنفسی را به خطر می اندازد یک مکانیزم دفاعی محسوب می شود. و البته در مواردی مثل بیماری های ویروسی یا اختلال مشکلات تنفسی سرفه می تواند یک علامت برای وجود بیماری باشد. که توصیه می شود حتما به پزشک متخصص مراجعه شود و تجویز و مصرف دارو تحت نظر او صورت بگیرد.

سرفه

دلایل سرفه:
سرفه در چند علت تقسیم بندی  می شود. از جمله موارد زیر می تواند عامل های اصلی ایجاد سرفه در فرد گردد:

سرفه
•اغلب علل سرفه در دستگاه تنفسی فوقانی ( در ناحیه سینوس ها و پشت حلق ) است. که منجر به ایجاد سرفه می شود.
•در مرحله بعدی ناحیه ریوی ممکن است دچار تحریک و آسیب شود که سرفه پیش بیاید. بیماری های خاصی مثل آسم و برونشیت مزمن و حاد بوده که سرفه را ایجاد می کنند. و گاهی حتی بیماری بینابینی ریه نظیر سرطان حنجره و یا ذات الریه سبب بروز سرفه می گردد. که بهتر است این گونه سرفه ها جدی گرفته شود.

سرفه
•یکی دیگر از عوامل اصلی سرفه دستگاه گوارشی است. که گاهی به خاطر رفلاکس اسیدی معده رخ می دهد. برگشت اسید معده به دهان با علائمی چون بد طعم بودن و تلخی در پشت زبان و حلق و یا سوزش همراه است که فرد در طول شب نیز سرفه هایی از این قبیل را تجربه می کند.
•عوارض مصرف داروهای تنظیم کننده فشار خون هستند که مصرف آنها بد نبوده، بلکه فقط به علت آنکه در برخی افراد علائمی مثل سرفه را نشان می دهند، می توان با اجازه و تجویز پزشک مصرف آنها را قطع نمود.
نکته ای که در مورد حائز اهمیت می باشد، این است که نباید سرفه های بیشتر از سه الی چهار هفته ای را سرسری گرفت، زیرا ممکن است علامتی مبنی بر بیماری خاص و وخیمی در فرد را نشان دهد، که حتما به پزشک متخصص باید مراجعه شود.در این مواقع پزشک معالج با بررسی علل و تاریخچه سرفه و نوع و مدت زمان وقوع آن به علت سرفه پی برده، و راهکارهای جدی برای تشخیص و درمان آن ارائه می دهد.
از جمله تجویزی که پزشک معالج می تواند برای انواع سرفه داشته باشد به این صورت است که اگر سرفه در شب عارض شود ممکن است ناشی از آسم بوده و یا اگر بیمار دچار سرفه و گلو صاف کردن های ممتد باشد ناشی از رفلاکس معده، و یا اگر با خلط خونی همراه است، احتمالا وجود بیماری سرطان و بیماری های مزمنی چون سل را در فرد نشان می دهد. که با روش های دقیق تر می توان به علل آن پی برد.

سرفه
دو روش از مهمترین آنها شامل تصویر برداری و آزمون های تنفسی است که از این طرق پزشک می تواند به علت ها و دلایل اصلی سرفه ها در فرد پی ببرد.
در واقع سرفه عامل ناخوشایندی است که اغلب شب ها گریبانگیر فرد می شود. ولی می توان با پیگیری و راهکارهایی نه برای درمان قطعی بلکه برای کاهش سرفه آنها را انجام داد.

سرفه

راهکارهای مهم برای کاهش و یا قطع سرفه:
یکی از راهکارهها اجتناب از محیط  آلوده می باشد. زیرا که آلودگی هوا باعث تشدید این حالت می شود. و شاید علت سرفه آسم هم باشد. که قرار گرفتن در معرض هوای آلوده عوارض و مشکلات این بیماری را بیشتر می کند.
و یا اگر سرفه بر اثر مصرف داروهای خاص و رفلکس معده باشد. می بایستی که استفاده از این داروها را البته با تجویز پزشک، قطع کنید. و در مورد رفلکس و درمان آن با پزشک معالج خود حتما مشورت نمایید.
بعضی از درمان های خانگی نیز می تواند سرفه را کاهش دهد. نوشیدن دم نوش و چای یکی از آنهاست. که در ادامه مطلب به طرز تهیه دو نوشیدنی  چای و دم نوش که اثر فوق العاده ای را برای کاهش و درمان سرفه دارد می پردازیم.

سرفه

تهیه چای ترکیبی پیاز برای درمان سرفه:
سه لیتر آب و یک کیلو پیاز را آماده کرده سپس پیازها را خوب شسته و ریشه ها و سر آن را بگیرید. آنها را به چهار قسمت تقسیم کنید. بعد از آن نوبت آب است که بجوشد. آن را در دیگی ریخته و بگذارید تا بجوشد. در زمانی که آب در حال جوشیدن بود. پیاز را درون آب بریزید. و بگذارید پیازها به همراه آب آنقدر بجوشد تا به نصف مقدار اولیه برسد.
سپس زیر دیگ را خاموش کرده، و صبر کنید تا آب خنک شود. پیازها را از درون دیگ آبکش کرده و و محلول آب وپیاز را درون فنجان بریزید. اکنون چای پیاز آماده نوشیدن است. می توانید برای طعم بهتر چای یک قاشق عسل به همراه نصف یک لیموی تازه در آن اضافه کرده و میل نمایید.
توصیه می شود برای بهبود و رفع سرفه روزی یک یا دو بار ( به اندازه 250 میلی لیتر در روز) از این چای مصرف کنید.

سرفه

دمنوش سیب و پیاز برای قطع سرفه:

مواد لازم:
•پیاز دو عدد
•سیب دو عدد
•گردو 11 عدد
•آب سه لیتر

طرز تهیه:
ابندا سیب ها را بشویید، ریشه و سر پیاز ها را گرفته و آنها را نیز به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس گردوها را نیز خوب شسته و مغز آنها را له کرده و تمامی مواد را به همراه سه لیتر آب اضافه کرده و بگذارید تا بجوشد.  تمامی مواد با آب آنقدر بجوشد که نیمی از آن بخار شود. بعد از آن دیگ حاوی مواد را در جایی گذارید  تا سرد و خنک باقی بماند.
مخلوط را از صافی رد کنید تا مواد اضافی آن خارج شود. اکنون دم نوش آماده است تا آن رامیل کنید. این دمنوش بر طبق گفته محققان طب سنتی یکی از درمان کننده های دائمی برای قطع سرفه می باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد