سرفه‌های مزمن چه زمانی خطرناک می‌شوند؟

سرفه‌های مزمن چه زمانی خطرناک می‌شوند؟

سرفه می‌تواند نشانه انواع بیماری‌ها باشد، مخصوصاً زمانی که طولانی می‌شود.

سرفه چقدر می‌تواند طول بکشد؟

برخی از سرفه‌ها، شاید تا یک ماه هم طول بکشد؛ اما اگر بیش از هشت هفته ادامه پیدا کرد و هیچ علامتی از بهبودی مشاهده نکردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اکثر سرفه ها، ممکن است جدی نباشد، اما بهتر است بیشتر به سلامتی خود اهمیت بدهید و حتما سری به متخصص بزنید. در ادامه  دلایل ادامه دار شدن سرفه ها را به شما می گوییم.

ترشحات سینوس

علائم

اگر سرفه‌های شما خشک یا ترشح دار باشند، احتمالا مشکلات سینوسی دارید. بیشتر افراد از اینکه مشکل سینوسی دارند، بی خبر هستند.

درمان

سرفه‌های مزمن چه زمانی خطرناک می‌شوند؟

از اسپری‌های بینی استفاده کنید. این اسپری‌ها حاوی آستروئید و یا فقط آب‌نمک می باشند. هم چنین برای پاکسازی سینوس‌ها می توانید از  شستشوی سینوس‌ها یا از سینوس شور استفاده نمایید. در موارد شدیدتر ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

آسم

علائم

سرفه‌های مزمن ناشی از آسم معمولاً خشک هستند. این سرفه‌ها  با ورزش یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا برخی از بوها و مواد شیمیایی تشدید می‌شوند. علائم آسم شامل احساس گرفتگی در سینه، تنگی نفس و خس‌خس سینه  می باشد.

درمان

برای درمان باید از داورهای استنشاقی استفاده کنید. اما اگر دچار آسم شدید هستید، به آستروئید یا ترمبوپلاستی برونش نیاز دارید.

آلرژی

سرفه‌های مزمن چه زمانی خطرناک می‌شوند؟

علائم

از علایم آلرژی، می توان به سرفه‌های خشک و ادامه‌دار اشاره کرد. مخصوصاً اگر در نزدیکی محرکی قرار بگیرید.

درمان

برای درمان آلرژی، باید از اسپری بینی و آنتی‌هیستامین استفاده نمایید.

ریفلاکس اسید معده

علائم

ریفلاکس اسید معده، با سرفه‌های خشک و بدمزه شدن دهان همراه است. ریفلاکس اسید معده به مری، باعث احساس سوزش از وسط سینه، دقیقاً زیر قفسه سینه، به سمت بالا می‌ شود و معمولا بعد از خوردن غذای زیاد یا بعد از صرف غذایی اسیدی یا کافئین دار اتفاق می افتند. سرفه‌های ناشی از ریفلاکس ممکن است بعد از دراز کشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا رخ دهد.

درمان

برای درمان ریفلاکس خفیف باید از داروهای ضد اسیدی استفاده کنید. این دارو ها را طبق تجویز پزشک خود مصرف نمایید. معمولا این داروها روزی یک یا دو بار و معمولاً قبل از صبحانه یا شام مصرف می شوند.

سینه‌پهلو

علائم

سرفه‌های مزمن چه زمانی خطرناک می‌شوند؟

سینه‌پهلو باعث ایجاد سرفه‌هایی خلط دار می شود که رنگ آنها، سبز یا زرد و چسبناک و غلیظ هستند. برخی از افراد، دچار درد و ناراحتی در ناحیه قفسه سینه شده که با سرفه یا نفس عمیق تشدید می شود. هم چنین ممکن است با تب، گلودرد و احساس خستگی و ضعف نیز همراه باشد. سینه پهلو می‌تواند منشاء باکتریایی، ویروسی و یا قارچی داشته باشد.

درمان

اگر منشاء سینه پهلو، باکتری باشد؛ باید از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. اگر سینه پهلو، ویروسی باشد؛ با نوشیدن آب زیاد، استراحت و مراقبت درمان می‌شود.  اما اگر سینه پهلو قارچی باشد؛ باید از داروهای ضد قارچی استفاده نمایید. توجه داشته باشید افرادی که سیستم ایمنی بدنشان دچار ضعف شده، مبتلا به سینه پهلو قارچی می شوند.

سایر علت‌های متداول سرفه‌های مزمن

سیگار کشیدن:  در اکثر مواقع تشخیص سرفه های ناشی از سیگار و سرفه‌های ناشی از سایر عوارض مانند سرطان ریه کار دشواری است.

عفونت: یکی از  دلایل شایع سرفه‌های مزمن، سیاه سرفه است.  حتی کودکانی که واکسینه می‌شوند، نیز ممکن است دچار سیاه سرفه شوند.

برخی از داروها: داروهایی که برای درمان فشارخون بالا و بیماری قلبی تجویز می‌شوند نیز می‌توانند موجب سرفه‌ های بلندمدت شوند. حدود 10 تا 20 درصد از افرادی که با مهارکننده‌های ACE تحت مداوا قرار می‌گیرند؛ دچار سرفه‌های مزمن می‌شوند.

سرفه‌های بعد از عفونت:  گاهی دلیل سرفه های مزمن می‌تواند به خاطر عفونت در سیستم تنفسی فوقانی باشد و ممکن است درمان آن، تا هفته ها طول بکشد.

برونشیت مزمن:  معمولا افراد سیگاری، دچار برونشیت مزمن می شوند. اما دلایل محیطی هم در بروز این بیماری تاثیر گذار هستند. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

چه چیزی باعث خارش چشم می شود

چه چیزی باعث ایجاد فشار در پشت چشم می شود

چشمهای شما چه چیزی راجع به سلامتی تان می گوید

آیا می دانید ریواس چه خواصی دارد؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر