سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟

سفت شدن شکم در بارداری از جمله سوالات مکرر خانم های باردار است و می خواهند بدانند که آیا این سفتی شکم طبیعی است یا نه. سفت شدن شکم گاهی با گرفتگی عضلات اشتباه گرفته می شود. با پیشروی بارداری، رحم احساسی دارد که به پوست فشار وارد می کند. اگر شما چاق باشید این سفت شدن را کمتر از زن های لاغر حس می کنید. این سفت شدن ها گاهی باعث استرس و اضطراب در خانم های باردار می شود اما خانم های باردار باید بدانند که همه سفت شدن ها خطرناک نیست و گاهی طبیعی می باشد و در زیر به سفت شدن شکم در مراحل مختلف بارداری می پردازیم.

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟
1.سفت شدن شکم در ماه های اول بارداری
در ماه های اول بارداری، کشیدگی رباط ها و فشار رحم باعث سفت شدن شکم خانم باردار می شود. و مسلم است که با رشد جنین، رحم بیشتر کشیده می شود و به اندام ها فشار وارد می کند. در این صورت شکم سفت می شود و خانم باردار احساس سفتی و ناراحتی در شکم خواهد داشت. درد رباط گرد در ابتدای بارداری امری رایج است.البته درد شدید و پی در پی نیاز به بررسی و مراجعه به پزشک دارد. اما ممکن است علاوه برکشیدگی رباط ها، یبوست در بارداری، غذای زیاد یا نفخ شکم در دوران بارداری نیز باعث سفت شدن شکم شود.

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟

2.سفت شدن شکم در سه ماه دوم بارداری
 
خانم ها در طول بارداری تغییرات فیزیکی و روحی زیادی را تجربه می‌کنند. همه‌ی خانم های باردار، شاهد این هستند که چطور شکمشان به تدریج بزرگ و برآمده می‌شود. در سه‌ماهه دوم بارداری، رحم به نیمه‌راه خود رسیده و حالا رحم بین استخوان لگن و ناف جا گرفته است.
رحم به مرور بزرگ خواهد شد تا جایی که کم‌کم  به دیواره شکم فشار می‌آورد و شما احساس سختی و ناراحتی خواهید داشت. و این را بدانید هرروزی که می‌گذرد، سفت شدن شکم برای شما امری عادی‌ترمی‌شود. زیرا این اتفاقی است که برای اکثر زنان باردار روی می‌دهد. پس هیچ دلیلی ندارد بیخودی به خاطر سفتی شکم خودتان را نگران کنیدو متعجب نشوید، چراکه رحم شما در حال رشد کردن است. در برخی زنان حامله این اتفاق خیلی زود رخ می‌دهد، یعنی بعد از تمام شدن هفته 12 بارداری، با همه این احوال سفت شدن شکم خانم باردار در دوران حاملگی بستگی به نوع و فرم بدن فرد دارد. گاهی اوقات، این سفتی شکم  در زنان باردار باعث می‌شودآن‌ها بیهوده احساس نگرانی و اضطراب کنند. و یا حتی ممکن است،در برخی موارد احساس کنید بی‌حوصله و بد اخلاق شده‌اید ونمی‌توانید روی هیچ‌چیز تمرکز کنید. بهتر است در این دوران آرامش داشته باشید وبه سلامتی خود و جنین اهمیت بدهید .
د لایل سفت شدن شکم زنان باردار در سه‌ ماهه دوم حاملگی (در طول هفته بیست ویکم)

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟
-رحم، از آنجایی که جنین درون رحم رشد می‌کند و با بزرگ شدن جنین ورحم، دور  کمر نیز منبسط می‌شود. علت اصلی سفت شدن شکم این است که رشد رحم باعث فشار به شکم شده. درواقع، این اتفاق از سه‌ماهه اول حاملگی شروع می شود، وقتی‌که رحم شروع به منبسط شدن می‌کند. علاوه بر این، در سه ماه دوم بارداری جنین شروع به بزرگ شدن می کند، بنابراین حجم آب درون کیسه آب نیز زیاد می‌شود. همین موضوع منجر به سفت شدن شکم خواهد شد.

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟
-رشد اسکلتی جنین، اصولا خانم های باردار  بعد از سه‌ماهه دوم بارداری، علائم سفتی شدیدی را در شکمشان را تجربه می‌کنند و این‌زمانی است که اسکلت جنین در حال رشد و بزرگ شدن است. وقتی استخوان‌های جنین شروع به فرم گرفتن وشکل‌گیری کردند، شکم سفت تر می‌شود. البته این را باید بدانیم که بزرگ شدن اسکلتی جنین یکی از دلایلی است که باعث سفت‌تر شدن شکم می‌شود.
-ترک های شکم، یکی دیگر از دلایل سفت شدن شکم، به وجود آمدن ترک‌های بدن در دوره بارداری بر روی شکم است. این ترک‌ها با ماساژ ملایم کرم‌های موضعی  ویتامین A  (مثل پمادهای ویتامین A  چشمی) روی ناحیه شکم برطرف می‌شوند.

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟
-یبوست، یکی دیگر از دلایل سفتی شکم، تغدیه نامناسب در دوران بارداری و عادات تغذیه‌ای نامناسب مثل سریع غذا خوردن است. این را بدانید هنگامی‌ سریع غذا می‌خورید، احتمال دارد به یبوست دچار شوید. که یبوست یکی دیگر از دلایل سفتی شکم در خانم های باردار است. حتی مصرف نوشابه‌ها و سایر نوشیدنی‌های خنک نیز در دوران بارداری می‌تواند باعث سفتی و درد شکمی شود. برای جلوگیری از برخی مشکلات گوارشی، بهتر است زنان حامله تغذیه و عادات غذایی مناسبی داشته باشند واز غذاهایی استفاده کنند که دارای فیبر بالایی هستند.مانند میوه ها ،سبزی ها، و... . 

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟
3.سفت شدن شکم در ماه آخر بارداری
معمولاً، خانم های لاغر در روزهای ابتدایی حاملگی سفت شدن شکم شان را تجربه می‌کنند، درحالی‌ که خانم های چاق، در سه‌ماهه سوم بارداری شکمشان شروع به سفت شدن می کندو در کل معمولا خانم های باردار در ماه نهم بارداری هر چقدر که به زایمان نزدیک تر می شوند شکم شان دچار حالت های شل شدن و سفت شدن های مکرر یا همان انقباضات می شود؛ مراقبت های لازم در اواخر بارداری را داشته باشید تا دچار دردهای کاذب نشوید. و وقتی این درد ها ایجاد شدن کمی استراحت کنید، راه بروید، آب بنوشید اگر بعد از انجام این کار ها بهتر شدید و درد تسکین پیدا کرد مطمئن باشید که این درد کاذب است اما اگر بعد از استراحت این درد ادامه داشت سریعا به پزشک معالج خود مراجعه کنید. زیرا زمانی که بعد از استراحت درد آرام نشد و شکم به حالت سفت باقی ماند زمانی است که به زایمان نزدیک تر می شوید. و این را بدانید که درد های کاذب نا منطم بوده ولی درد اصلی زایمان منظم بوده و از ناحیه کمر شروع می شود و هر چه می گذرد این درد ها بیشتر شده.

 

سفت شدن شکم در بارداری طبیعی است یا نه؟

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر