سلامت نوزاد من (1)

سلامت نوزاد من
ابعاد طبیعی نوزاد
وزن نوزاد به طور طبیعی 5/2 تا 4 کیلوگرم است اما به طور متوسط معمولا 3 الی 5/3 کیلوگرم می باشد. نوزادی که با وزن کمتر 5/2 کیلوگرم به دنیا می آید کم وزن نامیده می شود. قد نوراد طبیعی متوسط 49 تا 51 ساانتی متر و دور سر طبیعی نوزاد حدود 32 تا 37 سانتی متر است.
شنوایی نوزاد

سلامت نوزاد من
جنین از زمانی که در رحم مادر است، صدا را می شنود. بعد از تولد نیز توجه نوزاد به طرف صدا جلب می شود. اگر با نوزادی که در حال گریه کردن است، صحبت شود و یا نزدیکی او چیزی به آرامی به صدا در آید، به گریه خاتمه داده و به صدا توجه می کند. نوزادانی با شنیدن صدای بلند از جا می پرند و یا چشم خود را به هم می زنند. در صورتی که کودک با شنیدن صدای بلند چشم خود را به هم نزند و یا طرف صدا نگاه نکند، ممکن است مشکل شنوایی داشته باشد. در این موارد باید به پزشک مراجعه کنید. انجام شنوایی سنجی نوزادان، برای نوزادان نارس  و بیمار الزامی و برای سایر نوزادانی اختیاری است.
بینایی نوزاد
نوزاد از بدو تولد دارای حس بینایی می باشد، ولی قادر به دیدن اشیا به صورت کاملا واضح نیست. نوزاد فقط فاصله ای را به اندازه فاصله صورت خود و مادرش در زمان شیر خوردن می بیند. پس از چند هفته کودک قادر به تشخیص صورت های مختلف می باشد. نوزاد سالم از سن حدود 2-1 ماهگی اشیا و اسباب بازی را با چشمان خود تعقیب می کند. در صورتی که نوزاد نارس و یا کم وزن متولد شده است، برای معاینه چشم او با پزشک مشورت کنید.
سر نوزاد

سلامت نوزاد من
گاهی سر نوزاد کاملا گرد نبوده و کشیده تر از حد معمول است که علت آن احتمالا فشار بیش از حد به سر نوزاد در هنگام زایمان، زایمان طولانی و یا انقباضات رحم در هفته های آخر حاملگی می باشد. با توجه به اصلاح خود به خود این حالت طی چند هفته، جای نگرانی وجود ندارد و به بستن دستمال به دور پیشانی و سر نوزاد نیاز نیست. در بعضی موارد ممکن است بر آمدگی روی سر به دلیل خون ریزی زیر پوستی حین زایمان طبیعی مشاهده می شود، که خود به خود بر طرف می شود، اما در اولین ویزیت بعد از ترخیص نوزاد، در این موارد با پزشک مشورت کنید. در بعضی نوزادان پوسته های زرد رنگی روی سر، پیشانی  و ابروی نوزاد مشاهده می گردد که بعد از مدتی با شستشو برطرف می شوند. هرگز این پوسته ها را با ناخن جدا نکنید زیرا باعث زخم شدن پوست و خون ریزی و عفونت می شود.
ملاج نوزاد

سلامت نوزاد من
روی سر نوزاد، جایی که استخوان های کاسه سر به هم وصل می شوند، قسمتی بسیار نرم و کمی فرورفته وجود دارد که ملاج نام دارد. در پشت سر نوزاد یک ملاج کوچک وجود دارد که بعد از چند هفته بسته می شود ولی ملاج بزرگتر که جلوی سر نوزاد واقع است در سن 19-18 ماهگی بسته خواهد شد. لمس ملایم ملاج صدمه ای به نوزاد نمی رساند.
بعضی اوقات ضربان نبض را در زیر پوست سر در محل ملاج می توان لمس نمود که این مساله طبیعی است. ملاج فرورفته ممکن است به علت کم آبی نوزاد در زمان ابتلا به اسهال و یا استفراغ باشد. در این موارد تعداد دفعات شیر دهی باید افزایش یاید. تب و بعضی از بیماری های دیگر ممکن است باعث برجستگی ملاج شود. در تمام این موارد باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

قصه های من و خواهرم (2)

قصه های من و خواهرم (3)

قصه های من و خواهرم (4)

ده ماده اصلی برای سلامت چشمها

قصه های من و خواهرم (5)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر