علائم سرطان سینه در مرحله چهارم

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
زمانیکه سرطان در مرجله چهارم باشد. بدین معناست که سلول های سرطانی در سرتا سر بدن  و اندام هایی مثل ریه، غدد لنفاوی، استخوان ها، پوست، کبد و حتی مغز پخش شده اند.
سرطان با توجه به شدت و گسترش بیماری از مرحله 1 تا 4 درجه بندی می شود.
علائم: فردی با سرطان سینه ای، علائمی را تجربه می کند که بعضی مربوط به سینه و بعضی دیگر در ارتباط با کل بدن است.
علائم مربوط به سینه:

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
- وجود توده
- رنگ پوست به حالت نارنجی در می آید.
- تغییرات نوک سینه، مثل پهن شدن، چرخیدن و کم رنگ شدن
- قرمزی، تورم و گرم شدن
علائم دیگر که می تواند در کل بدن ظاهر شود
- ضعف و بی حسی
- سرفه های مداوم خشک
- درد سینه
- بی اشتهایی
- نفخ
- حالت تهوع مداوم
- سر درد شدید
- مشکلات دید
- عدم تعادل
وقتی سلول های سرطانی به سایر بخش های دیگر بدن نفوذ می کنند. باز هم هم چنان سلول های سرطانی سینه محسوب می شوند. مثلا سرطان سینه ای که به ریه پخش شود، سرطان ریه نخواهد بود.

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
در مرحله چهارم سرطان سلول های سرطانی در نقاط دیگر بدن پخش می شود. این فرآیند متاستاز نامیده می شود.
متاستاز استخوان: در سرطان سینه، پخش شدن سلول های سرطانی به استخوان بسیار شایع است. اولین علائم متاستاز استخوان درد آن است. دیگر علائم شامل: درد شدید و ناگهانی که می تواند نشان دهنده شکستگی باشد، درد در ناحیه پشتی، مشکلات اداری و ضعف، این علائم می تواند مشخص کننده فشرده شدن نخاع باشد.
متاستاز ریه: متاستاز ریه همیشه باعث بروز علائم نمی شود. اما در طی سی تی اسکن مشخص خواهد شد و سلول های سرطانی باعث بروز تومور می شوند.
علائم شامل: مشکل در تنفس، ناراتی و درد در ریه ها، سرفه مزمن همراه با خون و موکوس، خستگی
متاستاز مغز: در حدود 10 الی 15 درصد از افرادی که دچار سرطان سینه مرحله 4 هستند. متاستاز مغز اتفاق می افتد. علائم شامل: سردرد، مشکلات حافظه، مشکلات بینایی تشنج، مشکلات تعادل، سرگیجه
متاستاز کبد: متاستاز کبد همیشه باعث بروز علائم نمی شود ولی در صورت رخ دادن، علائم شامل: خستگی و ضعف، ناراحتی و درد در بخش بالایی بدن، کاهش وزن و از دست دادن اشتها، تب، تورم پاها، نفخ
نحوه شیمی درمانی

علائم سرطان سینه در مرحله چهارم
شیمی درمانی به صورتی خوراکی و تزریقی انجام می گردد. سلول هایی که رشد نا مناسبی دارند و منجر به بروز سرطان و گستردگی آن می گردند، در شیمی درمانی از بین می رود.
عارضه مهمی که این روش درمان دارد، این است که سلول های سالم و طبیعی نیز متاسفانه تحت تاثیر این دارو ها قرار می گیرند و آسیب می بینند.
بیشتر سلول های نرمال و سالم که در اثر شیمی درمانی آسیب دیده اند، پس از اتمام دوره درمانی، سریعاً  بهبود یافته و مجدد روند رشد و تکثیر طبیعی خود را  شروع می کنند. برای اینکه شدت عوارض شیمی درمانی کاهش یابد و همچنین دوره درمان نیز کوتاه تر شود، توصیه های پزشک را با دقت انجام دهید.
عوارض درمان سرطان سینه با شیمی درمانی
عوارض ناشی از درمان با داروها در سرطان سینه، در همه افراد تحت درمان بروز نمی کند. میزان بروز این عوارض ارتباط مستقیمی با شرایط روحی و جسمی بیمار دارد. هر چه قدر بیمار بیشتر مراقب سلامتی و قوای جسمی خود باشد و روحیه اش را حفظ کند، احتمال اینکه فرد دچار عوارض بعد از شیمی درمانی بشود، کاهش خواهد یافت.

علائم شایع سرطان خون چیست

علائم شایع سرطان خون چیست
سرطان خون چیست:
سرطان خون از جمله سرطان‌های کشنده‌ای است که به دلیل از رفتن تعادل بین انواع مختلف سلول‌های خون بوجود می‌آید.
بر اثر این بیماری ممکن است یک نوع از سلول خون از مقدار زیادی افزایش پیدا کند یا از مقدار کافی از یک سلول خون دیگر وجود نداشته باشد. در نتیجه این شرایط سلول‌ها عملکرد خود را از دست می‌دهند یا رشد آن‌ها از کنترل خارج می‌شود.
علائم سرطان خون:

علائم شایع سرطان خون چیست
1- آنمی(کم خونی): کم خونی زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز کم هستند. گلبول های قرمز مسئول حمل کردن اکسیژن به کل بدن هستند. اگر گلبول ها به میزان کافی تولید نشوند فرد دچار:
- خستگی
- ضعف
- سرگیجه و سردرد
- کمبود نفس
- رنگ پریدگی
- احساس سرما
2- عفونت های مداوم:

علائم شایع سرطان خون چیست

کودکانی که سرطان خون دارند، تعداد گلبول های سفید آن ها بالاست. اما اکثر این گلبول های سفید درست فعالیت نمی کنند، به این خاطر که سلول های غیر طبیعی جایگزین گلبول های سفید سالم شده اند. وظیفه گلبول های سفید کمک به حفظ بدن و حفاظت در برابر عفونت هاست. عفونت های مکرر می تواند نشانه ی این باشد که کودک گلبول های سفید سالم کافی ندارد.
3- خون ریزی و کبودی: اگر بدن کودک به راحتی کبود می شود و خون ریزی بینی و لثه دارد. این می تواند نشانه ی سرطان خون باشد.
4- درد استخوان و مفاصل: اگر کودک از درد استخوان و مفاصلش شکایت دارد. این می تواند نشانه ای از سرطان خون باشد.
با پیشرفت سرطان خون، سلول های غیر طبیعی درون مفاصل تجمع پیدا می کند یا نزدیک به سطح استخوان ها باقی می ماند.
5- تورم:  کودکی که سرطان خون دارد، ممکن است در بخش های مختلف  بدن تورم و آماس رخ دهد..
- شکم: وقتی سلول های غیر طبیعی در کبد و طحال جمع می شوند.
- صورت و بازوها: فشار بر روی ورید، باعث جمع شدن خون در آن ناحیه می شود.
- غدد لنفاوی: برآمدگی های کوچکی بر روی گردن، زیر بازو تشکیل می شود.
البته توجه داشته باشید اگر کودک فقط برآمدگی های کوچک داشت بدون اینکه علامت دیگری داشته باشد. امکان دارد دچار عفونت شده باشد نه سرطان خون.
هم چنین تومور هایی هستند که مربوط به انواع دیگر سرطان است. می تواند بر روی ورید خاصی فشار آورده و سبب تورم شود. زمانی که کودک از خواب بیدار می شود. این تورم بیشتر و در طی روز کمتر می شود.
درمان جدید و موثر سرطان خون

علائم شایع سرطان خون چیست
لوسمی حاد میلوئیدی، سلول های مغز استخوان یا میلوسیت ها را تحت تأثیر قرار می دهد و روندی حاد دارد. در این بیماری مغز استخوان، میلو بلاست ها (نوعی گلبول سفید)، گلبول های قرمز یا پلاکت های غیرطبیعی  تولید می کند.
مطالعات جدید نشان می دهد داروی Ivosidenib  که قادر به مهار نوعی پروتئین به نام IDH  است، در درمان این سرطان کشنده موثر است. پروتئین IDH1 در سرطان های مختلف جهش پیدا می کند و به همین دلیل داروهایی که این پروتئین را هدف قرار می دهند گزینه مناسب درمانی هستند.
محققان آزمایش هایی روی 258 بیمار مبتلا  به ALM  انجام دادند در این آزمایش دوز مناسب  Ivosidenib به آنها تزریق کردند. نتایج نشان داد این بیماران بهبود قابل ملاحظه ای داشتند و حدود 41.6 درصد بهبودی قابل توجه و 21.6 درصد بهبودی کامل داشتند.
محققان به این نتیجه رسیدند که استفاده از داروهایی که آنزیم IDH1 را مورد هدف قرار می دهد در درمان بسیاری از انواع سرطان اثر بخش هستند. هم چنین دانشمندان در تلاش هستند که عوارض جانبی این دارو را کاهش دهند.

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی

غده تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوی گلو قرار دارد. وزن آن در حدود 25 گرم می‌باشد. هورمون‌های تیروئیدی شامل T4،T3 توسط غده تیروئید ترشح می‌شوند. هورمون‌های غده تیروئید در سوخت و ساز بدن نقش دارند و تغذیه می‌تواند در این موضوع مؤثر باشد. در این مقاله به موضوع تیروئید و نکات تغذیه‌ای مرتبط به آن می‌پردازیم.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی

هیپوتیروئیدیسم چیست
گاهی اوقات غده تیروئید هورمون‌های تیروئید را آزاد نمی‌کند حتی زمانی که مقدار زیادی از TSH وجود دارد. این نوع هیپوتیروئیدیسم اولیه نامیده می‌شود و شایع‌ترین نوع هیپوتیروئیدیسم است. تقریباً 90٪ از کم کاری تیروئید اولیه ناشی از تیروئیدیت حشیموتو (Hashimoto’s)، یک بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن شما اشتباه به غده تیروئید شما حمله می‌کند. سایر علل کم کاری تیروئید اولیه، کمبود ید، اختلال ژنتیکی، مصرف برخی داروها و جراحی است که بخشی از تیروئید را حذف می‌کند. هورمون‌های تیروئید بسیار مهم هستند. آن‌ها به کنترل رشد، ترمیم و متابولیسم کمک می‌کنند - فرایندی که بدن شما را به انرژی تبدیل می‌کند. متابولیسم شما بر درجه حرارت شما تأثیر می‌گذارد و اینکه چقدر کالری می‌خورید. به همین دلیل افراد مبتلا به هیپوتیروئیدیسم اغلب احساس سردی، خستگی و سستی می‌کنند.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی


چگونه هیپوتیروئیدیسم متابولیسم شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟
هورمون تیروئید به کنترل سرعت سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. سوخت و ساز بدن شما اگر سریع‌تر است، بیشتر کالری بدن شما در حالت استراحت می‌سوزاند. افرادی که کم کاری تیروئید دارند، هورمون تیروئید کمتری تولید می‌کنند. این به این معنی است که آن‌ها متابولیسم آهسته‌تر دارند و کالری کمتری در استراحت می‌سوزانند. داشتن متابولیسم آهسته با چندین خطر سلامتی همراه است. این ممکن است شما را خسته، سطح کلسترول خون شما را افزایش دهد و برای شما برای از دست دادن وزن سخت تر باشد. اگر کم کاری تیروئید دارید و در کم کردن وزن نیز هستید می‌بایست ضربان قلب خود را با تمریناتی مانند پیاده روی سریع، قایق رانی و... افزایش دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که تمرین هوازی متوسط و شدید ممکن است باعث افزایش سطح هورمون تیروئید شما شود. به نوبه خود، این ممکن است به سرعت بخشیدن به سوخت و ساز شما کمک کند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است از افزایش مصرف پروتئین خود نیز سود ببرند. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا باعث افزایش سرعت متابولیسم شما می‌شوند.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی
کدام مواد مغذی مهم هستند؟
مواد مغذی متعددی برای سلامتی تیروئید مناسب هستند.
ید
ید یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون‌های تیروئید است؛ بنابراین افراد مبتلا به کمبود ید ممکن است در معرض خطر کم کاری تیروئید باشند. کمبود ید بسیار رایج است و تقریباً یک سوم جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این حال، این افراد در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده کمتر رایج هستند، زیرا آن‌ها می‌توانند با افزودن نمک یددار به مواد غذایی خود از کمبود ید جلوگیری کنند. اگر کمبود ید دارید، نمک را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید و غذاهای غنی از ید مانند غذاهای دریایی، ماهی، لبنیات و تخم مرغ مصرف کنید. مکمل‌های ید لازم نیست زیرا شما می‌توانید مقدار زیادی ید را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. برخی مطالعات نیز نشان داده‌اند که استفاده بیش از حد ید ممکن است به غده تیروئید آسیب برساند.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی
سلنیوم
سلنیوم هورمون‌های تیروئید را فعال می‌کند تا بتوانند توسط بدن مورد استفاده قرار گیرند. این ماده معدنی همچنین دارای مزایای آنتی‌اکسیدانی است که به این معنی است که می‌تواند غده تیروئید را از آسیب مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد محافظت کند. اضافه کردن غذاهای غنی از سلنیوم به رژیم غذایی شما، یک راه عالی برای افزایش میزان سلنیوم است. این شامل آجیل، ماهی تن، ساردین، تخم مرغ و حبوبات می‌باشد. با این حال، از مصرف یک مکمل سلنیوم اجتناب کنید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند. مکمل‌ها دوزهای زیاد را تولید می‌کنند و سلنیوم ممکن است در مقادیر زیاد سمی باشد.
فلز روی
همچون سلنیوم، روی بدن نیز باعث فعال شدن "هورمون‌های تیروئید" می‌شود. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که روی ممکن است TSH بدن را تنظیم کند، TSH هورمونی است که به غده تیروئید به انتشار هورمون‌های تیروئیدی کمک می‌کند. کمبود روی در کشورهای توسعه یافته نادر است، زیرا روی مواد غذایی بسیار زیاد است. با این حال، اگر شما کم کاری تیروئید دارید، باید از غذاهای غنی از روی مانند گوشت گاو و مرغ، صدف‌ها و سایر غذاهای دریایی، استفاده کنید.
کدام مواد مغذی خطرناک هستند؟
مواد غذایی متعددی وجود دارد که ممکن است برای افرادی که کم کاری تیروئید دارند، مضر باشد.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی
گواتروژنها
گواتروژنها ترکیباتی هستند که ممکن است عملکرد طبیعی غده تیروئید را باعث شوند. آن‌ها نام خود را از واژه گواتر دریافت می‌کنند که غده تیروئید بزرگ است که ممکن است با کم کاری تیروئید رخ دهد. به طور شگفت انگیز، بسیاری از غذاهای روزانه حاوی گیتروژن هستند. این‌ها عبارت‌اند از:
غذاهای حاوی سویا مانند انواع شیر، بستنی و پنیر سویا
برخی از سبزیجات: کلم، کلم بروکلی، گل کلم، اسفناج و...
میوه جات و گیاهان نشاسته دار: سیب زمینی شیرین، پیاز، هلو، توت فرنگی و غیره
برخی از آجیل و دانه‌ها: ارزن، بادام‌زمینی و...

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی

گلوتن
گلوتن یک پروتئین است که دردانه‌ها مانند گندم، چاودار و جو یافت می‌شود. افرادی که بیماری سلیاک دارند، یک بیماری خود ایمنی، نمی‌توانند گلوتن مصرف کنند. بدن آن‌ها به اشتباه به آن حمله می‌کند و باعث آسیب به ناحیه روده می‌شود. متأسفانه، تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری خود ایمنی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی دیگر هستند؛ بنابراین افراد مبتلا به سلیاک ممکن است نوعی از هیپیوتیروئیدیسم را نیز تجربه کنند. این بدان معنی است که برخی از افرادی که دارای تیروئیدیت حشیموتو هستند ممکن است نیاز به حذف گلوتن برای بهبود علائم خود داشته باشند.
مواد غذایی که باید از آن‌ها اجتناب نمود
خوشبختانه غذاهای زیادی نیست که لازم است از آن‌ها اجتناب شود. با این حال، غذاهایی که حاوی گیتروژن هستند، باید با دقت و مراقبت خورده شوند. شما همچنین باید از خوردن غذاهای بسیار فراوری شده اجتناب کنید زیرا معمولاً کالری بیشتری دارند. این ممکن است برای کسی که مبتلا به کم کاری تیروئید است، مشکل ساز باشد، زیرا ممکن است به راحتی افزایش وزن را ایجاد کند.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی
در اینجا لیستی از غذاها و مکمل‌ها باید کاملاً اجتناب کنید:

ارزن: همه انواع آن
غذاهای فرآوری شده
مکمل‌ها: مکمل‌های سلنیوم و ید باید تحت نظر پزشک استفاده گردند.
در اینجا یک لیست از غذاهایی است که می‌توانید در حد اعتدال بخورید. این غذاها در صورت مصرف در مقادیر زیاد، گیتروژن ها را دارند و یا باعث تحریک کننده می‌شوند.

غذاهای حاوی گلوتن: نان، ماکارونی، غلات و غیره
غذاهای سویا: Tofu، Tempeh، شیر سویا و غیره
سبزیجات کریستالی: کلم بروکلی، کلم، اسفناج، کلم و غیره
برخی از میوه ها: هلو، گلابی و توت فرنگی.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی
نوشیدنی‌ها: قهوه، چای سبز و الکل - این نوشیدنی‌ها ممکن است غده تیروئید شما را تحریک کند اگر به علت تیروئیدیت حشیموتو بیماری سلیاک دارید یا غذاهای ناراحت کننده‌ای را مصرف می‌کنید که حاوی گلوتن هستند، باید از گلوتن به طور کامل اجتناب کنید.

 

تغذیه و بیماری‌های تیروئیدی

دیابت و زندگی

دیابت، آرتریت روماتوئید، آلرژی و برخی بیماری های مزمن دیگر وجود دارند که ابتلای صرف به آن ها کشنده نیست اما در صورت عدم رعایت نکات پزشکی می توانند زندگی سختی را برای ما ایجاد کنند. در عین حال با رعایت چند نکته ی ساده در کنار درمان های دارویی می توان گفت فرد مبتلا و یک فرد عادی زندگی مشابهی را به لحاظ کیفی تجربه می کنند.

 

دیابت و زندگی

بخش بزرگی از کسانی که توسط پزشک تحت درمان دیابت قرار می گیرند به علت کاهش بینایی، اختلالات کلیه و اختلالات عصبی شناخته می شوند. علت این امر عدم آگاهی عمومی و عدم شناخت دیابت است.
دیابت در دو نوع کلی ۱ و ۲ است که هر کدام زمینه ی متفاوتی دارند. دیابت نوع ۱ یا وابسته به انسولین نوعی بیماری خود ایمنی است که با از بین رفتن سلول های بتا در جزایر لانگرهانس رخ می دهد. این سلول ها مسئول تولید انسولین و انسولین مسئول وارد کردن قند به درون سلول است. در نبود این سلول ها قند داخل خون افزایش یافته و موجب آسیب به اعضایی مانند شبکیه ی چشم می شود. دیابت نوع ۱ معمولا در سنین نوجوانی و جوانی رخ می دهد و فرد مبتلا باید به طور منظم تا پایان عمر انسولین دریافت کند.
دیابت نوع ۲ یا دیابت اکتسابی اما داستان دیگری دارد. وقتی فرد افزایش وزن و چربی خون پیدا می کند، حساسیت گیرنده های انسولین تغییر کرده و انسولین را به خود جذب نمی کنند. در واقع این افراد مشکل انسولین ندارند، بلکه مشکل گیرنده های انسولین به این افراد صدمه می زند.

 

دیابت و زندگی

از آن جایی که این نوشتار قصد پرداخت به درمان دیابت را ندارد تنها توصیه هایی راه گشا برای مبتلایان به هر دو نوع دیابت ارائه می شود. پیش از آن باید توجه داشت اگر دچار پر نوشی، پر ادراری، افزایش وزن، کاهش دید و بی حسی اندام شدید حتما به پزشک برای تست دیابت و قند خون مراجعه کنید.

شاید باید وزن زیاد را مهم ترین عامل ایجاد و پیشرفت عوارض دیابت به حساب آورد. وزن زیاد نه تنها موجب ایجاد دیابت می شود که شانس ابتلا به فشار خون، سکته ی قلبی، سکته ی مغزی، بیماری های استخوان و... را افزایش می دهد. اضافه کردن کمی ورزش به برنامه ی روزانه و پرهیز از خوراکی های چرب، صنعتی، شیرین و پر نمک راه کارهایی ساده نه تنها برای کنترل دیابت که برای لذت بردن از زندگی هستند. برای کاهش وزن فرمول ها و روش های متعددی وجود دارد که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

 

دیابت و زندگی

عارضه های مهم دیابت باید به طور مدام بررسی شوند. کاهش بینایی که شایع ترین عارضه ی دیابت است بایستی هر شش ماه یک بار بررسی شود تا در صورت پیشرفت، روند درمانی تغییر پیدا کند. دیگر عارضه ی شایع و خطرناک دیابتی ها مشکلات کلیوی است. جمع شدن مورچه ها به دور ادرار شما نشانه ی اختلال کلیه ی شماست که نتوانسته قند موجود در خون را به طور کامل از ادرار تصفیه کند. در مراحل بعد نارسائی کلیه که عوارض بسیاری به همراه خود دارد و حتی تا لزوم دیالیز پیش می رود، رخ می دهد. همچنین آسیب مهم دیگر دیابتی ها آسیب اعصاب حسی ایشان است. به خصوص نوک انگشتان این افراد به خوبی محرک ها را حس نمی کنند. زخم پای دیابتی عارضه ی شایع ناشی از این اختلال است که به علت مشکل انعقادی در افراد دیابتی و عفونی شدن زخم تا قطع عضو هم پیش می رود. پیشنهاد عمومی این است که افراد دیابتی حتما در خانه با جوراب و دمپایی باشند تا از آسیب به انگشتان پا جلوگیری شود. کفش طبی و عدم انجام کارهای ریسکی مثل فوتبال از دیگر پیشنهادات هستند. چک کردن روزانه ی انگشتان پا برای تشخیص زودتر آسیب و درمان بدون عارضه از اهمیت بسیار برخوردار است.

لطفا از پیشنهادات سنتی و غیر علمی هم پرهیز کنید. هیچ درمان قطعی تا کنون برای دیابت وجود ندارد اما با گرفتن درمان مناسب و رعایت همین نکات ساده می توانید مانند انسان های غیرمبتلا به دیابت زندگی کنید. اما بهترین راه پیشگیری است. درست است که برای دیابت نوع ۱ پیشگیری وجود ندارد اما با ورزش، کنترل وزن، استفاده از خوراک سالم و آرامش اعصاب می توان از ابتلا به دیابت نوع ۲ و اضافه شدن این نوع دیابت به نوع اول جلوگیری کرد.

 

دیابت و زندگی

زمان مناسب غذا خوردن

بسیاری از نکات لازم است، تا بتوانیم غذای سالم خود را در زمان و وقت مناسب مصرف کنید. زیرا داشتن آگاهی از اینکه چه چیزی بخوریم و در چه زمانی باید آن را مصرف کنیمف کمک می کند تا فرآیند جذب و هضم غذا به خوبی صورت بگیرد وهمواره سالم تر و قوی تر بمانیم.
یکی از مهمترین مواردی که باید در موقع غذا خوردن رعایت کنیم این است که زمان اب خوردن، مصرف میوه و ورزشمان را مدیریت کنیم . زیرا در غیر اینصورت هضم غذا را در بدنمان مختل می کند.

زمان مناسب غذا خوردن

همواره زمان مصرف آب و نوشیدنی نیم ساعت قبل از غذا و یا دو سه ساعت بعد از آن است. زیرا خوردن آب به هنگام غذا به خصوص آب سرد، باعث می شود تا آنزیمهای موجود در معده رقیق شده و هضم غذا در دستگاه گوارش دچار مشکل گردد.

 

زمان مناسب غذا خوردن


ورزش نیز معمولا یک ربع تا بیست دقیقه قبل از خوردن غذا بایستی انجام گیرد. زیرا عواقب سوئی در بدن از جمله آپاندیسیت را ایجاد می کند. و همچنین انرژی که صرف ورزش کردن می شود با انرژی که غذا خوردن متفاوت است. و چنانچه با هم تداخل ایجاد کند. باعث ایجاد اختلال اساسی در بدن می گردد.
در مورد میوه خوردن نیز بهترین زمان در هنگام صبح است. و تا جایی که امکان دارد میوه باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف گردد. زیرا میوه احتیاج به زمان کوتاعهی دارد تا هضم گردد. بنابراین بهتر است که مصرف آن حداقل نیم ساعتت قبل از غذا خوردن باشد.

 

زمان مناسب غذا خوردن
و نکته مهم دیگر در مورد میوه ها این است که همزمان نباید آنها را با هم خورد، زیرا مدت هضم آنها نیز با هم فرق می کند. مثلا هندوانه، خربزه و یا گرمک و میوه های حاوی ملون ها در معده نمی مانند و به سرعت هضم می شوند. و سایر میوه ها هر کدام مدت زمان کمتر و یا بیشتری لازم دارند تا در معده هضم گردند. بنابراین بهتر است تا که در یک زمان یک میوه مصرف گردد و نه بیشتر تا به روند هضم در بدن اختلالی وارد نگردد. ولی در مورد سبزیجات می توان آنها را همزمان با غذا میل کردف زیرا هیچ گونه اشکالی برای بدن و هضم غذا پیش نمی آورد.
تمامی موارد بالا می تواند بسته به نوع غذا تغییر کندف به عنوان مثال مدت هضم یک غذای ساده با مدت جذب غذای پر چرب مانند کله پاچه متفاوت است. می توان گفت زمان مناسب برای نوشیدن آب، ورزش و مصرف میوه نیز بالطبع در هریک از آنها فرق می کند.

 

زمان مناسب غذا خوردن
باید قبل از آنکه خیلی احساس سیری کنیم دست از غذا خوردن کشیده و همینطور زمانی که احساس گرسنگی کرده غذا بخوریم. زیرا اگر معده پر از غذای قبلی باشد. زمانی که غذای جدیدی وارد آن می شود. فرآیند هضم در آن تغییر کرده و معده دچار اشکال می شود.
در مورد گرسنگی نیز همینطور است. وقتی خیلی گرسنه باشیم باعث می شود تا بدن کمبود مواد غذایی خود را از قندها و ذخایر انرژی در بدن بگیرد و اینکه در این هنگام اسید معده نیز بیشتر از حد معمول ترشح شده و بدن دچار آسیب جدی می گردد.

 

زمان مناسب غذا خوردن
و اگر چنانچه غذایمان را خوب بجویم، آنزیمهای آمی لیس موجود در بزاق دهان باعث می شود تا هضم غذا کامل صورت گیرد. و همچنین غذاهای آبکی را باید به مدت حداقل چند ثانیه در دهان نگاه داشت تا با با بزاق دهان آمیخته شود.

 

زمان مناسب غذا خوردن
همواره سعی کنید بهترین زمان خود را به غذا خوردن اختصاص دهید. زمانی که در آرامش کامل هستید، و به جای یک وعده غذا پر حجم همواره چهار یا پنج وعده غذایی در طول روز داشته باشید. زیرا این نکات باعث می شود تا متابولیسم بدن افزایش یافته و بدن در حالت نرمال و وزن طبیعی خود باقی بماند، همچنین می تواند در هضم بهتر و حفظ سلامتی بدن نیزکمک می نماید.

 

زمان مناسب غذا خوردن