همه چیز در مورد تپش قلب

داشتن یک ضربان قلب سریع گاهی اوقات برای بدن یک مزیت به حساب می آید اما این حالت زمانی مزیت تلقی می گردد که بدن در حالت تمرینات بدنی و یا متعادل ساختن یک شرایط استرس آور است ولی این امکان وجود دارد که نشانه ای از یک بیماری و یا شرایط خاموش باشد بنابراین تعداد ضربان قلب می تواند سرنخ های مهمی از مشکلات بالقوه سلامتی و یا سلامتی کنونی به ما بدهد. برای پی بردن به این موضوع که آیا دچار تپش قلب هستید یا نه، بهتر است که در یک محیط آرام قرار بگیرید و با قرار دادن 2 انگشت خود بر روی ضربان دست تان و با شمردن تعداد ضربانات خود در زمان 15 ثانیه و ضرب این عدد در 4، تعداد دقیق تپش های قلبی خود را محاسبه کنید البته برای پرهیز از اشتباه محاسباتی توصیه می شود این اندازه گیری را در یک تا دو ساعت بعد از ورزش و یا اتفاقات استرس زا و یا یک ساعت بعد از مصرف کافئین انجام دهید.

مقادیر نرمال برای بالغین بالای 10 سال مابین 100-60 زنش در هر دقیقه می باشد. به خاطر داشته باشید عوامل مختلفی بروی تعداد زنش های قلبی دخیل اند از جمله: سن، جنس، میزان فعالیت و تناسب اندام، سابقه استعمال دخانیات، سابقه بیماری قلبی و عروقی، کلسترول بالا یا دیابت، دمای هوا، موقعیت بدنی( ایستاده یا دراز کشیده)، میزان توده بدنی.

داشتن ضربانات بیشتر از 100 تاکی کاردی و کمتر از 60 برادی کاری نامیده می شود ولی این میزان در ورزشکاران در حالت استراحت به تعداد 40 زنش در دقیقه می رسد.

راهکارهایی که می توانید به بهبود شرایط فعلی تان کمک کنید، در ابتدا باید بدانید که اگر شرایطتان اغلب اوقات بدین گونه است حتما با پزشک مشورت کنید، چرا که برخی از تپش های قلبی تنها به درمان دارویی پاسخگو هستند:

  • مانور والسالوا: برای پایین آوردن سریع ضربان قلب به کار می رود و انواع مختلفی از آن وجود دارد که شما می توانید آن را به کار ببرید، به خاطر داشته باشید تنها یک نوع مانور واگال برای همه افراد عمل نمی کنند. از قبیل سرفه کردن، تنفس شکمی، زدن آب سرد به صورت و یا قرار دادن یک تکه یخ بر روی صورت به مدت 10 ثانیه
  • ورزش یوگا و یا استفاده از هر نوع ورزش هوازی دیگر
  • ترک کردن سیگار و عدم استفاده از مواد محرک مانند چای و زالزالک

برخی از بیماری های زمینه ای باعث بالا رفتن تعداد ضربانات قلبی می شوند، دانستن این موارد خالی از لطف نیست و شاید بتواند اندکی از نگرانی های شما بکاهد. این موارد عبارتند از:

کم خونی

کاهش سطوح آبی بدن

افت قند خون

ورزش

تب

مشکلات تیروئیدی

پرولاپس دریچه میترال

رفلاکس معده

یائسگی

حملات پانیک

عوارض دارویی مانند آنتی بیوتیک ها، لووتیروکسین، دیگوکسین، داروهای ضد افسردگی، ضد قارچ، اسپری آسم،

احساسات مختلف از قبیل ترس، اضطراب، عصبانیت

با دانستن این موارد می توانید در صورت امکان برخی از این موارد را تحت کنترل درآورده و برای درمان برخی از مشکلات دیگر اقدامات مناسب دیگری انجام دهید.

زنان ضربانات قلبی کمی بیشتر از مردان را تجربه می کنند که بدلیل تغییرات هورمونی در زمان های مختلف مانند بارداری، یائسگی و یا دوران عادات ماهیانه می باشد. در صورتیکه تپش قلب شما به دلایل جدی و مشکلات پزشکی دیگری نمی باشد می توانید از برخی مواد طبیعی برای برطرف شدن آن استفاده کنید مثل: دارچین، سیر و اسطوخدوس.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر